Minister vnútra tvrdí, že provízie, ktoré sa mali podľa spisu Gorila dohodnúť, sa mohli realizovať až v nasledujúcich rokoch.
BRATISLAVA. Odstup šiestich rokov od nahrávania rozhovorov známych zo spisu Gorila môže paradoxne vyšetrovaniu pomôcť.
Provízie, ktoré sa mali podľa tohto spisu dohodnúť, sa totiž mohli realizovať až v nasledujúcich rokoch. V dnešnej relácii STV O 5 minúť 12 to povedal minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Vysvetlil, že nepriame potvrdenie skutočností opísaných v Gorile je možné zistiť skúmaním neskorších finančných transakcií. "Reťaz nepriamych dôkazov je dôležitá," vyhlásil minister vnútra.
Podľa Lipšica sa potvrdzujú aj informácie o predaji budovy, ktorá bola kúpená za 19 miliónov korún a predaná za trojnásobnú sumu. "Viaceré veci sa potvrdili," povedal s tým, že provízie sa málokedy dávajú formou prevodu na účet. "Najčastejšie ide o fiktívne obchody," dodal Lipšic.
"Preverujú sa najmä finančné transakcie, ktoré sa spomínajú v spise Gorila. Tím bude v priebehu niekoľkých týždňov schopný zabezpečiť dostatok dôkazov na to, aby kauza nemohla byť zametená pod koberec," zdôraznil minister, podľa ktorého bude pre vyšetrenie kauzy dôležitý aj tlak verejnosti.
Lipšic: Do bytu chodil iba Fico
Zároveň odmietol kritiku predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý Lipšica prirovnal k capovi, ktorý sa stal záhradníkom, keďže bol pred šiestimi rokmi členom vlády.
Lipšic zdôraznil, že rezort spravodlivosti, ktorý viedol, nemal dosah na agendu ministerstva hospodárstva pod vedením Jirka Malchárka.
"Fico sa už dlhodobo snaží, aby v kauze Gorila nijako nefiguroval. V kauze Gorila je ako jediný z politikov priamym aktérom pán Fico," reagoval Lipšic.
"Nechodili tam (do odpočúvaného bytu, pozn. TASR) ani pán Dzurinda, ani pán Bugár, ani pán Palacka. Ako jediný tam chodil pán Fico," zdôraznil Lipšic, podľa ktorého je Fico "jedným z podozrivých". "Nedivím sa, že spochybňuje vyšetrovanie," povedal Lipšic.
"Prvým krokom bude výsluch pána riaditeľa SIS. Ide o to, akou formou sa potvrdí autenticita tohto spisu," naznačil Lipšic ďalšie postupy. Zároveň ale upozornil, že kým nemá aspoň čiastočné nespochybniteľné závery, nebude medializovať priebeh vyšetrovania.
Lipšic nesúhlasí s predbežným opatrením súdu, ktorý novinárovi Tomovi Nicholsonovi zakázal publikovanie jeho knihy o Gorile. "Vraciame sa pred rok 1989," povedal s tým, že systémové reformy v justícii sú správne, ale "pokiaľ nepristúpime k razantnejšej personálnej obmene v justícii", nebudú dostatočné.
Čo sa týka policajného zásahu proti časti demonštrantov proti Gorile, Lipšic vyhlásil, že bol adekvátny. "Polícia bola veľmi trpezlivá a zasiahla v pravý čas," povedal. Zásah sa podľa neho uskutočnil až v čase, keď sa už v jeho priestore nachádzali takmer výhradne len organizované skupiny futbalových fanúšikov.
Smer: Účelové spájanie
Podľa riaditeľa komunikačného odboru strany Smer-SD Erika Tomáša sa minister Lipšic snaží týmito vyjadreniami účelovo spojiť Roberta Fica s kauzou Gorila.
"V zúfalstve, do ktorého sa dostala pravica, sa snaží pán Lipšic účelovo a neodôvodnene vtiahnuť do kauzy druhej Dzurindovej vlády stranu Smer-SD, ktorá bola v tom období v opozícii," uviedol dnes Tomáš v reakcii na Lipšicove vyjadrenia.
Zároveň ministrovi odporučil sústrediť sa na informácie zo spisu Gorila, ktoré "hovoria o delení provízií z privatizácie, na ktorom sa mala podieľať jeho materská strana KDH".
tasr