BRATISLAVA. Sloboda a solidarita (SaS) svojím hlasovaním o eurovale spolu s opozíciou rozbila vládu a v súčasnosti útokmi na SDKÚ-DS rozbíja šancu na spoločnú vládu pravice po marcových predčasných parlamentných voľbách. V relácii STV O 5 minút 12 to povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
"Rozbíjanie pravice zo strany SaS vedie k tomu, že Fico bude možno vládnuť sám a spolu so SNS budú mať možno ústavnú väčšinu," vyhlásil Mikloš.
Kollár Miklošove tvrdenia odmieta
Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár jeho tvrdenia odmietol. "Nemôžem súhlasiť s tým, akoby hrozba návratu Roberta Fica bola vyššou hrozbou ako vyvodenie zodpovednosti voči 20 rokov sa tu pohybujúcim politikom," povedal Kollár.
Viacerí predstavitelia SaS totiž v dôsledku kauzy Gorila odmietajú spoluprácu s SDKÚ-DS, pokiaľ ju bude viesť Mikuláš Dzurinda s Ivanom Miklošom.
"Veríte tomu, že sa Gorila vyšetrí, ak nevznikne hoci aj viacpočetná pravicová koalícia?" reagoval Mikloš, ktorý v prípade vlády ľavice neočakáva posun vo vyšetrovaní.
SDKÚ-DS je podľa neho zjednotená v názore, ktorý požaduje dôsledné vyšetrenie kauzy tak, aby boli vinníci potrestaní, ale aj očistené mená osôb, ktoré zákon neporušili.
"O tejto kauze vedel Mikuláš Dzurinda ako predseda vlády (pred šiestimi rokmi, pozn. TASR), aj vtedajší minister vnútra Martin Pado (SDKÚ-DS). Pre mňa osobne nie sú volania SDKÚ-DS po poctivom vyšetrení kauzy vierohodné," odpovedal Kollár.
"Vy tvrdíte, že mohol konať a nekonal. Ja tvrdím, že nemohol konať," reagoval Mikloš. Upozornil, že v čase vlády Dzurindu bola akcia SIS stále živá a ak by o nej premiér informoval verejnosť, zmaril by ju. Naopak, policajné orgány v tom čase všetky relevantné informácie dostali.
"Odpočúvanie prebiehalo od konca roka 2005 do mája 2006, bolo predĺžené až do novembra 2006. Týždeň po vymenovaní pána Magalu za šéfa SIS, za vlády Roberta Fica, bola akcia zastavená," vyhlásil Mikloš. Policajné vyšetrovanie, ktoré nadväzovalo, podozrenia nepotvrdilo.
Podľa podpredsedu SDKÚ-DS je možné, že vyšetrovanie nebolo dostatočne dôrazné, zodpovednosť zaň má však už vláda Roberta Fica. "Polícia bola informovaná od jari 2006," zdôraznil Mikloš.
Zároveň upozornil na fakt, že spravodajská akcia SIS prebiehala v čase, keď službu riadil zakladajúci člen SDKÚ-DS Ladislav Pittner.
Na druhej strane, súčasný minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) podľa Mikloša mohol v tejto veci konať a neurobil to. Aktuálne sa však ku kauze ako politik často vyjadruje.
"Ja mám vážne výhrady k tomu, ako pán Lipšic politizuje túto vec. Politici nemajú ovplyvňovať vyšetrovanie a toto je práve to, čo vyčítame Danielovi Lipšicovi," vyhlásil podpredseda SDKÚ-DS, podľa ktorého je politické zverejňovanie akýchkoľvek čiastkových záverov vyšetrovania krátko pred voľbami nevhodné
"Odmietam to, aby informácie na základe údajných prepisov údajných odpočúvaní, aj keď z akcie, ktorá bola, boli zdrojom ďalekosiahlych záverov," uzavrel Mikloš.
Kollár sa v relácii vyjadroval aj k afére okolo dokumentu Sasanka, ku ktorej sa podľa neho jeho stranícky šéf Richard Sulík "postavil čelom", keďže esemesky a stretnutia s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom verejne priznal.
Kollár však rozhodne poprel, že by záujmom SaS bolo znovuzvolenie Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora.
"Všetkým politickým stranám, ktoré sú namočené v Gorile, vadí, že SaS tam namočená nie je. Účelom Sasanky je akoby dať na jednu úroveň esemesky Richarda Sulíka s vecami opísanými v Gorile," vyhlásil Kollár.
Dodal, že nie je v poriadku, ak sa Richard Sulík s Kočnerom stretol. "Ale informoval o týchto stretnutiach premiérku," pripomenul predseda poslaneckého klubu SaS.