Meškania 15 vlakov v okolí Bratislavy a Košíc sa blížili k hodine. Jediným plavidlom na Dunaji bude ešte dlho len ľadoborec.
BRATISLAVA. „Na Hlavnej stanici sú zafúkané výhybky a tak neprijíma vlaky, neviem koľko tu budeme stáť,“ ospravedlňovala sa sprievodkyňa predierajúc sa plným vagónom v bratislavskej stanici v Rači.
Rýchliky tam končili hoci v stanici stáť vôbec nemajú.
„Nemôžme sa odviesť aspoň na Vinohrady,“ navrhoval jeden z cestujúcich, sprievodkyňa len bezmocne krčila ramenami. Cestujúci museli z prekúrených kupé šliapať stovky metrov na najbližšiu električku.
Za posledné týždne to nie je nezvyčajný obraz na našich železniciach a nielen v Bratislave. Meškania často stúpajú aj nad dvesto minút.
„V Bratislave a v Košiciach je situácia najproblematickejšia. Silný nárazový vietor navieva sneh medzi jazyky výhybiek a znemožňuje ich prestavenie,“ vysvetľovala takmer hodinové meškania hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.
Vyťahovali ukrajinský pluh Doprava
Čo jej robí zima
naviaty sneh zablokoval v Bratislave výhybky, v motorových vlakoch často mrzne nafta, viaceré vlaky nabrali až hodinové meškania, pred Košicami zapadol na širokorozchodnej železnici ukrajinský pluh, plavba po Dunaji je pre kryhy stále zakázaná.
Pred vjazdom do hlavného mesta nefungovala aj jedna z trolejí nad jednou z trás. Pavlíková meškania odhadla od 10 minút až do hodiny.
Asi 40 ľudí sa snažilo očistiť trať od naviateho snehu pri Košiciach.
Zo záveja vyťahovali aj zapadnutý ukrajinský pluh na širokorozchodnej železnici vedúcej do Hanisky pri Košiciach.
Za posledných pár dní sa železničiarom zlomilo päť koľajníc.
V utorok predpoludním malo na celom Slovensku podľa webu vlaky.net meškanie viac ako pol hodinu 15 vlakov.
Najviac v okolí Bratislavy a Košíc. V Čechách to bolo podľa tamojšieho železničného webu len päť.
Aj v čase, keď sa na svoj železničný predvolebný výlet chystal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, z ampliónov hlásili jedno meškanie za druhým.
Dzurinda, kedysi zamestnanec železníc vtedy len povedal, že vlakom už dávno necestoval a nevie ako na tom železnice sú.
„Problémy v železničnej doprave sú aj na území Rakúska a Maďarska,“ dodáva Alexander Buzinkay, hovorca ZSSK. Odporúča pred cestou sa o meškaniach informovať.
Stále platia výstrahy Slovenský meteorologický ústav vyhlásil aj výstrahy prvého stupňa pre tvorbu závejov a rovnako aj pred ľadovou povodňou. Rieky by sa mohli vylievať v okolí Dolného Kubína a Levíc.
V Žiline zase upozorňujú majiteľov psov, aby dávali pozor na v Lesoparku Chrasť prikrmovanú lesnú zver.
Na pomoc oblastiam bez pitnej vody pôjde aj časť rezervy predsedníčky vlády. Zajtra bude o pomoci rokovať aj vláda.
Slabé otepľovanie by malo prísť na Slovensko počas víkendu. Denná teplota však stále bude pod nulou a aj v pondelok zostane na -6 až -1.
Premávka na Dunaji je naďalej pozastavená Na Dunaji platí naďalej zákaz plavby, ktorý vydala v nedeľu Štátna plavebná správa.
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) neregistruje v porovnaní s pondelňajším (6.2.) stavom Dunaja žiadne výrazné zmeny. Pre TASR to povedal hovorca podniku Pavel Machava.
"SVP prostredníctvom ľadoborca Brezno zabezpečuje rozrážanie ľadových krýh na úseku Bratislava - Čunovo. Vodné dielo Čunovo funguje v súčasnosti v zimnom režime, čo znamená, že prepúšťame ľady do starého koryta," povedal hovorca s tým, že v najbližších dňoch sa neočakáva výrazná zmena.
Podľa Machavu SVP má v súčasnosti dispozícii tri plavidlá, ktoré používa na rozrážanie ľadov. Jedno z nich - Brezno pôsobí na úseku Bratislava - Čunovo.
"Je to ľadoborec, ktorý bol vyrobený v Maďarsku v roku 1989. V prípade potreby môžeme požiadať okolité krajiny o prepožičanie ľadoborcov," pokračoval. Naposledy k takémuto kroku došlo podľa neho v roku 2006.
Ostatné plavidlá na rozrážanie ľadu pôsobia v Bratislave a Komárne.
"To druhé je pripravené na zásah medzi Komárnom a Gabčíkovom. V lete sa využívajú ako vlečné lode. Sú vybavené navijakom, preto sú spôsobilé aj na vyťahovanie a ťahanie lodí.
Vojaci dajú drevo na kúrenie Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) zvolalo krízový štáb, aby čo najskôr riešilo pomoc občanom, ktorí sú ohrození pretrvávajúcimi mrazmi.
"Potrebujeme systematicky riešiť situáciu, ktorá momentálne sužuje mnohých občanov Slovenska. Musíme využiť všetky prostriedky, aké máme, aby nevznikli obete na životoch," zdôraznil minister Jozef Mihál, ktorý zasadnutie štábu viedol.
TASR o stretnutí informovala Daniela Šulcová z mediálneho odboru MPSVR SR.
Podľa jej slov úrady práce, sociálnych vecí a rodiny posilňujú prácu v teréne, monitorujú situáciu, aktívne vyhľadávajú ohrozených občanov, predovšetkým deti a zabezpečujú im potrebnú pomoc.
"V Kežmarku priamo na úrade práce vzniklo krízové centrum pre približne 50 ľudí," povedala s tým, že krízový štáb vydal Ústrediu práce pokyn, aby zabezpečilo koordináciu úradov so zložkami armády, ktorá vie poskytnúť stany, deky i potrebnú techniku.
Vojenské lesy sú pripravené zadarmo poskytnúť ohrozeným občanom drevo na kúrenie a štátne lesy drevo za režijné náklady.
"Krízový štáb preto hľadal spôsob zabezpečenia rozvozu dreva k ohrozeným občanom," dodala Šulcová.
Na riešenie kritickej situácie môžu obce využiť aj takzvaný protipovodňový príspevok, pretože je určený na odstraňovanie následkov mimoriadnych situácií. Tie už boli vyhlásené v okresoch Michalovce, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Krízový štáb tiež skúma možnosti využitia humanitnej pomoci podľa zákona o dotáciách vo finančnej i nefinančnej podobe ohrozeným občanom.
Minister práce požiadal členov krízového štábu, aby ho každý deň informovali o vývoji situácie, nových skutočnostiach a podniknutých krokoch.

Beata
Balogová
