Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Organizátori protestov proti Gorile by chceli najmä zmeny v justícii, na prokuratúre a úplne novú úpravu referenda.
BRATISLAVA. Po dvoch týždňoch v piatok organizátori Protestu Gorila predstavili svoje nové požiadavky. Ľudia spomínaní v údajnom spise tajnej služby napríklad majú skončiť v ústavných funkciách aj na kandidátkach.
„Medzičasom občania aj odborníci otvorili toľko tém, že sme sa ich snažili odzrkadľovať,“ vysvetľuje stále zmeny požiadaviek spoluorganizátorka Alena Krempaská.
Od piva k masám
Požiadavky
odchod Štefana Harabina z funkcie šéfa Najvyššieho súdu, okamžite vymenovať generálneho prokurátora, zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov, zákon, aby boli poslanci nútení hlasovať podľa výsledku referenda, odstrániť kvórum (potrebný počet hlasov, aby bolo platné) pri referende, znížiť počet podpisov na vyvolanie referenda na päť percent z hlasov odovzdaných v posledných voľbách, zrušiť volebnú kauciu, obmedziť možnosť politických strán prijímať dary od podnikateľov, všetky strany majú k predloženým požiadavkám zaujať stanovisko, odpovede strán plánujú zverejniť na budúci piatok.
Požiadavky už tvoria podľa Krempaskej aj rôzni odborníci či dobrovoľníci, dostali vraj obrovské množstvo podnetov. Konkrétne mená povedať nechcela.
„Bolo ich veľmi veľa a menovať iba niektorých sa mi zdá trošku nefér.“
„Určite sa zdá, že už majú nejakých skúsenejších radcov,“ hovorí politológ Miroslav Kusý. Na úvod to podľa neho boli nápady, aké vznikajú pri pive.
Žiadosť na odstúpenie Štefana Harabina z kresla šéfa Najvyššieho súdu si podľa Krempaskej vyžiadala ulica.
„To je jedna z vecí, ktoré zaznievali zo všetkých strán. Asi pätina transparentov na námestí sa týkala Harabina, v očiach ľudí reprezentuje nedôveryhodnú justíciu.“
„Moja osoba sudcu je objektom útokov najskorumpovanejších politikov z Gorily už celých dvanásť rokov,“ reagoval Harabin v TASR.
Protesty podľa neho ovplyvňujú „manipulátori“ prepojení na okolie ministra vnútra Daniela Lipšica a Zuzanu Wienk z Aliancie Fairplay „sponzorovanej fondmi finančného špekulanta Georgea Sorosa“.
Ešte neskončili„Nechceme, aby tieto požiadavky boli jediným, čo žiadame. Je to len akýsi odkaz ulice a predpokladáme, že na fórach odborníkov alebo v štúdiách STV by sa mohli ďalej rozpracovávať,“ povedala Krempaská.
Od verejnoprávnej televízie žiadajú priestor na diskusiu. „Pozvali sme organizátorov protestu do Lampy, pozveme ich do ďalších relácií, pripravujeme okrúhly stôl,“ odkázala riaditeľka RTVS Miloslava Zemková.
Diskusia však podľa nej musí byť v dramaturgii RTVS.
Od piatka dali organizátori protestov politickým stranám sedem dní na návrhy krokov, ako chcú podobným kauzám predchádzať. „Nedáme im priestor na pódiu, ale sú vítaní, aby prišli medzi ľudí,“ povedala Krempaská.
Časť organizátorov aj novinár Tom Nicholson sa vo štvrtok stretli s premiérkou Ivetou Radičovou. Štvrtkový termín ponúkal aj prezident Ivan Gašparovič, organizátori mu odkázali, že nemajú čas. Prijatie žiadali aj u šéfa parlamentu Pavla Hrušovského.
Kusý schopného lídra protestov ešte nevidí, ani výsledky. „Ak by sa podarilo osloviť strany, aby požiadavky dali do svojich programov, to by mohol byť relatívny úspech

Beata
Balogová
