BRATISLAVA. Priateľ ministra financií Miroslav Mikulčík, pre ktorého premiérka Iveta Radičová vlani hrozila demisiou, šéfuje štátnemu úradu. Od začiatku januára riadi Kompetenčné centrum finančných operácií v Banskej Bystrici. Ide o nový úrad, ktorý vytvorili v súvislosti s daňovou reformou.
Fakty
Čo tvorí Finančnú správu
- Finančné riaditeľstvo,
- daňové úrady,
- colné úrady,
- Kriminálny úrad finančnej správy,
- Kompetenčné centrum finančných operácií.
Výberovým konaním Mikulčík neprešiel.
„Post šéfa kompetenčného centra bol obsadený podobne ako post prezidenta finančnej správy – teda dočasným poverením, aby tieto úrady neboli do volieb bez manažmentu,“ uviedol Martin Jaroš, hovorca ministra financií Ivana Mikloša z SDKÚ. O prípade informovali aj Hospodárske noviny.
Finančná správa vznikla 1. januára spojením daňových a colných úradov. Nové kompetenčné centrum má na starosti informačné systémy či vedenie účtov platiteľov daní a ciel.
„Mikulčík je primárne zodpovedný za samotné vybudovanie a nastavenie všetkých procesov plne v súlade s platnou legislatívou,“ povedala Gabriela Dianová z tlačového oddelenia finančnej správy.
Mikulčík od pondelka nedvíhal mobil. Vlani figuroval v kauze daňovej budovy v Košiciach. Jeho odchod z čela Daňového riaditeľstva si v apríli minulého roka vyžiadala Radičová potom, ako bez súťaže dohodol prenájom budovy s firmou okresného šéfa SDKÚ Ondreja Ščurku.
Mikloš zmluvu na takmer 6,5 milióna eur obhajoval, z Mikulčíka vzápätí spravil svojho externého poradcu, ktorého robí dodnes. Jeho zárobok podľa ministerstva nepresahuje 1 200 eur mesačne. Dianová dodala, že za riadenie kompetenčného centra dostáva základný plat 719 eur. Či a v akej výške berie osobné príplatky, neodpovedala.
Premiérke sa nepozdáva, že Mikulčík obsadil významnú funkciu v štátnej správe. „Názor premiérky na zotrvávanie pána Mikulčíka v takýchto funkciách je dobre známy,“ napísal tlačový odbor Úradu vlády.
„Považujem to za typický prejav politickej arogancie a politického autizmu. Vysielajú tým vlastne signál, že im vôbec nezáleží na tom, ako bude takéto menovanie vnímať verejnosť,“ komentovala riaditeľka mimovládnej Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Beata
Balogová
