BRATISLAVA. V budove, kde sídli aj finančná skupina Penta rokoval Slovenský rozvojový fond (SRF), cez ktorý štát rozdeľuje peniaze na podporu podnikateľov.
Orgány fondu ovládli bývalí manažéri Penty, ktorí sú stále aj v jej firmách. Penta tvrdí, že s fondom nič nemá.
SRF patrí do siete fondov štátnej podpory zriadených na ministerstve hospodárstva za úradovania Jirka Malchárka v roku 2006.
Ľudia z Penty sa do fondu dostali na mimoriadnom valnom zhromaždení v septembri 2011.
Rokovania sa podľa zápisnice uskutočnili v zasadačke na 5. poschodí bratislavského Digital Parku, kde má kancelárie aj Penta.
Za člena investičného výboru, ktorý rozhoduje o peniazoch fondu, zvolili brata spoločníka Penty Miloslava Haščáka.
„Vylučujem, že by sa to konalo v našich priestoroch. Na piatom poschodí ani zasadačku nemáme. Je tam miestnosť, ale zasadačkou by som to nenazval,“ reagoval hovorca Penty Martin Danko.
Tvrdí, že ide o aktivity bývalých zamestnancov, ktoré s jej činnosťou nijak nesúvisia.
Investičná skupina trvá na tom, že ide o aktivity bývalých zamestnancov skupiny, ktoré s jej súčasnou činnosťou nijako nesúvisia.
Zápisnica s uvedeným miestom konania mimoriadneho valného zhromaždenia v bratislavskom Digital Parku je uložená v Zbierke listín Okresného súdu Bratislava I.
Personálne väzby
Fakty
Slovenský rozvojový fond
vznikol 30.6.2006 a jeho cieľom je podporiť malé a stredné podniky pomocou rizikového kapitálu kto by mal dostať štátnu podporu, fondu navrhuje firma Quadrica (niekdajšia 3on private equity), ktorú vlani v septembri kúpil bývalý investičný riaditeľ Penty Vladimír Brodňan, podporu definitívne schvaľuje predstavenstvo fondu, dvaja zo štyroch členov predstavenstva sú blízki Pente - Ján Jerga dodnes sedí v dozornej rade jej Dôvera Holdingu a advokát Juraj Krišťák v minulosti analyzoval pre Pentu zdravotnícky trh, podľa údajného spisu SIS Gorila ho Malchárek v roku 2006 na pokyn Penty dosadil do SPP, šéfom dozornej rady fondu je od októbra Pavel Petrík, tiež bývalý investičný manažér Penty, stále je šéfom predstavenstva jej spoločnosti Fajne. Brodňan ho dosadil za predsedu predstavenstva Quadricy.
Súkromných akcionárov fondu podľa nej na rokovaní zastupoval Vladimír Brodňan - bývalý investičný riaditeľ Penty. Brodňan sa vyjadril len cez email a na otázky neodpovedal.
„Nie je v našom záujme poskytovať čiastkové informácie o súčasnom, minulom alebo budúcom vývoji Slovenského rozvojového fondu.“
Podobne reagoval aj nový člen predstavenstva SRF Ján Jerga, ktorý je bývalým investičným manažérom Penty a stále je aj v dozornej rade jej Dôvera Holdingu.
Ďalší bývalý manažér Penty Pavel Petrík šéfuje firme Quadrica, ktorá na základe zmluvy pre fond vyhľadáva vhodné podnikateľské projekty.
Cez Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME) vložil štát do fondu v rokoch 2006 až 2009 spolu 16,6 milióna eur. Ďalších 9,8 milióna eur dali súkromní investori.
Premiérka Iveta Radičová v roku 2010 priznala, že štát nad fondmi NADSME už nemá kontrolu. Rozhodujú súkromné firmy.
Podozrenia z tunelovania
Na pokyn premiérky mal minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) nejasnú situáciu v NADSME riešiť. Zistil však, že štát na fondy nemá žiadny dosah.
Od Slovenského rozvojového fondu žiadalo vlani ministerstvo dokumentáciu, no odmietol ju poskytnúť.
Radičová trvá na tom, že Miškov má konať. „V zmysle uznesenia vlády má predložiť informáciu o vyriešení situácie.“
Polícia stále vyšetruje podozrenia z tunelovania fondov NADSME z predchádzajúceho obdobia. Spreneveriť sa malo okolo 4,5 milióna eur.
Doplnené o stanovisko Penty v pondelok 13.2.2012 o 14,40 h.:
"Digital Park je administratívny komplex, v ktorom sa prenajímajú priestory rôznym spoločnostiam. Na spomínanom 5.poschodí sídlia okrem Penty aj iné spoločnosti, ktoré s ňou nemajú nič spoločné. Spomínaná spoločnosť Quadrica mala prenajaté priestory na 5.poschodí do novembra minulého roka. To, či tam prebiehalo nejaké valné zhromaždenie, alebo nie, sa treba pýtať priamo danej spoločnosti. Kategoricky popierame, že by sa akékoľvek valné zhromaždenie SRF konalo v priestoroch alebo za účasti Penty."
Autor: Mária Miháliková

Beata
Balogová
