BRATISLAVA. Občianska konzervatívna strana (OKS) bude podľa jej predsedu Petra Zajaca pokračovať aj po marcových parlamentných voľbách bez ohľadu na to, že jej kandidáti odišli z kandidátky strany Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.
Ako uviedol Zajac dnes pre agentúru SITA, kandidátku Obyčajných ľudí a nezávislých osobností videli v OKS ako možný projekt a urobili všetko preto, aby spravili kandidátku, ktorá by mohla mať šancu na úspech.
„Mali sme pozitívne ohlasy. Voliči ten krok ocenili. Vedeli sme, že je to spojené s veľkým rizikom. Pri Igorovi Matovičovi nie je istota o spoľahlivosti jeho správania. Pomýlili sme sa v tom, že sme nevedeli, že bude schopný kandidátku rozbiť,“ vyhlásil Zajac.
OKS nebude dávať pred voľbami svojim sympatizantom nijaké stranícke odporúčania. „Voliči OKS sú racionálni voliči, budú sa vedieť rozhodnúť sami,“ povedal Zajac s tým, že on si nechá rozhodnutie, či voliť a koho na čas pred voľbami.
OKS mala v tomto volebnom období štyroch poslancov v NR SR, ktorí boli zvolení za Most-Híd. František Šebej na jeseň zo strany odišiel a ako nezávislý kandidát kandiduje opäť za Most-Híd.
Peter Osuský kandiduje na kandidátke SaS. Zajac a Ondrej Dostál kandidovať nebudú, pretože odstúpili z kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.
Odchod z kandidátky 7. februára oznámili dvadsiati kandidáti OKS a KDS. Okrem nich opustili kandidátku aj jednotka Martin Mojžiš, Štefan Bučko, bývalý novinár Eugen Korda či devätnástka na kandidátke, bývalá veľvyslankyňa Dagmar Babčanová.
Ako dôvod uviedli Matovičovu žiadosť, aby sa on, Peter Zajac a Palko podrobili vyšetreniu na detektore lži s cieľom zistiť, či niekedy prijali úplatok.