Na Námestie SNP sa chystajú tisíce protetujúcich, pochod mestom tentoraz nechcú.
BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová má signály, že dnešný protest Gorila v Bratislave môže mať násilnejší priebeh ako minulotýždňový.
Anonymous v piatok doobeda oznámil, že na protest proti ovplyvňovaniu justície finančnými skupinami zablokujú poobede o štvrtej stránky ministerstva spravodlivosti a spoločnosti Penta.
Chcela sa stretnúť s organizátormi protestov, tí však oznámili, že dnes nemajú čas a najskôr môžu prísť na Úrad vlády na budúci týždeň.
Radičová sa vo štvrtok večer stretla s organizátormi protestov. Na stretnutie ich pozvala a hoci Alena Krempaská ešte večer SME povedala, že stretnutie sa odkladá, zástupcovia protestu Gorila u predsedníčky vlády nakoniec boli. U premiérky bol aj novinár Tom Nicholson.
Tento týždeň sa po mítingu na Námestí SNP nebude konať pochod k Národnej rade či budove Úradu vlády, kde sa do akcie pustili vandali. Organizátori čakajú opäť tisíce ľudí, na sociálnych sieťach sa organizujú aj radikáli.
„Násilie z minulého mítingu sa trochu precenilo, ale určite sa tomu chceme vyhnúť, aby to nevrhalo zlé svetlo na protest,“ povedala za organizátorov Alena Krempaská.
Radičová v rozhovore pre SME na otázku, či môžu ľudia veriť spisu Gorila, odpovedala, že „určite nie v plnom znení. To som si istá“. Tvrdí, že s takými spôsobmi politiky, kde sa rozdávajú provízie, sa nestretla.
„Nemôžem uveriť tomu opisu. Bránim sa mu. Pre mňa to bol taký šok,“ opisuje pocity pri čítaní Gorily.
Gorila zostane na Námestí SNP
Organizátori Protestu Gorila sa tento týždeň rozhodli vynechať pochod pred parlament či Úrad vlády. Práve tam sa pri prvých dvoch demonštráciách dostali radikáli do konfliktov s políciou. Z bezpečnostných dôvodov sa zhromaždenie začne aj skončí na Námestí SNP.
Rečníci
Vystúpia
Tom Nicholson, Michal Hvorecký, Fedor Gál, Suvereno s protestsongom a Martin Valihora,
bratislavský protest sa začne o 16.00 na Námestí SNP a tam sa aj skončí,
protesty sú ohlásené aj v Poprade a Dubline.
„Demonštrácia je ohlásená na šestnástu a predpokladám, že po osemnástej bude koniec,“ hovorí spoluorganizátorka Alena Krempaská.
Odhadnúť počet účastníkov si netrúfa, minulý týždeň ich bolo okolo sedemtisíc. Pre zlé nastavenie stránky na sociálnej sieti sa jej prívržencom nedarilo rozposielať pozvánky na tohtotýždňový protest. Z pozvaných 50-tisíc ľudí ohlásilo účasť šesťtisíc.
Minulý týždeň na akciu v Bratislave dohliadali stovky policajtov, prídu opäť. Presné číslo známe nie je.
Koncert láka starších
V Bratislave vystúpi dnes aj český spevák Daniel Landa, známy extrémistickou minulosťou. „Chceme podporiť vlastenectvo, sebavedomie našich ľudí,“ láka na svoj koncert bývalý spevák skínskej kapely Orlík.
„Vylúčiť koncert ako miesto stretnutia pre skupiny výtržníkov sa samozrejme nedá, ale za výtržnosťami sú väčšinou mladšie ročníky, vyznávajúce novšie hudobné žánre či vzory,“ hovorí Sergej Danilov, novinár publikujúci na tému extrémizmu a futbalového chuligánstva.
Koncert by nebezpečný pre demonštráciu nemal byť ani podľa polície, organizátori o ňom vôbec netušili. „Z hľadiska bezpečnosti bude zrejme viac zaujímavé sledovať správanie sa futbalových chuligánov,“ povedal Danilov.
Viera Ivety Radičovej v spis Gorila mierne ochabla, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Možno prídu aj slovanisti
Od výtržností z minulého piatka sa na svojom webe dištancovali fanúšikovia futbalového Slovana. Zároveň ohlásili možnú účasť na aktuálnom proteste.
Organizátorom to neprekáža. „Nech príde ktokoľvek, jediné, o čo by sme ich prosili, je, aby sa dištancovali od silných prejavov násilia, pretože to na myšlienku protestu hádže zlé svetlo,“ povedala Krempaská.
Koniec násilia je predpokladom úspechu aj podľa jedného z rečníkov, spisovateľa Michala Hvoreckého. „Ak to myslíme vážne a chceme protesty podporiť, tak sa chceme predovšetkým dištancovať od akéhokoľvek násilia.“
Aktivita hnutia má pokračovať. „Na budúci týždeň by sme sa mali stretnúť s premiérkou, prezidentom i predsedom Národnej rady. Tento týždeň to už fyzicky nestíhame,“ povedala vo štvrtok Krempaská.
Demonštrácie podľa Hvoreckého treba potiahnuť minimálne k voľbám. „Môže to byť dlhá cesta, ale ani nežná revolúcia sa neudiala za týždeň. Sme len na začiatku.“

Beata
Balogová
