BRATISLAVA. Iniciátori protestov proti Gorile sú napojení na KDH. Tvrdia to niektorí z ich bývalých organizátorov. Popoludní na tlačovej konferencii predstavili svoj plán spravovania krajiny cez priamu demokraciu.
„Sú také indície, že je to pravdepodobne riadené z KDH,“ povedala jedna z pôvodne desiatich aktivistov, ktorí spustili protesty proti Gorile Stanislava Červeňová. Jej podozrenie vraj znásobuje to, že organizátori protestov sa stretávajú s ministrom vnútra Danielom Lipšicom (KDH) a priateľ Lucie Gallovej je údajne členom KDH.
Daniel Lipšic však takéto stretnutie odmieta. Pre SME to povedal jeho hovorca Gábor Grendel.
Okrem napojenia na kresťanských demokratov Červeňovej prekáža ich požiadavka trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb. Zvyšku aktivistov za priamu demokraciu sa nepáči, že protesty na námestiach sú veľmi centralizované.
Aktivisti za priamu demokraciu podľa Tibora Moravčíka chcú, aby sa protestujúci na námestiach aktívne zapájali do riešenia problémov. Učiteľ kung-fu vysvetľuje, že na nimi zvolaných protestoch ľudí rozdelia do päť až desaťčlenných skupiniek. V nich sa bude diskutovať o problémoch a budú sa hľadať riešenia. Z diskusii vzíde zoznam požiadaviek, o ktorých budú následne facebookovským „páči/nepáči sa mi“ hlasovať.
Odhlasované požiadavky chcú do praxe zavádzať cez referendá. Aby mohli byť všeľudové hlasovania používané ako nástroj priamej demokracie chcú aktivisti iniciovať petíciu, ktorá by požadovala zníženie kvóra pre platnosť referenda.
Prvé stretnutie, z ktorého by mal vzísť zoznam požiadaviek je naplánované na deň volieb - 10. marca na poludnie. Podľa Moravčíka by sa malo uskutočniť naraz na všetkých námestiach slovenských miest.

Beata
Balogová
