Košice 8. augusta (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) v poslednom období stratilo reálny pohľad na dianie okolo seba. Ako typická strana jedného muža začalo čoraz intenzívnejšie hľadať vo vlastných radoch vnútorného nepriateľa, čo nebezpečne pripomína hrôzostrašné 50. roky. A tak mnohí, ktorí nesúhlasili s vnútrostraníckou politikou Vladimíra Mečiara, radšej odišli.
Na tlačovej konferencii v Košiciach to dnes povedal predseda Hnutia za demokraciu (HZD) Ivan Gašparovič.
Na okraj neustále sa rozrastajúcej členskej základne HZD povedal: "My sme neodišli z Mečiarovho hnutia, my sme boli doslova vyhodení." Pripustil však, že medzi tými, ktorí podpísali petičné hárky za vstup HZD do volieb, môže byť aj veľa takých, ktorí možno ani nesympatizujú s HZD a nechcú byť jeho členmi, len chceli alternatívu - namiesto Mečiara.
O politickej orientácii svojej strany Gašparovič povedal: "Sme stranou stredu s miernym odklonom doľava." Zdôraznil, že HZD sa musí orientovať týmto smerom, lebo ho k tomu núti sociálna situácia na Slovensku, keďže terajšia vláda výrazne podcenila a zanedbala sociálne otázky.
"Keď si pozrieme výsledky predvolebných prieskumov, zistíme, že typické socialistické strany, ako sú povedzme Weissova či Migašova, nemajú veľa šancí dostať sa do parlamentu. Ficova strana je napriek jeho početným vyhláseniam viac pravicovou ako ľavicovou a tak sa ukazuje, že my budeme tí, ktorí to budeme v parlamente a možno aj v exekutíve ťahať smerom doľava," dodal.
Bez ohľadu na to, či HZD bude po voľbách vo vládnej koalícii alebo v opozícii, bude presadzovať svoj program vo všetkých kľúčových bodoch. "Okrem iného chceme zásadnú revíziu celého daňového systému, a to najmä z pohľadu samospráv. Verím, že sa nám podarí presadiť rozdelenie štátneho rozpočtu - ako sa hovorí - pol na pol s tým, že polovicu financií by kontroloval štát a druhú polovicu by dostali mestá a obce. Tie majú kompetencie napríklad aj v oblasti školstva či zdravotníctva, len financie im nateraz chýbajú," uzavrel Gašparovič.
*fur rč