Odpor k dohode proti pirátstvu dostal do ulíc najviac ľudí v Mníchove a v postsocialistických krajinách.
BRATISLAVA. Protestujúcich proti Gorile z piatka v sobotu na Námestí SNP v Bratislave nahradili odporcovia Obchodnej dohody o boji proti falšovaniu ACTA, ktorá má zastaviť pirátstvo na internete.
V rovnaký deň protestovali desaťtisíce ľudí v mestách po celej Európe.
V mrazivom počasí v Bratislave takmer 200 ľudí volalo po zastavení dohody a na pódium sa tentoraz dostali aj politici. Demonštrantom zaspieval hudobník Igor Kmeťo, ktorý je na kandidátke OĽaNO.
Aktivisti tvrdia, že zmluva obmedzí základné slobody a zavedie cenzúru. Slovensko je spolu s Estónskom, Holandskom, Nemeckom a Cyprom krajinou, ktoré dohodu nepodpísali.
Medzi organizátormi bol aj aktivista Slovenskej pirátskej strany Peter Blaščák, číslo 70 na kandidátke OĽaNO, ktorý za dohodou vidí záujmy nadnárodných korporácií a ďalší z tejto kandidátky Jozef Viskupič.
Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ivan Štefanec z SDKÚ kritizoval, že proces schvaľovania ACTA je „tajuplný až tajný“ a pripomenul, že v Bruseli ju schválila rada ministrov pôdohospodárstva, ktorí na to nemajú právomoci, a nediskutovalo sa o nej ani v národných parlamentoch.
V Nemecku vyšlo podľa agentúry Reuters do ulíc 25-tisíc demonštrantov, len v Mníchove ich bolo šestnásťtisíc.
Protest zorganizovali aj v Paríži, Dubline, Londýne či v Bruseli.
Najväčší odpor bolo cítiť v bývalých postkomunistických krajinách, kde odporcovia porovnávajú dohodu ACTA s totalitným režimom.
„Sieť bola doteraz jedným z mála miest, kde ste sa mohli pohybovať slobodne,“ povedala pre Reuters demonštrantka v Bukurešti.
Najviac ľudí, asi štyritisíc napočítali v Sofii, protestovalo sa aj v Prahe či vo Vilniuse.
Autor: mim

Beata
Balogová
