BRATISLAVA. Polícia je podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Maroša Žilinku pripravená na efektívne reakcie pri podozreniach z volebnej korupcie počas parlamentných volieb, ktoré budú 10. marca. „Vyzývam občanov, ak majú takéto podozrenie, aby ho včas oznamovali polícii tak, aby sme mohli konať,“ uviedol Žilinka pre agentúru SITA. Podľa neho kupovanie hlasov je konanie, ktoré je v príkrom rozpore s princípom slobodných a demokratických volieb.
Od 1. septembra platí novela Trestného zákona, ktorá obsahuje aj paragraf o volebnej korupcii. Za volebnú korupciu sa považuje ponuka, alebo prísľub úplatku voličovi za to, že bude voliť alebo nebude určitým spôsobom. Rovnako sa volebnej korupcie dopúšťa ten, kto niekoho nabáda, aby nevolil, alebo sa nezúčastnil na voľbách.
"Trestné je nielen dávanie úplatku, ale aj prijímanie úplatku. To znamená, že trestné je aj konanie voliča, ktorý prijme, žiada, alebo si dá sľúbiť úplatok, aby konal tak, ako som spomenul," povedal Žilinka s tým, že v prípadoch, keď sa poskytne, ponúkne, alebo sľúbi úplatok, je trestná sadzba trestu odňatia slobody na dva roky odňatia slobody nepodmienečne. V prípadoch, keď sa prijíma, žiada, alebo si dá niekto sľúbiť úplatok za voličský hlas, je trestná sadzba jeden rok odňatia slobody nepodmienečne.
"Ak sa takýchto skutkov dopustí niekto na viacerých osobách, to znamená na viac ako troch, a na starších osobách ako 60 rokov, alebo ak sa takéhoto konania dopustí voči chorej osobe, páchateľovi hrozí odňatie slobody na jeden rok až päť rokov," upozornil Žilinka.
Cieľom skutkovej podstaty volebnej korupcie v Trestnom zákone je podľa Žilinku v prvom rade preventívny účinok. "Primárnym účelom nie je represia, ale generálna prevencia," povedal. Aj volebnú korupciu ako každý trestný čin treba dokázať, či je to úmyselný trestný čin. Podľa Trestného poriadku ako dôkazy slúžia svedecké výpovede, alebo listinné dôkazy.
"Trestný čin volebnej korupcie je v rámci systematiky Trestného zákona začlenený pri trestných činoch korupcie. Je tam daná pôsobnosť Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry, a teda možno pri ňom využívať aj osobitné špeciálne inštitúty Trestného poriadku ako je napríklad aj agent," upozornil štátny tajomník. Preto je najväčším problémom časový moment, aby sa dozvedeli orgány činné v trestnom konaní o podozrení z takéhoto konania a aby mohli efektívne využiť prostriedky trestného práva.