BRATISLAVA. Ak by sa parlamentné voľby konali v čase tesne pred rozpadom kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, toto zoskupenie by sa podľa prieskumu agentúry Focus pre RTVS stalo s deviatimi percentami treťou najsilnejšou parlamentnou stranou.
Agentúra prieskum vykonala v prvom februárovom týždni, teda ešte pred rozpadom kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.
Aktuálny prieskum potvrdil aj nárast preferencií KDH, ktoré by bolo najsilnejšou pravicovou stranou s podporou približne 10 percent.
Strana 99 percent by získala podľa aktuálneho prieskumu takmer sedem percent hlasov.
Víťazom volieb by bol Smer s 37 percentami, čo je o približne 5 percentných bodov menej ako mu Focus nameral v januári.
Ďalšie tradičné pravicové strany SDKÚ, SaS a Most-Híd by získali okolo šesť percent.
Do parlamentu by sa tesne nedostala SNS (4,2 %). Strana jej bývalej podpredsedníčky Anny Belousovej by podľa prieskumu získala takmer jedno percento hlasov.
Strana Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej by podľa prieskumu získala 3,5 percenta.
Predpokladaná účasť vo voľbách by sa vypočítaní na základe matematického modelu vo februári 2012 pohybovala v intervale 43 až 50 percent, čo je o 3 percentuálne body menej ako v januári.
Prieskum sa uskutočnil od 1. do 7. februára 2012 na vzorke 1053 respondentov starších 18 rokov kvótnmy výberom podľa pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.
Respondenti dostali otázku: "Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej strane by ste dali svoj hlas?" Respondentom bol predložený zoznam 26 kandidujúcich strán.
Parlamentné kreslá by si rozdelilo sedem strán. Najviac, 69, by ich pripadlo poslancom za Smer, kresťanskí demokrati by obsadili 19 stoličiek a Obyčajní ľudia by mali 16 hlasov, 99% by disponovali 13 hlasmi a trio SDKÚ, Most-Híd a SaS zhodne po 11.
V parlamentnej matematike to znamená, že Smer by na vytvorenie väčšinovej vlády potreboval koaličného partnera, stačili by mu však hlasy ktorejkoľvek ďalšej strany.
Naopak, na vytvorení vlády bez sociálnych demokratov by sa museli zhodnúť členovia všetkých ostatných strán.
Politológ: 99% si môže dovoliť preplácať aj stotisícové pokuty
Vzostup strany 99% politológ predpokladal aj preto, že drastickým spôsobom porušuje volebné moratóriá.
Na zverejnených výsledkoch prieskumu agentúry Focus neprekvapuje podľa politológa Michala Horského snáď iba prvé a druhé miesto Smeru a KDH.
Ako povedal Horský pre agentúru SITA, všetky ostatné výsledky môžu tak trochu zaskočiť.
„Katastrofálny je prepad SaS, ktorej podobne ako SNS hrozí vypadnutie z prvej ligy parlamentnej politiky,“ konštatoval.
Všeobecne známy úbytok voličských sympatií SDKÚ prieskum iba potvrdzuje.
„Do volieb však je ešte niekoľko týždňov, v ktorých strana môže dve až tri percentá získať, ale aj stratiť, čo by z tejto desaťročie predominantnej strany na slovenskej politickej scéne urobilo mimoparlamentný subjekt,“ uviedol politológ.
Osobitnú pozornosť si zasluhuje podľa Horského analýza zisku preferencií 99% a Igora Matoviča.
Upozornil, že výsledok Obyčajných ľudí a nezávislých osobností bol v čase, keď amorfnú programovú kostru Matovičovej strany vystužovali programy OKS a KDS.
„Ako to bude po ich vykopnutí z kandidátky ukážu až najbližšie prieskumy,“ povedal Horský.
Vzostup strany 99% sa podľa Horského predpokladal aj preto, že drastickým spôsobom porušuje volebné moratóriá, pričom PR strany za svoje protiprávne prešľapy si môže dovoliť preplácať aj stotisícové pokuty.
„Na 99 percent je zrejmé, že predovšetkým táto malá strana stojí za organizovaním protestov Gorila a tajné služby, o čom nás môžu presvedčiť aj jej vlastné bilbordy,“ konštatoval Horský s tým, že strana nepochybne ťaží aj z toho, že na ľavej strane politického spektra je len jeden politický subjekt.
tasr

Beata
Balogová
