BRATISLAVA. Na poslednom zasadnutí Správnej rady Ústavu pamäti národa sa ukázalo, že viacerí členovia rady, predovšetkým tí, ktorí sú proti aktuálnemu prepúšťaniu pracovníkov, by si dali radšej ruku odťať, ako by sa mali vzdať akejkoľvek časti svojej odmeny.
Po rokovaní ľudskoprávneho výboru Národnej rady to vyhlásil predseda Správnej rady a konateľ ÚPN Ivan Petranský.
"Najvypuklejší prípad je, keď jeden z týchto členov, ktorý je proti prepúšťaniu, pán László Ollös, mal za minulý rok hodinovú odmenu za výkon funkcie v Správnej rade vo výške 2000 eur," povedal.
Dodal, že takáto vysoká hodinová odmena Ollösovi vychádza preto, že sa mnohých zasadnutí Správnej rady nezúčastnil.
"Správna rada mala minulý rok 11 zasadnutí, pán Ollös sa zúčastnil na piatich z nich, na ostatných sa nezúčastnil. Vo väčšine prípadov sa ani neospravedlnil," vyhlásil Petranský.
Zajac: Petranský je nekompetentný
Ústav, ktorý pre zníženú dotáciu zo štátneho rozpočtu aktuálne prepúšťa deviatich pracovníkov, má významnú časť rozpočtu viazanú na odmeny členov Správnej rady, ktoré sa musia vyplácať zo zákona.
"Stačí, aby sme im nadiktovali číslo účtu ÚPN a tie finančné prostriedky radi privítame," reagoval Petranský na otázku, či je legislatívne možné, aby sa členovia rady vzdali svojich odmien v prospech ústavu.
Petranský vo výbore vystupoval k bodu, ktorý sa týkal aktuálnej situácie v ÚPN a plánu na rok 2012.
"Výbor pre ľudské práva vo svojom uznesení z posledného zasadnutia poveril predsedu Správnej rady ÚPN, pána Petranského, aby pripravil návrh, ktorý by umožnil pri tom istom rozpočte zachovať všetky pracovné miesta. Pán predseda na dnešné zasadnutie neprišiel s nijakým návrhom. Napriek tomu, že členovia Správnej rady hovoria, že si vedia predstaviť riešenie situácie, on zotrval na jednom jedinom, že kým nedostane príslušné navýšenie rozpočtu, nemôže robiť nič. Ale tým prejavuje svoju nekompetenciu," povedal pre TASR člen výboru Peter Zajac (OKS) s tým, že do budúcnosti budú nevyhnutné zmeny zákona o ÚPN.
"Sú neprimerané odmeny, ktoré dostávajú členovia Správnej rady a v štatúte ÚPN je veľmi zle zadefinovaný vzťah medzi predsedom Správnej rady, Správnou radou a inými orgánmi," dodal.
Ústav nakoniec možno peniaze získa
Výbor napokon opätovne odporučil Petranskému prijať pracovníkov späť aj bez navýšenia rozpočtu.
"Uznesenie výboru bolo čistým populizmom," hodnotí hlasovanie koaličných poslancov predsedníčka výboru Anna Belousovová (Národ a Spravodlivosť).
Dodáva, že je neadekvátne tlačiť ÚPN k tomu, aby zamestnal ľudí bez toho, aby mal prostriedky na ich mzdy.
Belousovová výboru navrhla, aby sa obrátil na premiérku Radičovú s požiadavkou na získanie ďalších financií, výbor to však neschválil.
"Je známe, že Ministerstvo financií súhlasilo so stretnutím s predstaviteľmi ÚPN, kde by sa mal prerokovať list, ktorý ÚPN adresoval MF so žiadosťou o mimoriadnu dotáciu," upozornil TASR Patrik Dubovský, ktorý rýchlu reakciu MF považuje za pozitívny signál.
Je teda možné, že ústav chýbajúce prostriedky získa a Petranský bude mať možnosť splniť svoj prísľub prehodnotenia výpovedí.
Dodal však, že podľa neho bude do budúcnosti treba riešiť nielen návrat prepustených zamestnancov, ale aj situáciu v ÚPN ako takú, teda bude potrebné prijať nový zákon.