BRATISLAVA. Po kampani pred vlaňajším sčítaním obyvateľstva sa cirkvi angažujú aj pred marcovými predčasnými voľbami.
Bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský sa v stredu stretol s vedením Smeru aj SDKÚ, v utorok rokoval aj s predsedom KDH Jánom Figeľom.
Do pondelka sa zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska chcú stretnúť aj s predstaviteľmi ďalších „relevantných strán s reálnou možnosťou dostať sa do parlamentu“.
Rímskokatolícka cirkev chce na politikov vplývať, aby v parlamente presadzovali kresťanské hodnoty.
„Predovšetkým ide o podporu ochrany rodiny ako spoločenstva muža a ženy, o podporu viacdetných rodín, ochranu života od počatia až po prirodzenú smrť,“ povedal po stretnutí s Figeľom pre agentúru Sita Zvolenský.
Témou je aj Gorila
Brožúra
Otázky pre politikov
- Podporujete povolenie eutanázie?
- Podporujete manželstvo ako výlučný vzťah muža a ženy?
- Podporujete pokusy s bunkami z ľudských embryí?
- Podporujete motivovovanie sociálne odkázaných nežiť iba zo štátnej pomoci?
- Podporujete obmedzenie hazardu, pornografie, násilia či návykových látok?
Biskupov zaujímajú aj názory politikov na témy, ktoré priamo ovplyvnia ich budúcnosť – možná odluka od štátu či zmena financovania cirkví.
„Snažíme sa ukázať, že cirkev je konštruktívnou súčasťou spoločnosti, a nie parazit, ako to, žiaľ, médiá často predstavujú,“ tvrdí hovorca KBS Jozef Kováčik.
So stranami, ktoré majú záujem, rokuje aj druhá najväčšia – evanjelická cirkev.
„Zatiaľ nás oslovili predstavitelia KDH, rozprávali sme sa s nimi o súčasnej situácii v krajine a ich názore na očistu politiky od morálne nedôveryhodných ľudí,“ hovorí generálny dozorca evanjelickej cirkvi Pavel Delinga.
Kým KBS a evanjelici informujú o záveroch stretnutí len skusmo, saleziáni Dona Bosca sa pokúsili názory politikov na kresťanské hodnoty sprostredkovať priamo veriacim.
Od stredy je v predaji 40-stránková brožúra Kresťan a voľby, v ktorej sa katolícky kňaz Jozef Vadkerti zamýšľa nad voľbami.
SDKÚ v brožúre napríklad označuje za stranu, ktorá nedokázala odolať pokušeniam a nástrahám moci.
„Na začiatku to bola výborná alternatíva k tomu, čo sa dialo za Mečiara. No keď uverili vlastnej moci a určitý čas tu takmer absentovala ľavica, začalo sa diať to, čo vyvrcholilo kauzou Gorila,“ napísal kňaz.
Podobne kritizuje aj populizmus či nacionalizmus ďalších strán. „Nešlo nám o strany, ale skôr o ich prejavy, aby sme mohli poukázať na vhodnosť či nevhodnosť konania alebo mlčania,“ hovorí riaditeľ vydavateľstva Don Bosco Ján Miško.
Dotazník pre kandidátov
Brožúra obsahuje aj stanoviská najsilnejších strán na otázky kľúčové pre cirkev.
Z deviatich strán odpovedali iba kandidáti KDH, Obyčajných ľudí, SDKÚ a jeden kandidát SNS. Kým odpovede členov KDH a aj väčšiny SDKÚ sú ako cez kopirák, Obyčajní ľudia odpovedali veľmi rozmanito.
Časť kandidátky podporuje napríklad eutanáziu, pokusy s embryami, klonovanie ľudí či adopcie pre homosexuálne páry.
„Vyhodnotenie odpovedí a neodpovedanie už necháme na čitateľov,“ vraví Miško.
Politológ Juraj Marušiak vníma aktivitu cirkví pred voľbami ako snahu o zvýšenie vplyvu na charakter budúcich rozhodnutí, ktoré sa môžu dotýkať aj ich bezprostredných záujmov.
„Záujem o takúto komunikáciu je legitímny dovtedy, kým si cirkvi udržia nezávislosť a neidentifikujú sa s nejakou stranou,“ mieni.
Stretnutia strán považuje za štandardné aj poslanec Smeru Vladimír Faič, ktorý bol vo stredajšej delegácii Smeru.
„Je úplne normálne, ak sa v čase formovania volebných programov zaujímajú o také vážne témy, ako sú zamestnanosť, sociálne otázky či ochrana rodiny,“ hovorí.

Beata
Balogová
