SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte: Protesty sa o týždeň presunú pred Pentu

Na bratislavskom Námestí SNP sa dnes konal ďalší z protestov proti Gorile.

Demonštranti protestovali aj pred prezidentským palácom.Demonštranti protestovali aj pred prezidentským palácom. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

23:20 Korupcia, ktorú opisuje spis Gorila, vyhnala do ulíc aj Slovákov v Dubline. V centre írskej metropoly sa dnes na proteste proti Gorile zúčastnilo približne 80 ľudí.

Ich hlavným cieľom bolo podporiť stovky Slovákov, ktorí dnes napriek mrazivému počasiu opäť protestovali na Slovensku. Protestom tiež krajania chceli dokázať, že hoci žijú v zahraničí, nie je im ľahostajné, čo sa deje doma.

„Nechceme a nemôžeme ostať ľahostajní a dúfame, že protesty nepoľavia a naďalej bude pokračovať neustály tlak verejnosti na dôkladné prešetrenie celej kauzy,“ povedal Patrick Linhart, jeden z organizátorov.

Dnešný protest v Dubline by nemal byť posledný. „V sobotu 3. marca plánujeme zorganizovať ďalší protest. Tentoraz pred slovenským veľvyslanectvom v Dubline. Chceme vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí dnes museli ostať v práci,“ povedala ďalšia organizátorka Tereza Chalániová.

19:28 Niekoľko radikálnejších demonštrantov sa spred prezidentského paláca presunulo na koncert Daniela Landu.

19:13 Niekoľko desiatok extrémistov sa krátko po skončení protestu Gorila na bratislavskom Námestí SNP presunulo pred Prezidentský palác. Podobne ako minulý týždeň tak majú oficiálne zvolané zhromaždenia dozvuky pred sídlami štátnych inštitúcií.

Dav pred Prezidentským palácom vykrikoval protivládne heslá a smerom k sídlu hlavy štátu hádzal petardy. Na všetko dohliada niekoľko desiatok mestských a štátnych policajtov, ktorí bránia demonštrantom, aby sa priblížili k areálu paláca.

19:06 Len okolo stovke Košičanov sa chcelo dnes mrznúť na v poradí druhom proteste proti Gorile. Menší záujem ľudí sa dá okrem počasia pripísať aj tomu, že dnešný protest zorganizovalo len pár jedincov, pričom organizátori "pôvodnej" Gorily sa od mítingu dištancovali.

18:53 Protesty Gorila budú v pokračovať. V nedeľu 19. februára by sa mali presunúť aj pred bratislavské sídlo investičnej skupiny Penta, kde demonštranti plánujú podľa vlastných slov využiť ústavné právo na odpor proti tomu, kto odstraňuje demokratický poriadok.

"Tak, ako sme sa presunuli k Národnej rade SR, tak by sme sa radi presunuli aj k Pente. Bol to názor, ktorý rezonoval na verejnosti, že by sme mali ísť aj tam," vysvetlila hovorkyňa protestov Alena Krempaská.

V okolí sídla investičnej skupiny v posledných dňoch vyrástlo oplotenie. Hoci spoločnosť tvrdí, že je tam pre stavebné účely, viacerí účastníci protestov sú presvedčení, že je to reakcia Penty na demonštrácie.

18:39 Pomaly ubúda aj radikálov. Ťažkoodenci pred Prezidentským palácom trpezlivo znášajú delobuchy, ktoré cez nich lietajú, teraz už nezasahujú. Časť mladíkov odišla so slovami: "Ideme na pivo."

18:27 V Poprade sa na proteste Gorila III zišlo o takmer polovicu menej ľudí ako pred týždňom. Cestu ku medzikostoliu si postupne našlo približne šesťsto nespokojných občanov.

18:22 Delobuchov pred Prezidentským palácom bolo viac, policajti začali zasahovať proti asi dvom desiatkam najradikálnejších protestujúcich. Vytlačili ich od plota paláca, ktorý teraz chráni asi 50 ťažkoodencov. Pred palácom je približne sto ľudí.

18:12 Zopár demonštrantov začína byť v nálade, kričia: "Načo máme prezidenta." Časť z nich začala triasť oplotením. Na nádvorie dopadol delobuch, čo vyhnalo z áut policajtov. Pred palác prišli už aj ťažkoodenci.

Po proteste sa desiatky ľudí presunuli pred Prezidentský palác

18:04 Pred Prezidentským palácom zatiaľ k výtržnostiam nedošlo. Okrem mladých ľudí je tam aj niekoľko starších. Dvaja z nich držia plagát, ktorým vyzývajú prezidenta Ivana Gašparoviča, aby vymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Na mieste je aj niekoľko policajných áut, ale policajti sedia vnútri a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by museli zasahovať.

17:56 Nakoniec sa niekoľko desiatok ľudí začalo presúvať k Prezidentskému palácu.

17:50 Organizátori ukončili demonštráciu a vyzvali ľudí, aby sa pokojne rozišli. Protestujúci sa rozchádzajú rôznymi smermi a zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa formovala organizovaná skupina, ktorá by pokračovala k Prezidentskému palácu alebo k Úradu vlády.

17:39 Po hodine a pol v krutej zime začína demonštrantov ubúdať. Celkovo prišlo asi 3000 ľudí. Organizátori sľúbili ďalšie zhromaždenie o týždeň. Organizátori tiež oznámili, že z bezpečnostných dôvodov nebude žiadny pochod.

17:25 Medzi demonštrantmi je aj zopár mladíkov, ktorí sú oblečení ako pravicoví radikáli, píše z námestia redaktor SME MIROSLAV KERN. Ide však o zanedbateľný počet. Skupinka ďalších mladých mužov sa pri pódiu zahrieva vodkou z fľaše a zapíja to čučom.

17:26 Organizátori vyzývajú, aby sa medzi demonštrantmi nešírili politické plagáty. Ak nejaký dostanú, majú ho bez čítania zahodiť.

Nicholson prečítal úryvok z knihy o Gorile v sprievode ochranky

17:21 Zuzana Wienk z Aliancie Fair play hovorí o Štefanovi Harabinovi. Dav píska a kričí: "Fuj."

17:20 Investigatívny novinár Tom Nicholson dnes využil svoj prejav počas demonštrácie Gorila v Bratislave na prečítanie úryvku zo svojej knihy, ktorý priamo nespomína spis ani aktérov tejto kauzy. Počas prejavu i jeho odchodu ho sprevádzala ochranka. Ako sa priznal v úvode svojho vystúpenia, pre upozornenie na účasť extrémistov v dave dokonca zvažoval, že vôbec nevystúpi.

"Už som bol na ceste domov, ale potom som si uvedomil, že sú tu aj tisíce slušných ľudí," povedal za masívnej podpory účastníkov bratislavského protestu."Mám slobodu slova ako každý slobodný občan. Ja hovorím tu na námestí to, čo treba povedať... Ak ma niekto chce šikanovať, rád to privítam," uviedol pre TASR Nicholson na margo predbežného opatrenia súdu.

Bratislavský okresný súd rozhodol, že kniha o Gorile sa zatiaľ nesmie publikovať, pretože zasahuje do osobných práv jedného z aktérov spisu.

Nicholson vyzval po minulotýždňovom vyčíňaní niekoľkých desiatok extrémistov na pokojný protest. "Ak máte kocky v rukách a chcete napadnúť policajtov, choďte preč, nechceme vás tu," dodal.

Fedor Gál zrušil prejav, nechcel hovoriť pre extrémistov

17:11 Na Námestí SNP je okolo dvetisíc ľudí, teda približne toľko ako na prvom proteste. Organizátori čítajú požiadavky, žiadosť na odstúpenie Štefana Harabina zožala najväčší potlesk.

2.jpg

Pohľad na bratislavský protest zhora. FOTO: TASR

17:10 Na proteste v Košiciach sa zišlo pred budovou stanice do 50 demonštrantov, v prevahe sú policajti. Skupina sa vydala do stanice k vedeckej knižnici na námestie, kde má protest pokračovať. Zatiaľ prebieha bez incidentov, najčastejším heslom je "Zastavte Gorilu".

Bratislavskí i košickí organizátori predchádzajúcich protestov Gorila sa od dnešného protestu v Košiciach už pred začiatkom dištancovali. "O košickom pochode vieme, ale nemáme s tým nič spoločné a dištancujeme sa od neho," uviedla pre agentúru SITA za bratislavských organizátorov Alena Krempaská.

Na facebooku sa od neho dištancoval aj Peter Pčolinský, ktorý vystúpil na poslednom proteste v Košiciach.

3.jpg

Protest Gorila v Košiciach. FOTO: TASR

17:09 Protest Gorila zatiaľ nenarušil plynulosť premávky v Bratislave. Dispečing dopravného podniku monitoruje situáciu na Námestí SNP, kde postupne pribúdajú demonštranti. "Odhadovaný počet je 2000 protestujúcich, električky však stále premávajú bez obmedzení," uviedla hovorkyňa podniku.

17:00 Stránka Penty opäť začala fungovať, web rezortu spravodlivosti stále nefunguje.

16:59 Iniciátori protestov sú vraj napojení na KDH, tvrdia odštiepenci.

16:56 Rozhlas a televízia Slovenska organizátorom protestu Gorila už priestor poskytla a ešte poskytne, povedala generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková.

Spoluorganizátorka protestu Lucia Gallová účinkovala v relácii Pod lampou 2. februára, a "zástupcov protestu pozveme aj do ďalších relácií. Pripravujeme vlastný špeciálny "okrúhly stôl", skonštatovala generálna riaditeľka.

Dodala, že RTVS nemôže nahrádzať námestia a mítingy. O tých informuje v správach a komentároch. Ale má kontaktné diskusné relácie a publicistické formáty, ktoré môžu verejnej diskusii pomôcť, zhrnula Zemková.

16:51 Fedor Gál, ktorý mal vystúpiť na proteste s prejavom, napokon nepríde. "Práve teraz som sa rozhodol, sú to tri minúty pred začiatkom tohto mítingu, že tam nepôjdem," vysvetlil Fedor Gál svoje rozhodnutie nevystúpiť napriek prísľubu na dnešnom proteste.

"Rozhodol som sa preto, že som dostal informácie, že na tom mítingu bude celkom veľa extrémistov, radikálov z Čiech, z Európy a zo Slovenska samozrejme. Konfrontácia s týmito ľuďmi nemá charakter dialógu a nemá zmysel," povedal Gál pre český denník Lidové noviny.

Hackeri odstavili web Penty a ministerstva spravodlivosti

16:40 Na popradskom námestí sa na proteste Gorila 3 zišlo okolo päťsto ľudí. Míting zatiaľ prebieha pokojne a slušne.

16:32 Hackeri splnili, čo sľúbili. Nefunguje ani stránka Penty, ani ministerstva spravodlivosti.

16:14 V Poprade prišlo na protest proti kauze Gorila podstatne menej ľudí ako minulý týždeň, odhadom 200 až 300. Opäť nechýbajú transparenty ako "Gorily za mreže", alebo "Aj v Poprade sú Gorily".

Hneď na úvod moderátorka vyzvala, aby sa účastníci zdržali akýchkoľvek vulgárnych, či násilných prejavov, zhromaždenie je zatiaľ pokojné.

Účastníci diskutujú najmä o jednotlivých bodoch, ktoré sú v požiadavkách organizátorov v kauze Gorila, ako aj o možných právnych dopadoch pre aktérov, ktorých mená spisy obsahujú.

1.jpg

Námestie SNP v Bratislave. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

16:07 Na námestí SNP sa zišlo zatiaľ približne viac ako 1000 demonštrantov.

16:01 Na bratislavskom proteste Gorila je pár minút pred začiatkom pár stoviek ľudí. Pre transparent, ktorý obviňuje KDH a minitra Uhliarika z podvodov, vznikol medzi ľuďmi konflikt. Ľudia stále prichádzajú, píše z námestia redaktor SME MICHAL TRŠKO.

Odštiepenci mali tlačovku

15:48 Pred desiatimi minútami sa skončila tlačovka ľudí, z ktorých niektorí boli pôvodne súčasťou hlavného štábu organizátorov protestov Gorila. Stanislava Červeňová odišla od hlavných organizátorov pre podozrenie, že sú napojení na KDH a prekážala jej požiadavka trestnoprávnej zodpovednosti firiem. Ďalším sa podľa redaktora SME JÁNA KREMPASKÉHO nepáčilo, že protesty sú príliš centralizované.

Odštiepenci chcú, aby sa ľudia stále stretávali na námestiach, aby sa tam tvorili skupinky približne piatich až desiatich ľudí, ktorí by formulovali svoje požiadavky. Tie by sa potom zverejnili na webovej stránke, kde by ostatní hlasovali. Neskôr by sa na základe hlasovania sformulovali referendové otázky.

Prvé stretnutie je naplánované na deň volieb 10. marca na poludnie na námestiach všetkých miest.

Na otázku, že najmä starí ľudia nemajú internet, odpovedali: "Každá babka má nejakú vnučku, ktorá za ňu zahlasuje."

15:34 Ohlásený útok na internetovú stránku ministerstva spravodlivosti a jej zablokovanie je kontraproduktívny, keďže fakticky pôjde o pokus o odstavenie významného nástroja na verejnú kontrolu súdnictva. V reakcii na vyhlásenie hackerského hnutia Anonymous, ktoré chce dnes o 16.00 h zaútočiť na stránky Penty a ministerstva spravodlivosti, to pre TASR povedal hovorca ministerstva Peter Bubla.

"Ak chce hnutie Anonymous brať boj s korupciou vážne, nemali by blokovať verejnú kontrolu súdov a napádať nové nástroje, ktoré boli ministerkou Žitňanskou zavedené práve na podporu transparentnosti, posilnenia kontroly súdov a sudcov občanmi a boj s korupciou," zdôraznil Bubla.

15:02 V areáli pred budovou Národnej rady už polícia pripravila niekoľko desiatok kovových zábran, ktoré však zatiaľ ešte nie sú rozostavané. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o jedno z preventívnych opatrení. Tými polícia reaguje na protest Gorila, ktorý sa má začať v Bratislave dnes o 16.00 h.

Okolo parlamentu sa zatiaľ nachádza len niekoľko policajných hliadok, vodné delo, ktoré sa muselo použiť pred týždňom, tam zatiaľ nie je. Žiadne ďalšie bezpečnostné opatrenia okolo budovy Úradu vlády SR či sídla prezidenta krátko po 14.00 h v hlavnom meste nebolo vidieť.

12:15 Organizátori protestu Gorila žiadajú odstúpenie Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu, pretože je morálne zdiskreditovaný a "doposiaľ nevysvetlil svoje vzťahy s hlavou albánskej drogovej mafie a ktorý reprezentuje nedôveryhodnú justíciu". Ďalšie nové požiadavky demonštrujúcich proti Gorile na dnešnej tlačovej besede predstavila hovorkyňa protestu Alena Krempaská.

11:52 Anonymous v piatok doobeda oznámil, že na protest proti ovplyvňovaniu justície finančnými skupinami zablokujú poobede o štvrtej stránky ministerstva spravodlivosti a spoločnosti Penta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 2. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 3. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 7. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 8. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 1. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 4. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 5. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 6. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 7. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 8. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 10. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 266
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 318
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 319
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 302
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 196
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 126
 7. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 3 314
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 184
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 827
 10. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 2 241
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pre zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali, sa otvoria všetky obchody už v piatok 10. decembra.

Od pondelka ostane doma druhý stupeň a stredné školy.


13m
Minister financií Igor Matovič.

Koaličné strany sa dohodli na odmeňovaní.


2 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Minister financií v parlamente odohral partičku binga s dôchodcami.


58m

Neprehliadnite tiež

Pre zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali, sa otvoria všetky obchody už v piatok 10. decembra.

Od pondelka ostane doma druhý stupeň a stredné školy.


9m
Katarína Nováková Grubb

Slovenka v New Yorku Katarína Nováková Grubb má na rok 2020 šťastné spomienky napriek pandémii.


Kristína Sojáková 6. dec
Očkovanie proti koronavírusu.

Záchranka sa k jednému vchodu otočila tri razy. Z troch ľudí prežil jeden.


5. dec
Dušan Kováčik.

Kováčik a Košč sú obvinení z korupcie.


TASR 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu