Predseda parlamentu varoval, že kríza môže prerásť do medzinárodných konfliktov a Slovensko si potom nebude môcť dovoliť prepych venovať sa malicherným vnútorným sporom.
BRATISLAVA. Z Národnej rady sa vytratila vecná rovina politických debát a namiesto toho vystúpili do popredia ideologické stanoviská, heslá a často aj podnecovanie vášní.
"Dopustili sme, aby sa naše zákonodarné zhromaždenie začalo meniť na permanentnú predvolebnú tribúnu," povedal v závere poslednej riadnej schôdze Národnej rady SR v tomto volebnom období predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH), ktorého tento stav neteší.
Rovnako nie je rád, že ľudia strácajú vieru v samých seba, v budúcnosť, demokraciu a slobodu, ako aj v zákony a právo.
"Prestávajú veriť, že môžu spolurozhodovať o osude svojom a o osude tejto krajiny," povedal s tým, že základy demokratického zriadenia sa ocitajú pod rastúcim tlakom, ktorý ich môže vážne ohroziť. Hrušovský zdôraznil potrebu čeliť súčasnej kríze a predísť ďalšiemu odcudzeniu u občanov.
"Musíme všetkými silami zabrániť tomu, aby kríza naďalej podkopávala demokratické zriadenie a aby vyvolala u obyvateľov takú veľkú stratu dôvery, že by to znamenalo stratu podpory pre ústavné základy, slobody, ktoré sme začali v našej krajine klásť pred 22 rokmi," povedal.
V sále chýbali lídri strán
Poslancom zároveň pripomenul, že byť členom zákonodarného zboru znamená požívať poskytnutú dôveru občanov. Je to podľa neho predovšetkým služba a nie privilégium. "A služba znamená povinnosť. Berme ju vážne a splňme ju," vyzval súčasných aj budúcich poslancov.
Hrušovský zároveň uviedol, že V. volebné obdobie poznamenala kríza, ktorou bolo poznačených mnoho prijatých opatrení. Je rád, že napriek krízam si parlament dokázal plniť svoje ústavné povinnosti a nebol nečinný.
"Schválili sme 206 zákonov, z toho 176 predložených vládou, 26 poslaneckých a štyri predložené parlamentnými výbormi," vymenoval.
Pripomenul, že sa podarili schváliť tri ústavné zákony, no teší ho len ten, ktorý zavádza dlhovú brzdu. Zmenou ústavy, ktorá dala väčšie právomoci prezidentovi ani tou, ktorá skrátila funkčné obdobie vlády Ivety Radičovej, nadšený nie je.
Predseda parlamentu zároveň poďakoval poslancom za spoluprácu. "Bolo mi veľkou cťou a potešením spolupracovať s vami. Prajem mnoho šťastia vám a celej našej vlasti," vyhlásil v závere svojho prejavu.
Od pléna si zaň vyslúžil potlesk. Následne sa zákonodarný zbor postavil a vypočul si štátnu hymnu. V rokovacej sále chýbali predsedovia strán Robert Fico (Smer), Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), Richard Sulík (SaS), Ján Slota (SNS).
Národná rada SR by sa mala zísť najbližšie až po voľbách, ktoré sa uskutočnia 10. marca. V novom zložení by mal zákonodarný zbor zasadnúť do 30 dní od volieb.
Na ustanovujúcej schôdzi zložia novozvolení poslanci sľuby, vytvoria poslanecké kluby a parlamentné výbory.
Radičová: V politike je dôležitá etika
Do poslaneckých lavíc by sa mali po predčasných marcových voľbách vrátiť zodpovední politici a nie ľudia, ktorí už v predvolebnej kampani klamú verejnosť. Uviedla to dnes premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) pri príležitosti ukončenia poslednej riadnej schôdze Národnej rady SR v tomto volebnom období.
"Ja nemôžem bez reakcie vnímať hranie sa na boj za zvýšenie minimálnej mzdy, ktorý je financovaný veľmi, veľmi bohatými ľuďmi. Podobné hry a požiadavky, ktoré sú nastokrát absolútne nesplniteľné, sú prázdne sľuby," konštatovala premiérka.
Vysvetlila pritom, že plnenie podobných krokov závisí v prvom rade od ekonomickej situácie v krajine, nie od politickej vôle. "Tie dva roky krutého zadlženia boli dostatočnou skúsenosťou, že tadiaľ cesta nevedie," priblížila.
Požiadavkami Radičovej na budúcich zákonodarcov je, aby dodržiavali pravidlá právneho štátu, zákonnosť a nerobili politiku na úkor budúcich generácií.
Prieskumy verejnej mienky, ktoré dávajú Radičovej prvé miesto spomedzi členov SDKÚ, je podľa nej ocenením jej práce na poste šéfky vládneho kabinetu.
"Som presvedčená, že sme naštartovali množstvo nástrojov, ktoré môžu vrátiť tú dôveru v politiku a politikov, ale dovoľte mi vyjadriť sa, že tých lží, politikárčenia a osočovania sústredených na moju osobu bolo na jednu osobu trošku veľa," komentovala.
Radičová tiež poukázala, že vláde sa v tomto období podarilo napriek hospodárskej kríze vytvoriť desaťtisíce pracovných miest. Popri šetrení a úsporách tiež ocenila presadenie ozdravovania železníc a výstavbu diaľnic.
"Vláda necháva za sebou výraznú stopu. Dnes viem, že rovnako ako reformy, a možno niekedy aj viac, je dôležitá v politike etika," povedala.
"Je mi ľúto, že sme nedokončili svoj záväzok v programovom vyhlásení vlády - veľa rozbehnutých, urobených a pripravených vecí. Toto mi je naozaj ľúto. Ale asi to tak malo byť," uzavrela premiérka.