Agentúrne spravodajstvo sme o 19:28 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Políciu v piatok čaká v Bratislave ďalšia mimoriadna akcia.
Na poslednom Proteste Gorila bolo podľa informácií SME v dave demonštrantov niekoľko stoviek tajných policajtov.
Dozerali na provokatérov. Extrémistov zastavovali len uniformovaní policajti. Za zranenie štyroch z nich už začali trestné stíhanie.
Polícia čísla a taktiku nekomentuje, potvrdila, že v dave po ukončení oficiálnej časti protestu zaznamenali niekoľko stoviek futbalových chuligánov a extrémistov.
Tí sa formovali podľa novinára Toma Nicholsona v uličkách okolo Námestia SNP a prejavovať sa začali až pred Úradom vlády.
Nik nerešpektoval koniec
Fakty
Nové požiadavky
zmenu volebného systému, aby voliči vyberali medzi politikmi vo svojom regióne
sfunkčnenie referend
zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov
dôsledné vyšetrenie podozrení zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.
Premiérka Iveta Radičová v stredu povedala, že organizátorom sa akcia vymkla z rúk a nik nerešpektoval, keď vyhlásili koniec akcie.
„Nechutné osočovanie, deštrukcia, delobuchy, zhorené transparenty. To nemalo nič spoločné s tým, o čo si myslím, že organizátorom ide,“ komentovala udalosti pred Úradom vlády premiérka Iveta Radičová.
Neofašistické heslá a šibenica sú podľa nej za hranicami práva na zhromažďovania.
To, že protest sa končí, len to už nik nerešpektoval.
Premiérka pred piatkovou demonštráciou organizátorom navrhla stretnutie. Ponúkla aj, že sa im prispôsobí termínom.
Schôdzka s prezidentom Ivanom Gašparovičom zrejme organizátorom protestov padne, pretože im nevyhovovali termíny, ktoré im ponúkli.
Od extrémistov sa dištancujú a upozorňujú, že sa odvádza pozornosť od myšlienky protestu.
„Povedať, že sa protest zvrhol pre zrejme nastrčenú skupinku extrémistov či futbalových chuligánov, je tvrdé,“ povedala Alena Krempaská.
Organizátori nenesú priamu zodpovednosť za to, že sa koniec ich akcie zvrhol, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
V Británii schvaľuje vodné delo vládaVäčšina účastníkov podľa nej kultivovane, miestami možno len hlasnejšie vyjadrovala svoju nespokojnosť.
Na protest podľa nej môžu prísť aj matky s deťmi. „V prípade detí by to mali rodičia zvážiť,“ hovorí policajný hovorca Slivka.
„Všetko záleží, do akej miery má polícia podchytených ľudí, ktorí majú sklony k násiliu,“ hovorí Andor Šándor, český bezpečnostný analytik.
Zvyčajne ide o futbalových chuligánov či radikálov. S nasadením vodného dela v mrazoch by bol opatrný. Pri výtržnostiach v Londýne jeho nasadenie podľa neho musela schváliť vláda.

Beata
Balogová
