Protest Gorila mierne oslabol, na námestia však opäť prišli tisíce ľudí. Od budúceho týždňa chcú demonštrovať v nedeľu.
BRATISLAVA. „Stretneme sa budúcu nedeľu a pôjdeme na Pentu,“ končila tretie pokračovanie protestu Gorila jedna z jeho organizátoriek Alena Krempaská.
Na Námestie SNP prišlo na demonštráciu, ktorú spustilo zverejnenie údajného spisu SIS Gorila, menej ľudí ako minulý týždeň, stále ich však bolo asi tritisíc.
Mal prísť aj GálNajviac sa na proteste proti Gorile čakalo na vystúpenie jedného z lídrov novembra 1989 Fedora Gála, bratislavské námestie sa však nedočkalo.
„Volali sme si a rozhodol sa neprísť, dav je vraj príliš radikálny,“ vysvetľovala organizátorka protestu Alena Krempaská.
Gál pred týždňom označil požiadavky protestujúcich za šibnuté. Neskôr však protestom vyjadril sympatie a prijal pozvanie vystúpiť.
„Dostal som informácie, že na mítingu bude veľa extrémistov, radikálov. Konfrontácia s týmito ľuďmi nemá charakter dialógu a nemá zmysel,“ vysvetľoval Gál pre Lidové noviny.
Organizátorom odkázal, že im ďalej drží palce.
Radikáli v menšineV dave stáli aj radikáli, boli však vo výraznej menšine. Asi dvesto ľudí po mítingu napokon vyrazilo protestovať pred prezidentský palác.
Rozvášnení chuligáni, viacerí zjavne opití, skandovali a na policajtov hádzali delobuchy.
Vážnejší zákrok však nebol potrebný a časť radikálov sa presunula na večerný koncert speváka Daniela Landu.
Na Námestí SNP prišlo len ku drobnému incidentu okolo transparentu, ktorý napádal KDH a ministra zdravotníctva.
„Nemyslím si, že dav je radikálny, je to zaujímavá zmes ľudí, ktorí tejto akcii držia palce,“ hovoril spisovateľ Michal Hvorecký.
Vystúpiť mal už minulý týždeň, podarilo sa to až teraz. Opitého staršieho pána s nápisom Gál je Judáš si však všimol.
„Bol to jeden vyšinutý človek. Bolo by dobre, ak by sa niekto z dedičov novembra otvorene k tomu prihlásil a vystúpil aj na tribúne,“ myslí si Hvorecký. Verí, že sa tak stane na budúci týždeň.
Pred chuligánmi varovali tajná služba a polícia aj novinára Toma Nicholsona. Ten prišiel, hoci podľa vlastných slov už bol na ceste domov.
Ľuďom na mítingu prečítal aj úryvok zo súdom zakázanej knihy. Okrem neho rečnili aj ďalšie známe osobnosti: herec Slovenského národného divadla Robo Roth či zabávač Rasťo Piško, ale aj mladí raperi s protestsongom.
Vyrazia až v nedeľuS rekapituláciou aj ďalších káuz vystúpila šéfka Aliancie Fairplay Zuzana Wienk.
Na záver vyzvala ľudí v dave, aby zatlieskali ich obetiam, ako bola napríklad Hedviga Malinová. Potlesk bol len rozpačitý. „Som vďačná aj za taký, bála som sa, aby vôbec nejaký bol,“ povedala Wienk.
Nasledujúci týždeň bude míting v nedeľu popoludní. „Presunuli sme ho aj na žiadosť veľkej časti ľudí, ktorým piatok nevyhovuje,“ vysvetľovala Krempaská.
Po parlamente, prezidentskom paláci a Úrade vlády sa pochod vyberie k sídlu finančnej skupiny Penta. Za posledné dni okolo neho pribudol aj plot.
Penta vysvetľuje, že je to pre stavebné práce a s aktuálnymi udalosťami to nesúvisí.
„Bol to jeden veľký názor, že by sme mali ísť aj tam,“ povedala Krempaská. Prípadnému vandalizmu sa pokúsia organizátori predísť v spolupráci s políciou.
„Konštruktívne riešenia“ a „konkrétne tézy“ sľubované organizátormi opäť dopadli všelijako
Čítajte komentár Petra Morvaya (piano) >>
Spresnili požiadavkyOrganizátori ohlasujú aj okrúhle stoly pre odborníkov, žiadajú od verejnoprávnej televízie diskusiu o svojich požiadavkách. Počas demonštrácie predstavili ich aktuálnu verziu.
Dostala sa medzi ne aj požiadavka na odchod šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina či okamžité vymenovanie generálneho prokurátora.
Požiadavka na Harabinov obchod si vyslúžila najväčšie ovácie. Od politikov protestujúci žiadajú, aby sa k ich programu do týždňa vyjadrili.
Menšie protesty boli aj v Košiciach, Poprade a Prievidzi.
Roth: Vinní sme aj myNa Protest Gorila prišiel rečniť aj herec SND Róbert Roth.
Čo vás sem priviedlo?
„Gorila vlastne ani nie, ale fakt, že je výsledkom toho, ako sa hovorí v Hamletovi, že niečo je zhnité v štáte dánskom. Krajina nerozhoduje, môže to byť všade. Obávam sa, že to, čo je hore, je len odrazom toho, čo je dolu – nás. Za stav, ktorý je dnes, a bol napríklad aj za Mečiara, si môžeme vo veľkej miere aj my sami, občania.“
Vystúpiť napadlo vám alebo organizátorom?
„Oslovili ma a je pravda, že som trošku aj váhal, pretože do spisu až tak nevidím. Je natoľko starý a prešiel toľkými rukami a úpravami, že skôr ma sem priviedlo, že som tu pred dvadsiatimi rokmi cililingal a k niečomu to hádam viedlo.“
Prídete aj nabudúce?
„Ešte uvidím, závisí to trošku aj od teploty.“
Prídu aj ostatní?
„Vnútorná potreba je asi oveľa silnejšia ako zima. Naozaj dokáže meniť veci.“
Michal Trško

Beata
Balogová
