Agentúrne spravodajstvo sme o 20:33 nahradili autorským článkom denníka SME.
Fakty
Kto odchádza
1. Martin Mojžiš 2. Štefan Bučko 6. Eugen Korda 19. Dagmar Babčabnová desať zástupcov OKS desať zástupcov KDS
BRATISLAVA. Kandidátku Obyčajných ľudí Igora Matoviča opustí najmenej 24 ľudí vrátane jej jednotky, vedca a novinára Martina Mojžiša.
OKS, KDS a ďalší štyria nezávislí kandidáti splnili hrozbu a odchádzajú pre Matovičovu požiadavku, aby on a predsedovia pravicových strán Peter Zajac a Vladimír Palko išli na detektor lži s otázkou, či niekedy zobrali úplatok.
Mojžiš hovorí, že nešlo len o detektor.
„Mali sme s Matovičom veľa ťažkostí, bola tam nedôvera a postupne sa to stupňovalo. Stále mení svoje stanoviská a toto bol moment, keď to bolo buď – alebo.“
Kampaň OĽaNO podľa Mojžiša niesla znaky kultu osobnosti.
„Nepripadalo mi to ako kampaň celej kandidátky. Ľudia z prvej desiatky neboli do kampane nijakým spôsobom vťahovaní.“
Do zatiaľ dvoch čísiel volebných novín písal texty Matovič, boli tam len jeho fotografie, prípadne fotografie Alojza Hlinu. „Bol to len Igor, Igor, Igor.“
Keby konflikt s Matovičom explodoval v prípadnej koalícii, znamenal by rozval systému, ktorý Zajac a spol. vytvárali.
Čítajte komentár Petra Schutza (piano) >>
Mojžiš: Vyzvali sa sami Hoci sa skúška na detektore lži napokon nemala týkať jeho, ale Zajaca s Palkom, Mojžiš hovorí, že odchádza z princípu.
Matovičovo vysvetlenie, že detektor pre politikov žiadali ľudia na demonštrácii proti Gorile, podľa neho neobstojí.
Na svojom blogu napísal, že transparent s nápisom Politici na detektor na demonštrácii držali ľudia z Matovičovho štábu.
„Keď pán Matovič chce ísť na detektor, nech ide. Pošlem mu kilo banánov,“ vravel Palko, podľa ktorého líder Obyčajných nikdy nenavrhoval, aby išli na detektor iba traja.
„Klame. Navrhoval, aby išli lídri úplne iných strán, 150 kandidáti, potom politici. S klamárom nebudeme na kandidátke už ani minútu.“
„To, čo Matovič nazýva detektorom, sa najviac podobá na previerky z komunistického režimu, po ktorých nasledovali čistky. On zabíja svoje vlastné dieťa a dieťa nás všetkých,“ vysvetľoval predseda OKS Peter Zajac.
Špinavá kandidátka? „Nikdy neustupujem vydieračom a toto bol podľa mňa čisto vydieračský ťah, vyvinúť na mňa verejný tlak, aby som ustúpil,“ vravel o požiadavke, aby netrval na detektore Matovič.
Nepredpokladal vraj, že by ustúpili. „Nie, že sa kandidátka rozpadá, ale očisťuje sa. Od ľudí, ktorí buď nechceli ísť na detektor lži, alebo chceli kryť ľudí, ktorí nechceli ísť na detektor.“
Tvrdil, že detektor pre politikov bola skutočná požiadavka ľudí protestujúcich proti Gorile.
Matovič obvinil lekára Sám Matovič priznal, že dal v roku 1996 úplatok. V roku 2010 do diskusie na webe sme.sk napísal, že bol k tomu donútený.
„Otec mal nádor na mozgu na veľmi neprístupnom mieste. Hodinu pred operáciou prišiel k nám profesor, ktorý mal ocina operovať s tým, že bude to veľmi veľmi ťažké a nevie, či sa operácia podarí. Potom vyslovene povedal, že by potreboval nejakú motiváciu pre svoj operačný tím. Dali sme mu päťtisíc korún.“
Matovič SME povedal, že lekárom, ktorý si vypýtal peniaze, bol profesor Juraj Šteňo.
„Toto nebol úplatok, ale výpalné,“ povedal Matovič. Šteňo mu vraj povedal, že peniaze zvýšia šancu, aby jeho otec prežil. Ak skutok nie je premlčaný, je ochotný proti doktorovi svedčiť.
Šteňo je jedným z najznámejších slovenských lekárov, je hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva na neurochirurgiu.
„Ak tvrdí, že som od neho žiadal úplatok, ide o výmysel. Matovičom opisovanú situáciu odmietam a upozorňujem, že ak príde k poškodeniu mojej cti, využijem všetky právne prostriedky na jej obranu,“ reagoval.
Odídenci zostanú na lístkoch Krúžky pre politikov, ktorí z kandidátky odišli, sa nebudú počítať. Volebný lístok Matovičovej strane zarátajú.
BRATISLAVA. Voliči 10. marca dostanú do rúk hlasovacie lístky s pôvodnou kandidačnou listinou Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.
Keďže lístky už štát vytlačil, zostane na nej aj 24 kandidátov, ktorí sa včera rozhodli z volieb odstúpiť.
„Informácia o ich odstúpení bude vyvesená v každej volebnej miestnosti,“ povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová.
Zákon umožňuje voličom odovzdať najviac štyrom kandidátom preferenčný hlas.
Ak zakrúžkujú kandidátov, ktorí sa po rozkole s Igorom Matovičom vzdali kandidatúry, a hodia lístok do urny, ich prednostné hlasy sa nebudú brať do úvahy.
„Hlas sa však započíta hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti,“ podotkla Škultétyová.
Vďaka krúžkom vstúpil Matovič do politiky. V minulých voľbách sa konzervatívny politik dostal do parlamentu zo 150. miesta kandidátky liberálnej SaS, zakrúžkovalo ho takmer 38 500 ľudí.
Na poslednom mieste je aj na svojej dnešnej kandidátke.
Kandiduje 26 strán a hnutí, ÚVK už eviduje 12 ďalších kandidátov, ktorí dobrovoľne odstúpili, jedného strana z kandidátky odvolala. Kandidatúry sa možno zriecť najneskôr 48 hodín pred voľbami.
Ministerstvo vnútra zaplatí za tlačoviny takmer 2,2 milióna eur. Hlasovacích lístkov treba 90 miliónov kusov.
Mária Mihaliková
Kliknite SEM pre zväčšenie infografiky.

Beata
Balogová
