Agentúrne spravodajstvo sme o 21:19 nahradili autorským článkom denníka SME.
Banku, ktorú ovláda Penta, Lipšic podozrieva z prania špinavých peňazí.
BRATISLAVA. Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH podozrieva z prania špinavých peňazí Privat Banku, ktorú ovláda Penta.
Prípad vytiahol včera, keď rozprával o snahách Penty zamiesť vyšetrovanie Gorily pod koberec.
Lipšic obvinil Privat Banku, že finančnej polícii v rokoch 2009 až 2010 neoznámila 248 neobvyklých operácií.
„Išlo o vklady vysokej hotovosti od veľmi zvláštnych osôb. Išlo o osoby z finančných skupín aj z podsvetia,“ povedal.
Mená neprezradil s tým, že je viazaný mlčanlivosťou.
Banky majú zo zákona povinnosť nahlasovať podozrivé transakcie, finančná polícia potom preveruje, či peniaze nepochádzajú z trestnej činnosti.
Pranie nenašli
Privat Banka priznala, že polícia kontrolovala 248 transakcií. Podľa marketingového riaditeľa banky Milana Ondreja výhrady mala iba k piatim prípadom, z toho jeden vyhodnotili ako neobvyklú operáciu, pri ďalších štyroch vyčítali formálne nedostatky.
„Z výsledkov kontroly nevyplýva, že by dospeli k záveru, že išlo o pranie špinavých peňazí,“ povedal Ondrej. Banke dali za pochybenia pokutu 15-tisíc eur, proti ktorej podala rozklad Lipšicovi. Ten sankciu pred niekoľkými dňami potvrdil.
Lipšic vraví, že zamestnanci banky na pochybné vklady upozorňovali špeciálne oddelenie, ktoré patrí priamo pod manažment banky. „Je to len náhoda, že táto jednotka to neposunula finančnej polícii ďalej?“
Privat Banka nevysvetlila, prečo informácie neposunula policajtom. Zákon presne neurčuje, aké transakcie majú banky hlásiť.
Šéf Slovenskej bankovej asociácie Ladislav Unčovský hovorí, že každá banka má svoje interné pravidlá, ktorými sa riadi. Väčšinou využívajú softvér, ktorý monitoruje pohyb peňazí na účtoch a dokáže identifikovať podozrivé operácie. „Samozrejme, pochybní sú klienti, ktorí na účtoch mali nízke sumy a odrazu prídu s vysokou hotovosťou.“
Za webom vidí Pentu
Lipšic včera naznačil, že Penta zavesila na internet dokument, podľa ktorého mal pod krycím menom Zelenáč v roku 1998 počas vojenčiny na vojenskej prokuratúre v Prešove donášať informácie o kolegoch vojenskej kontrarozviedke.
„Je to podvrh, absurdný materiál,“ vyhlásil Lipšic. Diskreditáciou sa ho vraj snažia zastrašiť, aby razantne neriešil Gorilu.
„S webovou stránkou, ktorá dokument zverejnila, nič nemáme. Je to nezmysel,“ reagoval hovorca Penty Martin Danko.
Materiál nespomína, aké informácie mal Lipšic poskytovať. Opisuje jeho vlastnosti a hodnotí ho ako „formovateľného jedinca pre vojenské obranné spravodajstvo“.
Bol s údajným agentom
Dokument sa týka aj Arona Shaviva z Izraela, mediálneho poradcu šéfa KDH Jána Figeľa. Podľa dokumentu ide o bývalého príslušníka izraelskej tajnej služby. Figeľ vraví, že jeho minulosť neskúmal.
Lipšic priznal, že zhruba pred polrokom sa so Shavivom stretol na popud starostu bratislavského Ružinova Dušana Pekára z KDH. Baviť sa mali o mediálnom poradenstve.
Lipšic tvrdí, že o spoluprácu nemal záujem, tak sa s ním už nekontaktoval.

Beata
Balogová
