BRATISLAVA. O budúcom smerovaní ozbrojených síl Slovenskej republiky a Českej republiky diskutoval náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) generálmajor Peter Vojtek vo štvrtok a dnes na svojej prvej oficiálnej ceste v Prahe. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca OS SR Milan Vanga, rokovanie bolo venované aj spoločnému organizovaniu aktivít v rámci NATO a prehlbovaniu spolupráce v oblasti obrany.
Vojtek vyzdvihol oblasť, ktorá sa týka ochrany vzdušného priestoru v rámci Integrovaného systému protivzdušnej obrany NATO (NATINADS). Náčelník Generálneho štátu OS SR ocenil hlavne zmluvy podpísané na vládnej úrovni o ochrane vzdušného priestoru. "Môžeme navzájom prekonávať hranice bez nejakých zvláštnych procedúr," cituje tlačová správa generálmajora Vojteka.
Podľa Petra Vojteka chceme pokračovať vo výbornej spolupráci vo všetkých doteraz rozbehnutých oblastiach. Náčelník Generálneho štábu Armády ČR armádny generál Vlastimil Picek podčiarkol, že spolupráca so Slovenskom je už tradične na veľmi vysokej úrovni. "Spoločne sme rozoberali otázky bilaterálnej spolupráce, ktorá sa profiluje najmä v oblastiach vzdelávania a výcviku, logistiky, vyzbrojovania, obranného plánovania a spolupráce v zahraničných operáciách,“ vymenoval niektoré spoločné projekty českých a slovenských ozbrojených síl. V rámci šetrenia majú obe krajiny záujem o spoločný nákup zbraní, napríklad guľometov. "Obaja náčelníci však tento zámer podmienili realizáciu takýchto projektov politickým rozhodnutím," informoval Vanga.
Náčelníci ozbrojených síl SR a ČR hovorili aj o spoločnej strategickej preprave Kábul - Praha, ktorá je potrebná pre prípadný odsun ranených a chorých slovenských vojakov z operácie ISAF českými lietadlami. Náčelník Generálneho štátu OS SR Peter Vojtek deklaroval ambíciu Slovenska zohrávať vedúcu úlohu v likvidácii nevybuchnutej munície.
"Výstavbou Nasaditeľného modulu komunikačných a informačných systémov NATO zasa aktívne prispeje k zvýšeniu nasaditeľnosti a udržateľnosti veliteľských prvkov Aliancie. V rámci prehlbovania spolupráce v oblasti výcviku a vzdelávania poskytne slovenská strana pre potreby spojencov a partnerov svoje špecializované pracoviská, ako sú Ústav špeciálneho zdravotníctva a výcviku Lešť, chemické cvičisko Zemianske Kostoľany, alebo Akadémia ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši," uviedol ďalej hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.
Vo štvrtok 9. februára prijal generálmajora Vojteka aj minister obrany ČR Alexandr Vondra. Hovorili spolu aj o aktuálnych aktivitách v rámci V4, ktorej Česká republika aktuálne predsedá. Armády krajín V4 spoločne vytvoria bojové skupiny Európskej únie s pohotovosťou v prvej polovici roka 2016. Podľa Vojteka je najvyšší potenciál medzinárodnej spolupráce v obrane je v rámci štátov V 4, predovšetkým s Českou republikou a s Poľskom. "S českou stranou v poslednom období prebiehajú intenzívne rokovania aj v oblasti výcviku, vzdelávania, logistiky a ochrany vzdušného priestoru," cituje Petra Vojteka tlačová správa.