BRATISLAVA. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) uložila za porušenie predpisov v oblasti vôd pokuty za takmer 200-tisíc eur. Najhoršie skončili kontroly v čistiarňach odpadových vôd.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková, najvyššiu pokutu za porušenie zákona o vodách dali v minulom roku inšpektori SIŽP bratislavskému Slovnaftu, ktorý porušením povinností pri zaobchádzaní so škodlivými látkami spôsobil mimoriadne zhoršenie kvality vôd v Malom Dunaji.
Z 3 464 kontrol, ktoré SIŽP vlani urobila, sa viac ako tisíc týkalo ochrany vôd. Porušenie právnych predpisov zistili pri 270 kontrolách. Z celkového počtu 222 pokút, ktoré uložili, bola najvyššia pokuta až 13 500 eur.
Podľa Hudákovej najlepšie skončili kontroly dodržiavania zákona o podmienkach uvedenia chemických látok a chemických zmesí na trh a zákona o zhromažďovaní a šírení informácií o životnom prostredí, pri ktorých sa nezistilo žiadne porušenie právnych predpisov.
Najviac znečisťovali vodu ropné látky
Ako oznámila Hudáková, za nepovolené vypúšťanie odpadových vôd z čistiarne odpadových vôd v Trenčíne dostala Trenčianska vodohospodárska spoločnosť pokutu 4848 eur.
Aj Poľnohospodárske družstvo v Galante - Javorinke nedovolene zaobchádzalo so škodlivými látkami a vypúšťalo vody z povrchového odtoku, za čo dostalo pokutu 2600 eur.
Spoločnosť Samkang Diecasting Slovakia v Seredi dostala pokutu 2500 eur za nedovolené zaobchádzanie so škodlivými látkami.
Podľa hovorkyne vlani zaregistrovali 115 prípadov mimoriadneho zhoršenia vôd, čo je o 15 viac ako v roku 2010. Z nich 59 bolo na povrchových vodách a v 56 prípadoch došlo k znečisteniu alebo ohrozeniu podzemných vôd.
Opäť bolo najčastejšou príčinou mimoriadneho zhoršenia vôd ľudské konanie a nevyhovujúci technický stav objektov, v ktorých sa zaobchádzalo so škodlivými látkami.
V najväčšej miere sa na mimoriadnom zhoršení vôd podieľali ropné látky.
Čistiarne doplatili na neodborný personál
Zo 188 vykonaných vlaňajších kontrol zaobchádzania so škodlivými látkami a obzvlášť škodlivými látkami zistili inšpektori porušenie zákonných ustanovení na ochranu akosti vôd až v 107 prípadoch, teda pri viac ako každej druhej kontrole.
Skontrolovali 81 čistiarní odpadových vôd (ČOV), pri ktorých až v 55 prípadoch zistili porušenie zákona.
Najmä v malých čistiarňach odpadových vôd v správe obcí, v zariadeniach cestovného ruchu, v malých výrobniach a prevádzkach bolo porušenie zákona spôsobené neodbornosťou personálu.
Lepšia situácia je podľa Hudákovej v tých ČOV, ktoré prevádzkujú vodárenské spoločnosti a veľké priemyselné podniky.
Len v štyroch prípadoch zo 43 sa zistilo porušenie právnych noriem o prevencii závažných priemyselných havárií. Pokutu 2 000 eur v tomto prípade dostala spoločnosť Chemes v Humennom.