BRATISLAVA. Vzrušenie, povzbudzovanie, organizačné pokyny, ale aj stávky, výčitky a vulgárne urážanie. Gorilie protesty premenili slovenský Facebook na emóciami vybičovanú arénu.
Máloktorý aktívny používateľ sociálnych sietí ich v posledných dňoch nekomentoval. „V mojich kruhoch je to téma číslo jeden. Porovnať sa to dá vari iba s poslednými parlamentnými voľbami,“ hovorí karikaturista Shooty, ktorý vníma protesty skepticky.
Protestné stránky podporili tisíce ľudí, len na piatkové zhromaždenie v Bratislave sa ich chystalo vyše 18-tisíc. To sú čísla, ktoré môžu organizátorom závidieť aj stránky najväčších politických strán.
Reálne emócie
Na bratislavské námestie ich napokon prišla necelá polovica, toľko ľudí však do ulíc nedostal nik už roky. Zásluhu má na tom práve Facebook.
„Sociálne siete umožňujú veľmi rýchle rozšírenie myšlienok i rôznych grafických a marketingovo atraktívnych obsahov, ktorými dokážu účinne mobilizovať,“ hovorí bývalý novinár a pedagóg Branislav Ondrášik, ktorý protesty aktívne podporuje.
Do mrazu však ľudí dostali najmä emócie, ktoré ľuďmi pri kauze Gorila lomcujú. Pri pohľade na facebookovské komentáre sa zdá, že Slovensko je na pokraji revolúcie.
„Emócie sú reálne, ale zodpovedajú náladám medzi ľuďmi, ktorí sú na Facebooku, a to sú stále skôr mladí ľudia a ľudia s vyšším vzdelaním,“ hovorí internetový analytik Tomáš Ulej.
Porovnávať dnešné demonštrácie s rokom 1989 je zavádzajúce a manipulatívne, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Ostrý konfrontačný tón by sa vo väčšom nemal preniesť do ulíc ani podľa Martina Palšoviča z reklamnej agentúry Triad Advertising, ktorá inzeruje na Facebooku.
„Je jednoduchšie napísať nepeknú vetu k malej fotke pri mene, ako ju povedať osobne,“ hovorí. „O to viac je vyhrotená kauza Gorila. Politika je o emóciách a keď je niekto nahnevaný, internet je miestom, kde sa dá hnevu zbaviť najľahšie.“
Chýbajú lídri
Na rozdiel od posledných volieb je internetová diskusia vyhrotenejšia. „Pri voľbách bola nejaká nádej, tú teraz ľudia stratili a frustráciu si každý ventiluje iným spôsobom,“ mieni Shooty.
Ondrášik pripomína, že tak rýchlo, ako môžu byť protesty cez Facebook organizované, môžu byť cezeň aj demobilizované.
„Ak by protesty mali získať väčšiu podporu, museli by na tribúny vystúpiť akceptovaní lídri,“ vraví. „Inak sa ľudia unavia, nedostanú posolstvo, ktoré očakávajú, a protesty sa naozaj môžu skončiť len ako facebookovská bublina,“ dodáva.

Beata
Balogová
