BRATISLAVA. Poslanci v úvode 7. rokovacieho dňa 28. schôdze takmer nemali o čom rokovať.
V pléne totiž nebol skoro žiadny poslanec, návrhy, ktoré sú naplánované tak nemal kto predložiť.
V pléne chýbal aj nezaradený poslanec Igor Matovič, ktorý patrí k najväčším kritikom poslancov nechodiacich do práce. Bránil sa, že chýba pre chorobu, a teda nie je flákač.
Za svoju neúčasť sa podľa vlastných slov ospravedlnil osobne predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému ešte pred začiatkom rokovacieho dňa.
Nemohol tak predložiť svoj návrh, ktorým chcel zmraziť platy poslancom, členom vlády a ministrom dovtedy, kým by Slovensko nemalo vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet.
Zákonodarcov čakala ďalšia séria poslaneckých návrhov v prvom čítaní.
V stredu popoludní ich prerokovali 21. Diskutovali o nich napriek tomu, že do volieb ich už definitívne schváliť nestihnú.
Niektorí poslanci sa pokúšali tieto body zo schôdze vyradiť, no nepodarilo sa im to.
Poslancov tiež okrem rokovania o návrhoch čaká aj Hodina otázok. Jej hlavným aktérom má byť minister financií Ivan Mikloš, ktorého mieni vyspovedať nezávislý poslanec Jozef Viskupič.
Belousovová kritizovala
Presúvanie návrhov zákonodarcov, z ktorých niektoré boli doručené do podateľne ešte v máji 2011, kritizovala Anna Belousovová.
"Prečo sú vám zvieratá prednejšie ako ľudia?" pýtala sa Belousovová narážajúc na novelu zákona o poľovníctve, ktorú po niekoľkohodinovom rokovaní poslanci schválili v stredu.
"Možno verejnosť je aj preto takým spôsobom vyburcovaná, že mnohé návrhy, myslím, že ich bolo 52 v sume, nemohli byť prerokované v riadnom legislatívnom procese a teraz viac-menej formálne zaznievajú na pôde Národnej rady, vediac, že k druhým čítaniam pravdepodobne nepríde. Takže vás veľmi podporujem," reagoval Viskupič.
Poukázal na to, že návrhy poslancov by mali zaznievať na pôde parlamentu aj v prípade, že s nimi väčšina nesúhlasí. "Tu od mája zaznievať nemôžu," dodal.
Z 30 návrhov podporili poslanci len dva
Poslanci ukončili 28. schôdzu Národnej rady rokovaním o 30 právnych normách. Z nich prešiel len návrh poslancov Smeru, ktorý zákonodarcovia posunuli do druhého čítania, a smernica o uskutočňovaní zahraničných pracovných ciest poslancov a zamestnancov Kancelárie Národnej rady.
Posledná norma nadväzovala na smernicu schválenú v roku 2007, ktorá ešte nezohľadňovala prechod na euro ani vstup Slovenska do Schengenského priestoru.
Napriek tomu, že poslanci odobrili návrh zákona opozičných poslancov, definitívne ho snemovňa do volieb zrejme nestihne schváliť. Medzi prvým a druhým čítaním by totiž mala byť dodržaná 30-dňová lehota a poslancom končí mandát už 10. marca v deň parlamentných volieb.
Novela, ktorá prešla do druhého čítania, mala umožniť potomkom rodičov padlých v národnom boji za oslobodenie, aby mohli dostať finančné odškodnenie zo štátneho rozpočtu. Ani jeden zo zvyšných návrhov nezískal dostatočnú podporu zákonodarcov.
Pravidlo, že ak vznikne stavba na cudzom pozemku a jeho vlastník požiada stavebný úrad o jej odstránenie na náklady toho, kto ju zhotovil, platiť nebude.
Poslanci NR SR dnes neposunuli do druhého čítania návrh novely stavebného zákona od Ľudovíta Kaníka, Kamila Homoľu, Štefana Kužmu a Ondreja Mateja (všetci SDKÚ-DS), ktorý počítal s tým, že obec by bola povinná takúto stavbu odstrániť do 60 dní.
Občania SR, ktorí získajú občianstvo iného štátu, budú aj naďalej prichádzať o slovenské. Poslanci NR SR dnes odmietli návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne SDKÚ-DS, SaS a KDH, podľa ktorej nemal občan SR stratiť slovenský pas v prípade, ak by mal v krajine, ktorej občianstvo prijal, nejakú formu evidovaného pobytu.
Lepšie zarábajúci jednotlivci a firmy na Slovensku nebudú zdanení výraznejšie ako ostatní. Národná rada (NR) SR dnes totiž neposunula do druhého čítania návrh novely zákona o dani z príjmov z dielne opozičného Smeru.
Financovanie politických strán sa meniť nebude. Poslanci odmietli návrh poslancov okolo Igora Matoviča, ktorý mal meniť spôsob priameho verejného financovania politických strán. Matovičovci chceli v záujme šetrenia verejných zdrojov racionalizovať a optimalizovať príspevok za hlasy.
Poslanci nechcú možnosť vzdať sa svojej imunity dobrovoľne. Odmietli totiž novelu Ústavy SR z dielne nezaradeného poslanca Andreja Ďurkovského, ktorá túto možnosť zavádzala.
Poslanci by dobrovoľným vzdaním sa imunity prijali plnú zodpovednosť za svoje konanie, pričom malo ísť najmä o konanie, ktoré sa netýka výkonu verejnej funkcie.
Verejným funkcionárom nebudú hroziť finančné sankcie za škody spôsobené pri výkone funkcie vedome alebo na základe vedomej nedbanlivosti. Poslanci totiž odmietli návrh novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci z dielne poslanca KDH Radoslava Procházku.