ť na konci volebného obdobia považuje za naliehavé predovšetkým problémy súvisiace so sociálno-ekonomickou sférou – nezamestnanosť, problémy životnej úrovne, sociálnych istôt a nerovností. Kým na začiatku volebného obdobia na ne poukazovala približne polovica obyvateľstva, v súčasnosti sú to už takmer dve tretiny.
Ďalšia tretina obyvateľstva kritizuje pretrvávajúcu negatívnu situáciu v zdravotníctve, ktorá sa tak stala tretím najzávažnejším problémom spoločnosti. Končiace sa volebné obdobie poznačili tiež početné kauzy v oblasti privatizácie, verejných súťaží, ale i v štátnej administratíve. Niet divu, že pálčivosť problémov morálky, medziľudských vzťahov, korupcie a klientelizmu sa v súčasnosti v porovnaní s rokom 1999 zdvojnásobila (z 15 % na 31 %). Naopak, priaznivý trend zaznamenala závažnosť problémov kriminality a bezpečnosti občanov – od začiatku volebného obdobia poklesla o polovicu z 36 % na 18 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zostalo nezmenené vnímanie problémov politiky, demokracie a fungovania inštitúcií spolu s problémami ekonomiky a privatizácie, ktoré majú v tomto rebríčku svoje stabilné miesto už štvrtý rok – za naliehavé ich považuje pätina opýtaných.
Druhá časť tabuľky dokumentuje, ktoré spoločenské problémy považujú za najpálčivejšie odborníci. Už na prvý pohľad je zrejmé, že optika verejnosti sa diametrálne odlišuje od optiky expertov. Kým verejnosť považuje za problémové najmä oblasti, ktoré súvisia s jej každodenným životom, odborníci vidia problémy spoločnosti v širšej perspektíve. Takmer dve tretiny z nich (61 %) považujú za najväčší problém slovenskej spoločnosti stav jej hodnotového systému, kultúrnej a vzdelanostnej úrovne obyvateľstva, politickej kultúry či všeobecne ľudského potenciálu – teda problémy sociokultúrneho charakteru.
Odborníci sa však nevyhýbajú ani kritike súčasných spoločenských pomerov. Rovnaká časť z nich pripisuje vysokú naliehavosť problémom morálky, korupcie a klientelizmu. V porovnaní s verejnosťou však experti zdôrazňujú tento typ problémov oveľa intenzívnejšie – kým medzi obyvateľstvom takto uvažuje 31 %, medzi expertmi je to až 61 % opýtaných. Odborníci na rozdiel od verejnosti vnímajú veľmi citlivo problémy dotýkajúce sa ekonomiky, systémových zmien a reforiem v rôznych oblastiach spoločnosti (44 %). Pre rovnakú časť z nich (42 %) patria medzi najzávažnejšie problémy aj otázky súvisiace s právnym štátom, demokraciou a politikou, akými sú nízka vymožiteľnosť práva, neefektívnosť štátnych a verejných inštitúcií či centralizácia. Na druhej strane iba časť expertov uvádza ako najpálčivejšie problémy nezamestnanosť, zdravotníctvo a školstvo.
Pohľad expertov a verejnosti je teda odlišný. Kým experti vidia spoločenské problémy v širšom kontexte a takpovediac za horizontom každodennosti, verejnosť ich vníma skôr subjektívne, pod tlakom svojej vlastnej skúsenosti. Odlišne je tiež vnímaná zodpovednosť za ich riešenie. Verejnosť ju pripisuje najmä štátu, politikom, politickým stranám. Odborníci skôr vidia problém „v morálnej nezrelosti celej spoločnosti, ktorej občania napriek tomu, že je už 13 rokov od revolúcie, odmietajú vziať svoj osud do vlastných rúk a prevziať individuálnu zodpovednosť za svoje činy. Namiesto toho sa stále vyhovárajú na hlúpych politikov, ktorých pri nasledujúcich voľbách opäť zvolia na ich teplé miesta, pravdepodobne iba preto, aby zas mali na koho nadávať. Všadeprítomné nerešpektovanie pravidiel, korupcia, závisť a ďalšie pokrivené morálne hodnoty sú iba dôsledkami stavu, v ktorom si ľudia ešte neprivykli na nový spoločenský poriadok“.
Najzávažnejšie spoločenské problémy podľa názoru verejnosti a odborníkov
Odborníci ** %
Nezamestnanosť 65
Hodnotový systém, kultúrna úroveň 61
Životná úroveň, sociálne istoty 59
Morálka, korupcia, klientelizmus 61
Zdravotníctvo 33
Ekonomika, reformy, systémové zmeny 44
Morálka, korupcia, klientelizmus 31
Právny štát, demokracia, politika 42
Ekonomika, privatizácia 21
Verejnosť * %
Nezamestnanosť 32
Právny štát, demokracia, politika 19
Zdravotníctvo, školstvo 15
Kriminalita, organizovaný zločin 18
Etnické problémy 12
Bývanie 9
Kriminalita, organizovaný zločin 10
Školstvo a vzdelávanie 8
Demografické trendy 5
Etnické problémy 5
Únik mozgov do zahraničia 2
Drogy, alkohol 3
Zahraničná politika 1
Ekológia 1
Poznámka: Respondenti mohli uviesť max. tri odpovede, preto ich súčet presahuje 100 %.
* Zber údajov formou osobných rozhovorov realizovala v júni agentúra FOCUS na vzorke 1875 respondentov.
** Panel odborníkov bol oslovený prostredníctvom e-mailovej ankety.
Zdroj: IVO júl 2002
Autor: © Inštitút pre verejné otázky

Beata
Balogová
