Agentúrne spravodajstvo sme o 20:26 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Prechádzka so psom v lese by už opäť mala byť aj napriek poľovníkom bezpečná. Parlamentom v stredu prešla novela, ktorá sprísňuje odstrel domácich zvierat.
Platný zákon o poľovníctve umožňuje poľovnej stráži zastreliť psa a mačku v poľovnom revíre vo vzdialenosti nad dvesto metrov od najbližšieho obývaného domu, prípadne aj bližšie, ak prenasledujú poľovnú zver. V stredu prijatá novela to mení.
Poľovníci už nebudú môcť vôbec páliť na mačky. Psy má pred streľbou zasa ochrániť, ak budú mať na sebe obojok alebo postroj, ktorý má farbu výrazne inú, ako je ich srsť.
Aj bez obojka po nich nebude možné strieľať, ak sú do päťdesiatich metrov od majiteľa.
Prečítajte si rozhovory Karola Sudora k téme:
Prečítajte si rozhovory Karola Sudora k téme: Imrich Šuba: Ľudia sú pokrytci, lovia zver v supermarketoch Iveta Haulíková: Žijeme v zvrhlej krajine poľovníkov
Tisícky zastrelených obetíZmena potešila aj Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. „Je to výborná správa! Poľovníci strieľali na každú mačku a psa, ktorých videli v lese, lebo im to umožňoval zákon. Viem dokonca o prípade, keď poľovník zastrelil psa na vôdzke.“
Obeťou predchádzajúcej novely z roku 2009 sa podľa Lukáča stali desaťtisíce psov a mačiek. Odvoláva sa na poľovnícke ročenky, ktoré vydáva Národné lesnícke centrum vo Zvolene.
„Viem o desiatkach prípadov, keď poľovníci pri odstrele dokonca ohrozovali aj ich majiteľov. Raz nestrieľali po mojom psovi, ale ohrozovali moje dcéry, ktoré boli s ním na prechádzke.“
Lukáč by pre poľovníkov zaviedol aj psychotesty.
Archívny rozhovor s aktivistkou Ivetou Haulíkovou:
Poľovník: Nebudem váhať
Zmena
Poľovníci a psy
je zakázané strieľať mačky;
je zakázané strieľať na psa, ktorý má obojok alebo prsný postroj výraznej farby odlišnej od farby jeho srsti;
majiteľ zastreleného psa môže od poľovníka žiadať odškodné;
majiteľ psa musí zasa nahradiť zabitú poľovnú zver.
Novela zákona naopak pobúrila poľovníkov. Psy a mačky v poľovných revíroch podľa nich zabíjajú a zraňujú poľovnú zver a chránené živočíchy.
„Sú to každoročne tisíce kusov poľovnej zveri usmrcované psami a mačkami,“ píše na webe poľovníckeho zväzu Imrich Šuba zo Slovenskej poľovníckej komory.
Odporcom novely je aj Ján Klika, tajomník poľovníckeho zväzu Košiceokolie, ktoré má revíry na takmer 85-tisíc hektároch.
Zatúlané mačky podľa neho vyberajú vajíčka a mláďatá z hniezd, psy zasa často naháňajú kotné zvieratá, ktoré potratia.
„A my teraz berieme mačky ako posvätné kravy v Indii, na ktoré nemôžete zdvihnúť zbraň, máte sa prizerať, ako pes hrdúsi nejaké mláďa. Priznám sa, zastrelil som nie jedného psa a mačku, nikdy som neľutoval náboj. A bude na mne, či ten zákon obídem, alebo nie. Poviem rovno, keď mačku či psa uvidím päť kilometrov za dedinou, strelím.“
Zabili aj sučku, čo vychovala rysyZastrelenie psa z dokumentárneho filmu skončí na súde.
Na povolenie strieľať psy v poľovnom revíre doplatila aj štvorročná sučka nemeckého ovčiaka Lilica. V októbri minulého roka ju zastrelil poľovník v obci Osádka, neďaleko domu jej majiteľa.
Lilica účinkovala v dokumente Návrat rysov fotografa a filmára Tomáša Hulíka. Mala byť hlavnou hrdinkou aj ďalších dvoch dokumentov a večerníčkov. Bola špeciálne vycvičená, vychovávala mláďatá rysa pred návratom do prírody.
„Ani som nečakal, že parlament, v ktorom vyčíňa extrémna silná poľovnícka loby, ju nakoniec aj schváli,“ hovorí Hulík. Po zverejnení tragického prípadu sa na internete ozvalo množstvo ľudí, ktorí majú podobné skúsenosti.
Majiteľ Lilice Miloš Majda je strážcom v Národnom parku Malá Fatra. „Je to malá výhra, začiatok boja.“
Majda podal na poľovníka trestné oznámenie. V čase incidentu bol neďaleko, kričal, aby nestrieľali.
„Pripravuje sa už žaloba. Pri vyšetrovaní sa ukázalo, že Lilica nebola zastrelená, ale po postrelení ju ubil na smrť pažbou pušky,“ hovorí Majda.
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
