BRATISLAVA. Slovenská republika pri tvorbe Programu revitalizácie a integrovaného manažmentu povodí SR obišla proces environmentálneho hodnotenia a posudzovania občianskou a odbornou verejnosťou.
Toto hodnotenie sprístupňuje dokumenty na vládnej úrovni občianskej a odbornej verejnosti, lenže tento krok sa neuskutočnil.
Na tlačovej besede v Bratislave to vyhlásil zástupca občianskej iniciatívy Monitor Stanislav Klaučo.
Pri tvorbe programu boli teda podľa neho porušené viaceré smernice Európskej únie.
Občianska ani odborná verejnosť do projektu podľa neho nemohla vstúpiť, práce sa vykonávali v chránených územiach európskeho významu a ani raz neboli odborne posúdené vplyvy na životné prostredie.
"Na projekte mi prekáža, že sa nebral ohľad na klimatologické štúdie, ktoré boli doteraz pripravené, pričom máme spracované aj scenáre možného vývoja do budúcnosti," informoval klimatológ a meteorológ Milan Lapin.
Kritizujú využívanie drevených hrádzok
Podľa neho sa žiadne ich poznatky do projektu nedostali a ich neoficiálne pripomienky neboli akceptované, pretože oficiálne projekt ani nevideli.
Jedným z odborných pochybení programu je podľa Klauča aj to, že vodozádržný objem protipovodňových opatrení nezodpovedá objemu prívalovej povodne, čo prirovnal k zachyteniu suda vody do pohára.
Tvorcovia programu podľa neho tvrdia, že by bolo dobré z rôznych dôvodov zadržať zrážkovú vodu v kopcoch, tam kde padla, aby nevznikli povodňové stavy.
"Zadržať vodu však nie je možné jednoduchými drevenými prehrádzkami, ktorých funkčnosť, stabilitu a objem nevedia definovať ani ich tvorcovia," vysvetlil.
Výhrady majú aj proti dreveným prehrádzkam a iným vodozádržným prvkom.
"Tie sú konštrukčne aj funkčne neopodstatnené, ich životnosť je výrazne obmedzená a nezodpovedajú deklarovaným objemom," dodal Klaučo.
Podľa neho dokonca laickým okom možno vidieť, že takéto prvky nemajú zmysel, pretože príval vody neudržia.
Stavbou malých prehrádzok a väčších hrádzí vznikajú podľa zástupcu iniciatívy nové povodňové riziká.
"Stabilita väčších hrádzí je pochybná a nezodpovedá hydrologickým pomerom a veľkosti povodňovej vlny," povedal Klaučo a dodal, že ich pretrhnutie môže mať katastrofálne následky na obce ležiace pod nimi.
Malé prehrádzky sú zas nestabilne ukotvené, drevené prvky začínajú hniť a uvoľňovať sa z dna a brehov, pričom pri extrémnych prietokoch vody môže byť podľa neho materiál splavený s následným zaplavením veľkých území.
"Tieto protipovodňové prvky boli budované laicky, pričom firmy, ktoré ich stavali, nemali spôsobilosť na ich stavbu. Rovnako malé prehrádzky stavali nezamestnaní, ktorí sú v podstate amatérmi," povedal Klaučo. Na ich stavbu máme podľa neho slovenský vodohospodársky podnik.
Aktivisti sa chcú stretnúť s premiérkou
Občianska iniciatíva Monitor vyzvala premiérku Ivetu Radičovú, aby prijala ich zástupcov a vypočula ich rovnako, ako to urobila v prípade občianskej iniciatívy viacerých starostov za podporu realizácie a pokračovanie vládneho programu.
Predsedníčka vlády dostala od iniciatívy Monitor žiadosť o prijatie jej zástupcov, pričom ju riadne zaevidovali medzi všetky ostatné žiadosti o prijatie.
Kancelária premiérky im oznámi, kedy ich môže prijať. Stretnutie so zástupcami podľa nich premiérka podmieňuje zaslaním pripomienok k vládnemu programu.
Iniciatíva Monitor tiež poslala list prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, v ktorom ho upozornila na tretí realizačný projekt a skutočnosť, že nie je v súlade s legislatívnymi pravidlami.