BRATISLAVA. Lídrovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi by vôbec neprekážalo, keby v najbližšom čase zorganizoval stretnutie pravice predseda KDH Ján Figeľ.
"Keď sa Ján Figeľ cíti lídrom pravice, budem nesmierne rád, keď nás začne organizovať," vyhlásil Dzurinda.
Podľa vlastných slov už vopred podpisuje bianko šek, že na takéto stretnutie veľmi rád a rýchlo príde, svoj pracovný program si upraví, alebo zruší.
Podľa Dzurindovcov by bolo stretnutie pravice dobré na to, aby si s ostatnými predstaviteľmi strán mohli sadnúť a povedať, či ich stredo-pravé strany majú rovnakú optiku ako SDKÚ.
Tá totiž vidí za najväčšiu hrozbu, že po voľbách môže vzniknúť vláda, v ktorej bude len Smer, resp. Smer a SNS.
"My za kľúčové dnes považujeme, aby sme sa spamätali, aby sme ako strany od stredu napravo konečne začali niečo robiť a zabránili hrozbe jednofarebnej vlády strany Smer," povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Lucia Žitňanská na tlačovej besede povedala, že aj ten, kto vo voľbách nevolí, volí Fica.
Dzurinda si pritom nemyslí, že pred voľbami by mali stredo-pravé strany podpísať zmluvu o budúcej spolupráci.
"Toto nepovažujem za reálne, Figeľ má v tom pravdu, že ten papier veľa znesie, ale nič nemusí riešiť," konštatoval Dzurinda. Poukázal na koaličnú zmluvu, ktorú tiež podpísali a vydržala len rok a pol.
"Nemám záujem sa písomne zaväzovať, ani čas na to nie je," dodal líder SDKÚ.
Figeľ: Ľudia neočakávajú okrúhle stoly
Podľa neho by mali teraz ísť bokom aj "sentimenty a osobné hemungy" či dotknutosť. SDKÚ už pripúšťa aj spoluprácu so SaS, ale dôležitý bude jej postoj k budúcim európskym opatreniam.
Dzurinda spomenul aj holandský model, kde jedna koaličná strana má problém s trvalým eurovalom, tak majú dohodu s opozíciu, že tento stabilizačný nástroj prejde.
Pnutie na kandidátke Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktorej hrozí rozpad, nechcel Dzurinda veľmi komentovať.
"Neteším sa pnutiu na stredo-pravej politickej strane, alebo na tejto časti politického spektra," povedal.
Považuje za politicky relevantné, že spolu s KDH a ďalšími stranami od stredu napravo môžu prečísliť vo voľbách Smer, ktorý má dnes podľa preferencií dominanciu.
"Ak sa odteraz budeme mať viac k sebe, ak tomu uveríme, ak nebudeme na seba útočiť, neraz neférovo, nepotrebne, tak som presvedčený, že to zvrátiť môžeme," vyhlásil Dzurinda. Argumentuje aj matematicky a hovorí, že 5 krát 8 je viac ako 39 a 4 krát 9 je viac ako 35.
Občania podľa predsedu KDH Jána Figeľa "neočakávajú okrúhle stoly, ale ekonomické riešenia na tvorbu pracovných miest a boj s korupciou".
Uvádza sa to vo Figeľovej reakcii na vyjadrenia Mikuláša Dzurindu.
"Slovensko je dnes na križovatke, buď sa znovu vydá socialistickým smerom zadlžovania a nezamestnanosti alebo zodpovednou cestou boja proti korupcii a tvorby pracovných miest," píše sa ďalej v reakcii.
Nemáme sa za čo hanbiť, tvrdí Dzurinda
SDKÚ nasadzuje do kampane aj bilbordy s Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom, po Slovensku sa začínajú objavovať v týchto dňoch.
"Nemáme čo skrývať, nemáme sa za čo hanbiť, presný opak je pravdou, vyhlásil predseda SDKÚ na margo otázky, či považuje za správne, že na bilbordoch jeho strany sa objavia po tom, ako sa ich mená našli v spise Gorila.
Líder strany pripomenul, že jeho meno, ako aj jeho kolegu a strany sa už veľakrát pokúšali pošpiniť. "Toto je nekonečný švindeľ a som si absolútne istý, že s každým dňom to budú ľudia chápať viac a viac," dodal.
Bugár: Na dohodu pravice je už asi neskoro
Na predvolebnú dohodu pravice je štyri a pol týždňa pred voľbami už asi neskoro. V reakcii na dnešnú výzvu predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
"Ja som minulý rok na jeseň dvakrát navrhol, aby sme sa ako stredopravá alternatíva snažili bližšie spolupracovať a nejako sme sa nedohodli. To znamená, že asi nebola vôľa," pripomenul Bugár.
"Keby sme to urobili na jeseň, bola by to dobrá alternatíva. Ale už je možno neskoro. To nie je len o tom, že niečo vyhlásime, ale treba tomu dať aj nejaký obsah. Museli by sme sa dohodnúť, kde, čo a ako by sme spolu predstavili. Viete, teraz už všetci kampaňujeme," povedal Bugár.
Na otázku, či už nevidí šancu na povolebnú pravicovú koalíciu, zdôraznil, že jeho vyjadrenia sa týkajú možností užšej predvolebnej spolupráce, nie možnej spolupráce po voľbách.
Na otázku, či by líder pravice, či už Mikuláš Dzurinda, alebo Ján Figeľ, ktorého KDH má aktuálne najvyššie preferencie spomedzi pravicových strán, nemal zvolať stretnutie pravicových strán, Bugár odpovedal diplomaticky.
"Lídrom pravice sa nikto nestáva tým, že to vyhlasuje, ale tým, že určuje témy, dáva na stôl, v tomto prípade pravice, nejaký obsah, o ktorom sa potom diskutuje. Ak by takéto niečo bolo, je našou povinnosťou jednak sa zúčastniť, jednak hovoriť o tom, ako to rozvinúť, ale opakujem, nie štyri a pol týždňa pred voľbami," dodal Bugár.
Na Dzurindovu výzvu, aby pravica prestala so vzájomnými žabomyšími spormi, Bugár odpovedal stručne: "Ja žiadne žabomyšie vojny nevediem."
Fico: Dzurinda opäť ponúka pravicový zlepenec
Šéf najsilnejšej opozičnej strany Smer Robert Fico kritizoval snahu vytvoriť po nadchádzajúcich marcových voľbách "pravicový zlepenec šiestich či siedmich strán".
"Považujeme toto riešenie za to najhoršie pre Slovensko," podotkol v reakcii na dnešné vyhlásenie predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
Takýto zlepenec bude totiž podľa neho opäť viesť k predčasným voľbám, nevyrieši problémy hospodárskeho rastu či nezamestnanosti.
"Mrzí nás to aj preto, lebo Dzurinda neponúka túto alternatívu preto, lebo verí, že by priniesla Slovensku stabilitu," uviedol Fico s tým, že podľa neho má Dzurinda totiž šancu "presadiť sa, usadiť sa a uplatniť sa iba v zlepenci".
"On totiž vylúčil spoluprácu s najsilnejšou stranou," konštatoval ďalej s tým, že pre Slovensko je nebezpečná práve takáto osobná Dzurindova ambícia.
"Ako skúsený politik musí vedieť, že pri prvej vážnej téme, ktorá príde, šesť či sedem politických strán nebude schopných prijímať rozhodnutia," dodal.
"Slovensko potrebuje vládu zloženú z dvoch politických strán. To, čo sa udialo za posledných 18 mesiacov je dostatočné ponaučenie, že Slovensko nemôže ísť cestou zlepencov," vysvetlil.
Fico zároveň vyzval Slovákov, voličov, aby prišli v marci k volebným k urnám aj napriek ich frustrovanosti z aktuálneho diania.