BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda v nedeľu priznal, že Smer "nestrieľa do vzduchu".
Predseda strany Smer Robert Fico tak reagoval na Dzurindove slová, ktorými potvrdil, že sa v dome Ivety Radičovej stretol s predstaviteľom Penty Jaroslavom Haščákom.
"O čom inom, ako o finančnej podpore sa niekto môže baviť s prezidentským kandidátom pred prezidentskými voľbami, aký iný zmysel takéto stretnutie mohlo mať," opýtal sa Fico.
Dodal, že každý sa spoliehal na Radičovej víťazstvo v prezidentských voľbách a nepochybne musela Radičová na kampaň nejaké peniaze zbierať. Keby sa chcel Dzurinda s Haščákom stretnúť, mohol to urobiť hocikde inde, a nie v dome Ivety Radičovej.
Rozhovor s Haščákom, ktorý figuruje na internete v kontroverznom spise Gorila, podľa Dzurindu trval asi pätnásť minút.
Hoci vo všeobecnosti Dzurinda nepovažuje stretávanie sa politikov s podnikateľmi za niečo neprijateľné, osobne ľudí z Penty, s výnimkou Haščáka, nepozná. "Z J&T by som nespoznal nikoho," poznamenal dnes Dzurinda.
Radičová: Politici sa snažia odpútať pozornosť
Stretnutie s Haščákom vo svojom dome potvrdila 2. februára aj Radičová.
Povedala, že viacero predstaviteľov finančnej skupiny Penta bolo na návšteve u nej doma, no bolo to v čase, keď nebola vo vrcholových pozíciách.
Predseda Smeru na druhej strane stále jasne neoznámil, či v odpočúvanom byte, o ktorom hovorí spis Gorila, bol alebo nebol. Opätovne povedal, že strana Smer v tom čase bola v opozícii.
Premiérka Iveta Radičová odmieta, že by skupina Penta mala čokoľvek spoločné s jej kampaňou pred prezidentskými voľbami.
"Samotná Penta a moje prezidentské voľby nemali absolútne nič spoločné," povedala Radičová pre agentúru SITA.
Premiérka Iveta Radičová podľa vlastných slov chápe, prečo sa niektorí politici necítia komfortne alebo sú dokonca aj nervózni a snažia sa odpútať pozornosť.
„Môže niekto myslieť vážne, že som na stretnutí v roku 2009 dohadovala privatizácie z rokov 2002 až 2005? To snáď nie,“ reagovala.
Pritom potvrdila tému rozhovoru, ako to formuloval Dzurinda. Premiérka už o stretnutiach s rôznymi zamestnávateľmi, vrátane Penty hovorila.
"Považujem to za normálny štandardný postup, najmä v prípade zamestnávateľov, ktorí majú na Slovensku sedemtisíc zamestnancov, poistencov, ktorá má 1,4 milióna poistencov," myslí si premiérka a dodáva, že "nekomunikovať s takýmito reprezentantmi považujem za úplne choré a nemiestne.
Stretávala sa aj so Špirkom
Radičová upozorňuje, že dnes sa všetky stretnutia a komunikácia v predchádzajúcom období posudzujú cez optiku zverejneného spisu Gorila.
Ona však nie je podľa vlastných slov jasnovidcom, takže v minulosti nemohla vedieť, aké dokumenty sa neskôr objavia.
Radičová si spomína na viaceré stretnutia s Jozefom Špirkom z Penty v roku 2007.
Dôvodom boli otázky súvisiace so Zákonníkom práce, zákazom zisku zdravotným poisťovniam a podanie žiadosti o arbitráž, čo bola podľa premiérky vážna téma a riziko pre SR.
Hovorili aj o odvodovom bonuse, ku ktorému mala Radičová viac než rezervovaný postoj.
Penta ešte minulý týždeň stretnutia s Ivetou Radičovou, v čase kedy bola opozičnou poslankyňou, priznala.
Podľa nich išlo o štandardné stretnutia, na ktorých diskutovali napr. o legislatívnych zmenách v zdravotníctve, či v sociálnej oblasti.
Spoločnosť tiež tvrdí, že prezidentskú kampaň súčasnej premiérky nepodporila.