BRATISLAVA. Aj najväčšími slovenskými riekami sa sunie masa ľadu. Hrozí ľadová povodeň. To znamená, že kryhy sa môžu dostať nad úroveň bežnej hladiny rieky a ničiť napríklad mosty.
Viaceré rieky zamrzli, ľadová povodeň hrozí v okresoch Levice, Nové Zámky a Dolný Kubín. Hydrometeorologický ústav zatiaľ vydal výstrahu prvého, najnižšieho stupňa.
Loď na ľad
Výstraha
Ľadová povodeň
výstraha platí na severe pre rieku Orava, na juhu pre Hron;
na stanici Dierová na Orave prekročila hladina tretí stupeň povodňovej aktivity;
hrozí vznik ľadových bariér s následným vzdutím vodných hladín.
Na Dunaji sa vytvorili ľadové kryhy najmä pri Čunove a Gabčíkove. Od pondelka rozráža kryhy na Dunaji ľadoborec Brezno, rozbitý ľad prepravujú do starého mošonského koryta Dunaja.
„V tomto ročnom období je normálne, že Dunaj zamŕza, nie je to nič kritické,“ povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.
„Pre bezpečnosť bola pozastavená doprava na celom Dunaji,“ informoval Juraj Bohunský, hovorca spoločnosti Slovenská plavba a prístavy. „Z nautického hľadiska je pre lode nebezpečná najmä ľadová triešť, ktorá môže poškodiť motory.“ Lode čakajú v ochranných prístavoch, situácia by sa mala čoskoro zlepšiť. „Je predpoklad otepľovania, takže ľadová triešť postupne povolí.“
Zamrzli aj na severe
Na severe zamrzli na niekoľkokilometrových úsekoch rieky Váh a Orava. „Neďaleko Kraľovian kryhy upchávajú najmä koryto Oravy a tá už zaplavila polia,“ informovala televízia TA3.
Hydrologička Daniela Kyselová hovorí, že situácia sa môže zhoršiť najmä po náhlom oteplení. „Kryhy sa môžu začať v kritických miestach hromadiť, vznikne tak ľadový zátaras a hladiny stúpnu.
Spiš ostáva bez vody, svahy spustli
Vodu rozvážajú hasiči, oteplenie ešte neprichádza.
STARÁ ĽUBOVŇA. Silné mrazy rozširujú mimoriadnu situáciu v Spiši po Starej Ľubovni aj na ďalšie mestá a obce. Vyhlásili ju aj v obci Rudňany a v Krompachoch.
Mimoriadna situácia v Starej Ľubovni trvá už od prvého decembra, kde je bez vody stále tritisíc ľudí. Vodu im rozvážajú vo vyhrievaných cisternách
„Merania robím už 29 rokov, no nižšiu teplotu som zaznamenal naposledy 14. januára 1987, keď bolo rovných mínus 33 stupňov,“ hovorí Štefan Pekár z meteorologickej stanice v blízkom Plavči, kde minulý týždeň namerali rekordných 31,4 stupňa.
Zostali labute. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Najchladnejšie je už niekoľko dní na Orave, pod Tatrami a v Spiši, na celom Slovensku však teplota klesá aj cez deň pod mínus desať stupňov.
Tuhá zima kazí biznis aj prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk. „Je zima, ľudia sa lyžovať nechodia. Mínusové teploty nás jednoznačne poznačili,“ povedal Ján Koneval z Malého Lipníka.
„Extrémne mrazy nám vyprázdnili stredisko. Možno keby pršalo či prišlo teplo, tak by sme mali viac ľudí,“ hovorí zasa Ľubo Cintula z Litmanovej pri poľskej hranici.
Menej lyžiarov bolo aj počas piatkových polročných prázdnin. „Je to aj tým, že sa informuje o nízkych teplotách, akoby to bolo niečo negatívne. Pritom dobrá lyžovačka môže ochrániť pred chorobou,“ hovorí Cintula.
Peter Rindoš a tasr
Sarajevo je pod snehom, ľudia sa bavia
Krajiny bývalej Juhoslávie zapadli snehom. Ministerstvo varuje pred ich návštevou.
SARAJEVO, BRATISLAVA. Jazda na lyžiach za autom po hlavnom bulvári, skoky do závejov z druhého poschodia len v plavkách či súťaž o snehuliaka najviac podobného politikovi.
Bosnianske Sarajevo zapadnuté snehom sa zabáva. Hromadná doprava v hlavnom meste premáva len zriedka, smetiari nevynášajú odpad.
Vážnejšia situácia je v iných častiach Bosny a Srbska. V Srbsku sneh od sveta odrezal 70tisíc ľudí. Vláda v nedeľu vyhlásila mimoriadny stav. V krajine zavreli aj školy, aby šetrili energie a neohrozovali deti.
Sneh siaha aj do výšky človeka. FOTO – TASR/AP
V Bosne do niektorých odrezaných dedín nosia zásoby vrtuľníkmi. S malou obcou Zijemlja, kde žije asi 120 ľudí, nemajú úrady kontakt už tri dni. V dedine nie je elektrina ani telefónna linka.
Pred cestou do balkánskych krajín varuje aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
Mrazy sú aj v Holandsku, kde sa však miestni skôr tešia. Zdá sa, že po pätnástich rokoch sa uskutoční takmer kultové korčuliarske Turné jedenástich miest. Ide o maratón po vodných kanáloch, na ktorý od roku 1997 neboli vhodné podmienky.
Najhoršia situácia je stále na Ukrajine, kde na niektorých miestach teplota klesla na mínus 36 stupňov a zomrelo tam už 131 ľudí.
(mak)
Autor: Veronika Šinková

Beata
Balogová
