BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady Štefan Harabin nebude mať ani po voľbách istotu, že na poste ostane až do roku 2014, keď sa mu končí funkčné obdobie. Disciplinárne návrhy proti nemu neplánuje stiahnuť žiadna strana, ktorá má šancu prejsť do parlamentu.
Očistiť Harabina nejdú ani Smer či SNS, ktoré si na rozdiel od iných strán myslia, že by mal ostať vo funkcii. Môže však prísť o časť právomocí. Žiadna strana totiž nevylúčila možnosť oddeliť funkcie predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Nedávno takýto návrh neprešiel cez Smer. „Je to na širšiu diskusiu,“ hovorí tieňový minister spravodlivosti Róbert Madej.
„Poznáme rôzne modely fungovania rady,“ hovorí Madej. Pripomenul, že postavenie Súdnej rady upravila prvá Dzurindova vláda v roku 2001 na základe predvstupových požiadaviek Európskej únie. Ak ho teraz pravica ruší len preto, lebo sa jej vo funkcii niekto nepáči, je to podľa Madeja veľmi účelové.
Disciplinárne návrhy na Harabina voľby nezrušia
Keď koaliční poslanci odmietli pustiť k rečníckemu pultu v parlamente predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, vždy sa našiel poslanec Smeru, ktorý tlmočil jeho stanovisko. Ich argumenty v debate o zmenách v justícii sa v mnohom podobali tým, ktoré zaznievali z Harabinovej kancelárie.
Napriek tejto podpore si však nemôže byť šéf Najvyššieho súdu a Súdnej rady istý tým, že po voľbách už nebude ďalej čeliť trom disciplinárnym návrhom, ktoré ostali na Ústavnom súde. Podala ich ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ. V právomoci nového ministra je tieto návrhy stiahnuť.
Nejednoznačný Smer
Smer ani SNS jednoznačne neodpovedajú, aký je ich názor na disciplinárne návrhy na Harabina. Ako jediné strany z tých so šancou dostať sa do parlamentu si pritom nemyslia, že by mal z čela súdu predčasne odísť. Funkčné obdobie sa mu končí v júni 2014 a výsledok volieb bude mať zásadný vplyv aj na to, ako bude jeho kariéra pokračovať.
„Je špekulatívne o tom hovoriť. Nemôžem na to odpovedať, lebo nepoznám obsah spisu ani podaní,“ reaguje tieňový minister spravodlivosti Smeru Róbert Madej na otázku, či by mal nový minister disciplinárne návrhy stiahnuť.
„Ak bude mať SNS po voľbách väčší vplyv, urobí všetko , aby ukončila vojnu dobrých a zlých sudcov,“ hovorí podpredseda strany Andrej Danko. Dôležitejšia je podľa neho rekodifikácia nosných noriem, aby justícia fungovala nezávisle od politikov.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská prípadné stiahnutie návrhov považuje za „facku spravodlivosti“.
Harabin čelí disciplinárnym konaniam pre podozrenie, že pri prideľovaní spisov porušil princíp náhodného výberu, ale aj preto, že sa neodvolal proti diskriminačnej žalobe sudcov Najvyššieho súdu.
Štát tak prišiel o vyše milióna eur. „Návrhy upozorňujú na vážne skutočnosti a verejnosť aj justícia si zaslúžia odpovede, či predseda Najvyššieho súdu pochybil,“ myslí si Žitňanská.
Kým väčšina sudcov sa desí, že by mali verejne komentovať čo i len vlastné rozhodnutie, Harabin dokáže dodnes glosovať činnosť politických protivníkov s nasadením ministra, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Aktívny Harabin
Harabin hovorí, že stiahnutie návrhov by od nového ministra ani neočakával.
„Pre mňa je dôležité, aby sa práve verejnosť dozvedela pravdu o pozadí týchto gorilích hier,“ odkazuje predseda Najvyššieho súdu, ktorý v posledných dňoch v súvislosti so spisom Gorila často komentuje a kritizuje činnosť vládnych strán.
Vlani ho Ústavný súd potrestal za to, že nevpustil na súd kontrolu ministerstva financií. Na rok prišiel o 70 percent platu, teda vyše 50-tisíc eur, za čo podal sťažnosť do Štrasburgu.
Verí, že Európsky súd pre ľudské práva spravodlivo rozhodne a „poukáže na zvrátenosť týchto politických návrhov,“ hovorí. Harabin žiada odškodnenie 100-tisíc eur. „Očakávam, že všetky škody zaplatí Žitňanská, respektíve Gorilia strana zo svojho a nenechá platiť za svoje politické hry občanov.“
Posledný z návrhov podala Žitňanská vlani v novembri. Ústavný súd žiadala, aby mu dočasne pozastavil aj funkciu. Doposiaľ nereagoval. Namiesto toho prerušil konanie o jednom z návrhov z minulosti a chce čakať, ako dopadne Harabinova sťažnosť v Štrasburgu.
Kľúčové otázky justície - kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Zmeny môže stopnúť Ústavný súd
Ako ústavní sudcovia o justičných balíkoch rozhodnú, nikto nevie.
BRATISLAVA. Snaha ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) o otvorenie súdnictva verejnej kontrole môže po voľbách rýchlo stroskotať. Jej balíky zmien čakajú na posúdenie Ústavným súdom. Jeho rozhodnutia sú nevyspytateľné.
Hlavným cieľom ministerky bola transparentnosť, ktorej podriadila aj výber sudcov. Zrušila justičných čakateľov, ktorých mená sa v minulosti nápadne zhodovali s menami sudcov lojálnych exministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi či úradníkom v rezorte.
Po novom by uchádzači mali deklarovať, kto z ich blízkych už v justícii pracuje. Pod verejnú kontrolu sa dostali aj zasadnutia Súdnej rady či rozhodnutia súdov. Sudcovia majú právo sa k verdiktom vyjadrovať. Zmenil sa aj princíp voľby členov Súdnej rady. Transparentnosť sa dotkla aj prokuratúry.
Ministerstvo spravodlivosti na otázku, čo by rozhodnutie o protiústavnosti s reformou urobilo, neodpovedá. „Sme presvedčení, že zmeny, ktoré presadila ministerka, nie sú protiústavné a ich zavedenie bolo opodstatnené a potrebné,“ povedala Lenka Škorpilová z tlačového odboru.
(vev)
Anketa
1. Čo je v súčasnosti najzávažnejší problém justície?
2. Myslíte si, že ho dokáže niektorá zo strán, ktoré majú šancu sa dostať do parlamentu, aj vyriešiť?
Štefan Harabin, predseda Súdnej rady
Keď justíciu riadi podpredsedníčka gorilej strany, ktorá hlasovala vo vláde za korupciu na FNM a dosiaľ nevysvetlila prípad podplácania pána Budaja.
Dôležité je, aby justíciu už neriadili osoby platené z miliardárskych špekulatívnych fondov.
Zuzana Wienk, šéfka Aliancie Fair-play
To, že jej bola odovzdaná rozsiahla samospráva bez vyčistenia prostredia a existencie dostatočných bŕzd a protiváh. Stal sa z nej nepreniknuteľný štát v štáte, v ktorom nevládne právo, ale svojvôľa mocenských a finančných skupín.
Problém je veľmi ťažko riešiteľný, ale existujú opatrenia, ktoré by situáciu aspoň pohli dopredu aj bez ústavnej väčšiny.
Katarína Javorčíková, prezidentka občianskeho združenia Za otvorenú justíciu
Vyubudovanie účinnej hrádze ďalšiemu zneužívaniu súdnej moci v justícii, a získanie dôveryhodnosti a rešpektu súdnej moci vo verejnosti, čo je problém riešiteľný zachovaním hlavných pozitív súčasného smerovania reformy justície a jej pokračovaním; za dodržania medzinárodných štandardov nezávislosti súdnej moci.
Zuzana Čaputová, právnička spolupracujúca s Via Iuris
Neschopnosť očisty súdnictva od tých, ktorí zlyhali alebo sudcami nikdy nemali byť. V centre pozornosti by teda mala byť osobnosť sudcu. Zmena tohto stavu je výzvou pre sudcov samotných.
Zákonodarná a výkonná moc majú vytvárať kvalitný právny rámec pre nezávislé a najmä zodpovedné fungovanie súdnej moci. Môže v tom pokračovať ktorákoľvek zo strán, nie každá to však chce.

Beata
Balogová
