SME

Pád komunizmu zmenil aj úlohy biskupov

Väčšinu biskupov vysvätených pred novembrom 1989 či tesne po ňom, nahradili ich nástupcovia. Čo po nich ostalo?

(Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Pohľad na súčasný biskupský zbor a do zápisnice z prvého zasadania Konferencie biskupov Slovenska z januára 1993 ukazuje, že zo štrnástich vtedajších diecéznych a pomocných biskupov sú dnes vo funkcii už len štyria. Traja zomreli, iní odišli do dôchodku a nahradili ich mladší.

Od nuly

Prvá ponovembrová generácia biskupov podľa katolíckeho kňaza Mariána Gavendu prichádzala do neštandardných podmienok, a jej činnosť treba hodnotiť očami vtedajšej doby.

„Okrem Trnavy nastúpili na desaťročia uprázdnené biskupské stolce, čo je atypická situácia. Bez skúseností a zabehaných kúrií museli začínať úplne od nuly.”

SkryťVypnúť reklamu

Súhlasí aj bývalý disident František Mikloško: „Prvá ponovembrová generácia biskupov vznikla zväčša z osvedčených bojovníkov z éry komunizmu, ale práve títo ľudia nemali v čase komunizmu možnosť veľa cestovať a neovládali napríklad cudzie jazyky, čo im po roku 1989 obmedzilo prirodzený kontakt so svetom,” konštatuje v prednáške Tri dvadsaťročia cirkvi na Slovensku, ktorú publikoval časopis Impulz.

Teologička Michaela Moravčíková upozorňuje, že biskupi museli riešiť citlivú úlohu začlenenia tajne vysvätených kňazov a štruktúr podzemnej cirkvi do diecéz. Podľa súdneho vikára Spišskej diecézy Jána Dudu bolo omylom domnievať sa, že „sfunkčnením inštitúcií sa sfunkční samotná cirkev, že vystavaním budov sa vystavia cirkev”.

Tak to vidí aj Mikloško: „Nie všetky odhady v kruhoch cirkvi sa ukázali ako reálne. Napríklad väčšina kňazských seminárov sa začína pomaly vyprázdňovať a biskupi musia hľadať novú náplň pre veľké budovy. Rovnako je to s niektorými rehoľnými domami.”

SkryťVypnúť reklamu

S majetkom súvisí aj otázka cirkevných reštitúcií. „Mnohí predstavitelia cirkvi z večera na ráno zdedili obrovský majetok a neuvedomili si dostatočne zodpovednosť zaň. Uverili mnohým podivným ľuďom, ktorých poverili jeho správou a cirkev tak prišla o veľké peniaze,” tvrdí Mikloško.

Na politickú nekorektnosť treba odvahu

Zaujímavý je postoj ponovembrových biskupov k celospoločenskému dianiu. „K zložitostiam ich služby prispela polarizácia spoločnosti z rokov 1992 až 1998, poznačená kauzou Triptych, povolaním slovenského veľvyslanca pri Vatikáne na konzultácie na Slovensko, či politickým využívaním pripravovanej základnej zmluvy medzi Slovenskom a Svätou stolicou,” myslí si Moravčíková.

„Samotná spoločnosť bola dezorientovaná a v novej politicko-ekonomickej situácii nebola schopná postaviť nové kádre,” myslí si Gavenda. „Po vojne je síce každý generál, ale osobne si myslím, že biskupom chýbala jasnejšia nadstranícka verejná agenda, udávanie tém, reagovanie na výzvy doby.”

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa biskupi obávali, že jasnejším poukazovaním na sociálnu situáciu budú podporovať agendu neosocialistických prúdov. „Mlčaním však podporovali chyby pravicových politických prúdov len preto, že sa formálne viac hlásili ku kresťanstvu.”

Mikloško si myslí, že hlavnou politickou chybou bol postoj k nacionalistickým stranám, ktorý aj dnes „vytvára vnútri cirkvi istý problém, pretože tieto strany sa hlásia ku kresťanskej orientácii a sú voči cirkvi ústretové”.

Gavendovi chýba hlbšia reflexia nad zmyslom štyridsaťročnej totality. „V čom bola prozreteľným proroctvom, čo tým chcel Boh cirkvi povedať? Nové problémy a úlohy pohltili pozornosť, na minulosť sa zabudlo, a tak sa asi bude musieť zopakovať.“ Podľa neho dnes majú biskupi problém reagovať na to, čo sa deje v globalizovanom svete. „Treba značnú odvahu byť politicky nekorektný. Toho sa boja vo všetkých krajinách.”

SkryťVypnúť reklamu

Moravčíková oceňuje úlohu, ktorú biskupi zohrali pri urovnaní vzťahov medzi pravoslávnou a gréckokatolíckou cirkvou. „Spomeňme si tiež na podporu vtedajšieho predsedu KBS Františka Tondru občianskej aktivite za očistu slovenskej justície v roku 2005. Dôležitými boli aj prelomové pastierske listy vyzývajúce k účasti na občianskom živote a ponúkajúce kritériá, podľa ktorých by sa mali veriaci pri rozhodovaní riadiť.” Podľa Gavendu prvá pototalitná generácia biskupov ako celok urobila obdivuhodne veľa.

Chýba vízia?

Noví biskupi, ktorí postupne vystriedali ponovembrových kolegov, budú slovenskú cirkev viesť nasledujúce dve desaťročia. Kánonický vek 75 rokov, kedy biskup musí podať abdikáciu, dosiahne nitriansky biskup Viliam Judák v roku 2032, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský v roku 2033 a trnavský arcibiskup Róbert Bezák až v roku 2035.

SkryťVypnúť reklamu

Neznamená to, že ich pôsobenie na čele terajších diecéz je „doživotné”. Hociktorý biskup môže byť pápežom povolaný do služieb vo Vatikáne alebo v inej krajine, z vážnych dôvodov predčasne abdikovať alebo nečakane zomrieť.

„Problém, ktorý cirkev čaká a ktorému sa v najbližšej budúcnosti nevyhne znie, že ona sama, respektíve niektorí jej predstavitelia na Slovensku, nemajú víziu o budúcnosti,” myslí si Mikloško. „Tradičná pastorácia a vysluhovanie sviatostí síce dáva cirkvi podstatnú silu, ale pri strate vízie kňazi i veriaci často upadajú do stereotypu, únavy až rezignácie.” Problémom je podľa neho aj skutočnosť, že cirkev je stále závislá od postojov štátu v dôsledku neprijatia zmlúv o výhrade vo svedomí a financovaní cirkvi.

Súdny vikár Duda sa domnieva, že úlohou novej generácie biskupov „bude predovšetkým vytváranie priestoru dôvery vo všetkých sférach života.“ S ňou súvisí aj transparentnosť v mravnej a ekonomickej oblasti. „Evanjelium môže byť účinne ohlasované len vtedy, ak sú dôveryhodnými jeho ohlasovatelia,” dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Imrich Gazda, autor je cirkevný analytik

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 442
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 302
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 623
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 978
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 953
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 577
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lukáš Haraslín zo Sparty Praha.

Budějovice ako jediný tím v lige ešte nezvíťazili a sú posledné.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny po strelení gólu počas zápasu 4. kola nadstavbovej časti Niké ligy v skupine o titul medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina.

V dueli so Žilinou padlo celkovo šesť gólov.


a 1 ďalší
Erling Haaland.

Medzi najlepších štyroch postúpila aj Aston Villa.


TASR
Samuel Mráz z Motoru Lublin sa raduje z gólu.

Svojim presným zásahom v 82. minúte spečatil víťazstvo.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu