BRATISLAVA. Situáciou v Národnej agentúre pre rozvoj podnikania (NADSME) sa bude na najbližšom rokovaní zaoberať vláda. Správu predloží minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS).
Premiérka Iveta Radičová v roku 2010 nariadila v NADSME zmeniť fungovanie fondov, ktoré polícia vyšetruje pre podozrenia z tunelovania cez prepojené súkromné firmy. Miškov však dospel k záveru, že pre štát je „takmer nemožné“ získať späť vplyv vo fondoch, kde štát vložil milióny eur.
Problémom sú zmluvy z roku 2006. Týka sa to aj Slovenského rozvojového fondu (SRF), ktorý koncom minulého roka ovládli exmanažéri finančnej skupiny Penta.
Penta vysvetľuje
Ľudia z Penty získali vplyv vo fonde tak, že odkúpili podiely súkromných spoločností SGS, Slovenská sporiteľňa a Kooperatíva.
SME informovalo, že valné zhromaždenie SRF bolo vlani v septembri v priestoroch finančnej skupiny. Penta včera našla vysvetlenie, ako sa rokovanie mohlo bez jej vedomia konať v mieste jej sídla – v zasadačke na 5. poschodí bratislavského Digital Parku.
„Sídlia tam aj iné spoločnosti, ktoré s Pentou nemajú nič spoločné. Do novembra minulého roka tam mala prenajaté priestory spoločnosť Quadrica,“ tvrdí hovorkyňa Lea Krčmáriková.
Bratia a susedia
Quadrica je firma, ktorá pre SRF vyhľadáva investičné príležitosti. Šéfuje jej bývalý investičný manažér Penty Pavel Petrík. „Quadrica nikdy nesídlila ani nemala prenajaté priestory v Digital Parku,“ odpovedal.
Firma podľa obchodného registra sídli v panelákovom byte v Petržalke. Kancelárie má v bývalom sídle Penty na Križkovej ulici. Na rovnakej adrese je bydlisko spoločníka Penty Jaroslava Haščáka. Ten však žije v novom uzavretom sídle v Záhorskej Bystrici. Jeho susedom je brat Miloslav, ktorý je teraz členom investičného výboru SRF.
Ďalším susedom je Vladimír Brodňan, ktorý vo fonde zastupuje súkromných akcionárov. Miloslav Haščák a Brodňan v minulosti pre Pentu pracovali. Od ich súčasných aktivít sa finančná skupina dištancovala.
Autor: Mária Miháliková

Beata
Balogová
