BRATISLAVA. Slovenská informačná služba konala od začiatku kauzy Gorila v roku 2005 až po dnešok v súlade so zákonom.
Takéto uznesenie dnes prijal Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, ktorý rokoval aj za prítomnosti riaditeľa tajnej služby Karola Mitríka (nominant SDKÚ) v režime "tajné".
"Bolo dôležité, aby sme boli informovaní o všetkých skutočnostiach. Bolo obrovské množstvo informácií, ktoré navádzali na rôzne myšlienky, či všetky postupy boli v súlade so zákonom," vysvetlil predseda výboru Robert Kaliňák (Smer).
Podľa jeho slov dostali poslanci pomerne obsiahlu informáciu o činnosti SIS od roku 2005 doteraz v súvislosti s touto kauzou. "Teraz je na rade polícia," odkázal Kaliňák.
Rokovanie výboru bolo tajné
Členovia výboru sa podľa jeho slov pýtali, či k údajnému spisu SIS Gorila existujú aj nahrávky. Čo im Mitrík povedal, Kaliňák neprezradil.
"Pre mňa z toho najmä vyplýva, že nič nebráni tomu, aby policajný zbor vyšetroval túto kauzu podľa zverejnených informácií, pretože podľa mňa sa väčší rozsah informácií nedá potvrdiť ani vyvrátiť. Myslím si, že je dostatočný, aby polícia mohla preukazovať jednotlivé vety, skutky a okolnosti, ktoré má. Je dôležité, aby polícia mala rozviazané ruky a do jej vyšetrovania sa nezasahovalo," odkázal Kaliňák.
Kaliňák podčiarkol, že rokovanie výboru bolo tajné, čo je druhý najprísnejší stupeň utajenia, a teda nemôže byť konkrétnejší.
Stále nejasné tiež ostáva, či Mitrík už zbavil mlčanlivosti dotknutých príslušníkov SIS, ako aj svojho predchodcu vo funkcii Jozefa Magalu (nominant Smeru).
"My sme sa zaujímali len o postupy historické od roku 2005, kedy sa kauza začala, až po dnešok. Našou úlohou zo zákona je zaujímať sa o zákonnosť postupov SIS," dodal Kaliňák.
V Gorile sme riešili iba SIS, bráni sa vojenská prokuratúra
Bývalý zástupca Hlavného vojenského prokurátora Branislav Kupec odmieta informácie, podľa ktorých nebola kauza Gorila vyšetrená preto, že vyšetrovanie predmetnej veci zastavila vojenská prokuratúra.
"Vojenská prokuratúra nikdy nevykonávala dozor vo veci, kde by boli predmetom vyšetrovania trestné činy, ktoré vyplývajú z medializovaného spisu Gorila," povedal Kupec.
Podľa neho "vojenská prokuratúra vykonávala dozor vo veci podozrenia z trestného činu, ktorého sa mali dopustiť príslušníci SIS tým, že informácie zo spisu Gorila neposkytli orgánom činným v trestnom konaní, ale ich poskytli neoprávnených osobám".
Keďže sa pre údajnú nespoluprácu so SIS vyšetrovateľovi ani po takmer desiatich mesiacoch nepodarilo vec vyšetriť, prokurátorka vojenskej prokuratúry trestné stíhanie zastavila.
"O tejto skutočnosti sa vyšetrovateľ dozvedel v mesiaci október 2011, teda nie až po medializovaní spisu Gorila," zdôraznil Kupec.
Poznamenal, že vojenská prokuratúra nemala vedomosť o tom, či príslušníci Policajného zboru vyšetrujú podozrenia z trestných činov, ktoré vyplývajú zo zverejneného spisu Gorila, na dozorovanie uvedených vecí nebola ani príslušná.
Vnútro: Stíhanie zastavila vojenská prokuratúra
Hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel v nedeľu oznámil, že polícia prípad Gorila vyšetrovala až do okamihu, keď si vojenská prokuratúra vyžiadala spis od Úradu boja proti korupcii a zastavila trestné stíhanie v tejto veci.
"Toto rozhodnutie vojenskej prokuratúry vyšlo na svetlo sveta až po tom, ako bol spis Gorila zverejnený na internete a médiá sa začali zaujímať o to, či sa týmto prípadom polícia v minulosti zaoberala. Faktom je, že sa zaoberala, ale faktom je aj to, že prokuratúra tento prípad odňala a už neinformovala políciu, že zastavila trestné stíhanie vo veci," uviedol v nedeľu Grendel.
"Pôvodný vyšetrovací spis ku kaze 'Gorila' si vojenská prokuratúra vyžiadala 19. júla 2011 bez udania dôvodu. Následne dozorujúci prokurátor 5. augusta 2011 trestné stíhanie zastavil. Uznesenie o tomto rozhodnutí dodnes nedoručil ani vyšetrovateľovi, ani Úradu boja proti korupcii," oznámil v utorkovej reakcii hovorca ministerstva vnútra Gábor Grendel.