BRATISLAVA. „Prejavila veľkú mieru občianskej statočnosti, keď ako riaditeľka bývalej Academie Istropolitana nepodľahla tlakom ministra školstva na netransparentné využívanie eurofondov,“ charakterizuje svoju líderku Alenu Dušatkovú hnutie 99 percent. V roku 2007 však Európska únia pre vážne nedostatky odmietla preplatiť jej projekt za milióny korún.
„Audítorský tím objavil aj zákazku, ktorú podpísala riaditeľka sama so sebou,“ napísala audítorská misia Európskej komisie v roku 2007.
Zákazku na dodávku externých služieb podpísala aj zástupkyňa Dušatkovej, obe mali podobné zmluvy. Podľa auditu zneli na 152-tisíc korún mesačne za 80 odpracovaných hodín. Celkovo podľa správy išlo o dve zmluvy, každú na 3,154 milióna korún.
Trestné oznámenie „Na otázku, prečo boli zmluvy uzatvorené, dostal audítorský tím odpoveď, že projekt mohli uskutočniť len tieto dve osoby a slovenský právny systém to nevylučuje,“ dodáva európska správa.
Z celkových ôsmich miliónov išlo na obe zmluvy podľa správy šesť. Preplatenie nákladov sa tak podľa audítorov „stáva nemožným“.
Dnešné vedenie odmenu Dušatkovej a jej zástupkyne vyčíslilo len na necelého jeden a pol milióna korún. „Príkazné zmluvy boli plnené,“ hovorí riaditeľ už premenovanej inštitúcie Ivan Pešout.
Peniaze podľa neho išli zo zdrojov Academie Istropolitany. Akadémia sa dnes volá Národný ústav celoživotného vzdelávania. Toho sa týkal aj Dušatkovej projekt.
Podané trestné oznámenie však podľa Pešouta odmietli polícia aj prokuratúra. „Nepreplatený bol malý zlomok prostriedkov. Išlo hlavne o pochybenie zamestnancov ministerstva, ktorí neboli schopní podať audítorom fundované stanovisko,“ tvrdí Dušatková.
„Niektorým na ministerstve sa nepáčilo, že som v projektoch z európskych fondov pracovala ako odborník. Odkazovali, že riaditelia nemajú pracovať na projektoch, ale že „na projektoch si majú zarobiť inak,“ povedala Dušatková.
Víťazom mal byť Mikolajov známy Na ministerstvo školstva podala po svojom odchode v roku 2008 dve žaloby a stále sa s ním súdi. Odísť musela pre spor s exministrom školstva Jánom Mikolajom z SNS. Dokonca ju vysokopostavená úradníčka ministerstva mala aj vydierať.
Za spornou súťažou z roku 2007 boli podľa nej práve ľudia blízki Mikolajovi. Ten to v roku 2009 pre denník Pravda poprel. Pokazený tender bol podľa neho práve Dušatkovej vina a preto musela odísť.
„S Janom je to dohodnuté, my sa postaráme, aby bol spokojný,“ citovala neskôr Pravda úradný záznam. Víťazom mal byť Mikolajov známy. „Nominácia a zápisy zo zasadnutia komisie dokazujú, že o víťazoch súťaží rozhodovali jeho ľudia, nie moji!,“ dodala Dušatková.
Audit Európskej komisie a zistenia z Academie Istropolitany
Celá správa (1) //
Dušatková: Dostala som pokyn Líderka kandidátky 99 percent Alena Dušatková pripravila ešte ako šéfka Académie Istropolitana sporný projekt a podpísala v ňom zmluvu sama so sebou.
Prečo ste sa nerozhodli peniaze vrátiť, keď kontrola ESF napísala, že ich nepreplatí?
„Peniaze, ktoré mi boli vyplatené, som si odpracovala lektorskou prácou. Mala som hodinovú mzdu 1900 Sk ako všetci ostatní lektori. V súvislosti s krátením uznaných výdavkov na projekty navyše nebolo uvedené, či ide o personálne položky.“
Hoci to zákonom zrejme neodporuje, bolo v poriadku, že ste podpísali zmluvy so sebou na také vysoké sumy?
„Bolo to v poriadku. Dostala som na to pokyn priamo od ministra školstva. V roku 2004, keď Academia začínala pracovať na projektoch, neexistoval žiaden metodický pokyn na odmeňovanie odborníkov zapojených do projektov. Dostala som explicitný súhlas ministra školstva priamo pracovať na projektoch, pretože som bola ich jedinou autorkou.“
Je v poriadku ak príde pre takéto pochybenie ku nepreplateniu prostriedkov z eurofondov?
„Nepreplatený bol malý zlomok prostriedkov zazmluvnených na projekt. Išlo hlavne o pochybenie zamestnancov ministerstva, ktorí neboli schopní podať audítorom fundované právne stanovisko.“
Ako by ste postupovali v prípade, že by ste boli ministerka školstva?
„Ak by som bola ministerka školstva, postarala aby som sa hlavne o to, aby zahraniční auditori dostali kvalifikované stanovisko slovenských právnikov, a nie cca 27-ročných riaditeľov odborov ministerstva.“
Kde bola v projekte chyba, keď projekt z eurofondov nebolo možné preplatiť?
„Auditori, ministerstvo ani nikto iný nepovedal, že by bola v projekte chyba. Projekt bol preplatený z eurofondov. Nepreplatený bol len zlomok miezd. Ten mal byť od ministerstva vymáhaný, lebo patrí Academii Istropolitana.“
V audite sú priamo spomenuté aj zmluvy s riaditeľkou a zástupkyňou, ktorých overenie sa podľa auditu stáva nemožným. Peniaze preplatené neboli a peniaze vám zostali.
„Academia Istropolitana nikdy neobdržala celú správu systémového auditu, ani jej závery a odporúčania. Žiadosti o úhradu výdavkov na projekty boli prijaté. Overenie zmlúv bolo možné. Na predmetných projektoch pracovali od r. 2004 do r. 2007 desiatky lektorov za rovnakú mzdu, určenú zmluvou s ministerstvom na implementáciu projektu.“
(trš)

Beata
Balogová
