Bratislava 8. augusta (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu prijal sťažnosť predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, v ktorej tvrdí, že pri pokuse vlády SR odvolať ho z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR boli porušené jeho práva na slobodu prejavu a došlo k jeho diskriminácii.
ESĽP zároveň vyzval vládu SR, aby do 12. novembra predložila písomné vyjadrenie k dôvodom sťažnosti. ESPĽ sa pri posudzovaní opiera o prípad predsedu Najvyššieho správneho súdu Lichtenštajnska Willa proti Lichtenštajnsku. V prípade Willa nebol princom vymenovaný do funkcie predsedu na druhé funkčné obdobie, pretože mal iný právny názor na ústavný systém v krajine ako samotný princ. Predkladateľ bol na ESPĽ úspešný.
Harabin tvrdí, že dôvodom vládnych úsilí na jeho odvolanie bola skutočnosť, že mal iný právny názor na novelu Ústavy SR a na disciplinárne stíhanie sudcov. K diskriminácii malo dôjsť, keď kabinet v dôvodoch odvolania bez rozhodnutia príslušného súdu tvrdil, že Harabin nie je odborne a morálne dostatočne spôsobilý zastávať post predsedu NS SR. K takémuto verdiktu u sudcu môže dospieť iba disciplinárny senát.
Harabin sa na ESPĽ obrátil v októbri 2000. Postup ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského a vlády SR bol podľa neho proti ústavný a v rozpore s medzinárodnými normami. Porušenie medzinárodných noriem sudcovskej nezávislosti a politické pozadie procesu odvolania, konštatoval v správe aj osobitný spravodajca generálneho tajomníka OSN pre nezávislosť sudcov a právnikov Dato Paramď Cumaraswamy.
Predseda NS SR, ktorý okrem iného žiada nemajetkovú ujmu 20 miliónov korún je ochotný v prípade ospravedlnenia sa zo strany premiéra Mikuláša Dzurindu a Čarnogurského uvažovať o stiahnutí sťažností.
*mm rč