BRATISLAVA. Pripravovaný zákon Ministerstva životného prostredia o ochrane prírody a krajiny vytvorí podmienky pre systematické obmedzovanie šírenia ambrózie palinolistej spôsobujúcej alergie.
Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa rezortu životného prostredia Beatrice Hudáková.
Súčasťou tohto zákona je podľa nej aj návrh opatrení, ktoré predstavujú viacstupňové riešenie problému a vytvoria priestor na výchovu verejnosti, majiteľov a nájomcov pozemkov.
"V susednom Maďarsku je na peľ ambrózie alergických 80 percent populácie," informovala hovorkyňa.
Ambrózia palinolistá negatívne ovplyvňuje kvalitu života ľudí a produkuje najagresívnejšie inhalačné alergény zo všetkých známych peľov.
Zakázaný dovoz a pestovanie
Podľa Hudákovej je najmladšou, no o to agresívnejšou rastlinou, na ktorej peľ citlivo reaguje množstvo ľudí v rôznom veku.
"Až 80 miliónov peľových zrniek môže mať v čase kvitnutia jediny kvet ambrózie, pričom na spustenie alergickej reakcie stačí 30-40 zrniek peľu v metri kubickom," vysvetlila.
Vsusednom Maďarsku je podľa nej v priemere 40 - 60 percent alergických ochorení spôsobených práve jej peľom.
"U nás nie je situácia podrobne zmapovaná a Slovensko je na tom v porovnaní s maďarskými susedmi lepšie, ale situáciu netreba podceňovať," povedala hovorkyňa.
Dovážať, držať, pestovať, rozmnožovať, obchodovať s inváznymi druhmi ako aj s ich časťami alebo výrobkami z nich je podľa nej zákonom o ochrane prírody a krajiny zakázané.
Ako dodala Hudáková, "časti rastlín inváznych druhov alebo výrobky z nich môžu spôsobiť ich samovoľné rozšírenie aj na Slovensku."
Pochádza zo Severnej Ameriky
Vlastníci, správcovia a nájomcovia pozemkov sú preto povinní zo svojich pozemkov odstraňovať invázne druhy a starať sa o ne tak, aby zamedzili opätovnému šíreniu na náklady pôvodcu šírenia. Ak nie je známy, potom na náklady štátu.
Invázna rastlina Ambrózia palinolistá pochádza zo Severnej Ameriky a do Európy sa dostala asi v polovici 19. storočia.
Na územie Slovenska sa druh dostal spolu s dovozom poľnohospodárskych plodín, napr. sójových bôbov, lucerny a podobne.
Druh v SR postupne zdomácnel a začal sa šíriť pozdĺž železničných tratí a ciest najmä v teplejších južných častiach krajiny.