SME

Európa strany v kampani nebaví

Na téme euroval padla vláda, v programe SaS by ste však túto tému hľadali márne.

Hlasovanie o eurovale a pád vlády.Hlasovanie o eurovale a pád vlády. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

Politické strany o kríze eura či ďalších kompetenciách pre Brusel teraz veľa nehovoria.

BRATISLAVA. Pri hlasovaní o zvýšení eurovalu padla vlani vláda Ivety Radičovej a Slovensko predtým ako jediná krajina eurozóny odmietla požičať Grécku.

Vášnivá debata, kam až má siahať solidarita Slovenska, a skutočnosť, že sa práve v súvislosti so záchranou eura odohráva najväčšia kríza v histórii Európskej únie, sa však do predvolebných programov strán takmer nedostala.

Európske témy pritom môžu významne spolurozhodovať o zložení budúcej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Sloboda a solidarita, ktorá odmietla schváliť zvýšenie eurovalu aj za cenu pádu vlády, má 25 dní pred voľbami na stránke program o vzťahu k Európskej únii z roku 2010.

„Postupne nový program dopĺňame,“ vysvetľuje hovorkyňa strany Tatiana Tóthová. „Program ani slovom nespomína krízu eura, fiškálnu úniu či daňovú politiku Únie.

Európskej únii vyčíta veľkú byrokraciu a túžbu po moci nad členskými štátmi,“ hovorí analytik z Centra pre európsku reformu Tomáš Valášek.

Len stručné zmienky

Smer eurokrízu a jej dosah na Slovensko v časti o EÚ prakticky nespomína, ale navrhuje „iniciovať širokú diskusiu v domácom aj európskom prostredí o závažných otázkach hospodárskej politiky únie“.

Najkonkrétnejšia je SDKÚ, o eure hovorí ako o našej mene, ktorú ochránime, a chce, aby Slovensko bolo vždy pri „hlavnom stole, pri ktorom sa EÚ rozhoduje“.

SkryťVypnúť reklamu

Je za automatické sankcie proti zadlženým krajinám, kontrolu zo strany nadnárodných inštitúcií a účasť súkromného sektora na európskych záchranných mechanizmoch. Je jasne proti harmonizácií daní.

KDH hovorí o „ekonomickej a dlhovej kríze, ktorá môže ohroziť samotnú existenciu“ Únie, no návrhy na riešenie eurokrízy neponúka.

Podporuje dohodu o posilnení fiškálnych pravidiel s tým, že vzniknuté dlhy si musí splatiť dlžník.

Most-Híd sa európskym témam venuje minimálne, za hazard považuje „obetovať pozíciu Slovenska v únii v prospech vlastného politického úspechu“. Ku kríze sa jasne vyjadrujú Obyčajní ľudia.

Chcú väčšiu fiškálnu disciplínu, menej byrokracie, zmenu v dotáciách (viac na vzdelávanie a výskum namiesto poľnohospodárstva) a rozhodovanie o daniach nechať výlučne na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

„Program vypracovali odborníci z OKS, po ich odchode z frakcie nie je jasné, ako vážne ho brať,“ hovorí Valášek.

SNS vyhrala s SaS súboj o najeuroskeptickejšiu stranu a ponúka „vieru vo vlastné sily“. Chce zastaviť nalievanie peňazí do neistého eurovalu a vylúčiť problémové krajiny z eurozóny.

Zostáva tu euroval

SDKÚ sa po páde vlády viackrát vyjadrila, že pre postoj SaS k eurovalu sa jej vládny potenciál blíži k nule.

Minister zahraničných vecí a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda pri bilancovaní našej zahraničnej politiky vyhlásil, že zloženie vlády môže ovplyvniť len ratifikácia trvalého eurovalu.

„Aj tam vládne zhoda, že ju väčšina strán podporí, či budú v opozícii, alebo v koalícii.“

Zuzana Tučeková, analytička EuroActiv si myslí, že postoj k záchranným mechanizmom môže niektoré strany diskvalifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Podobný vplyv môže mať aj stanovisko k fiškálnej únii, hoci ju väčšina strán podporuje, problematická je miera odovzdania kompetencií európskym inštitúciám či ich úloha pri vymáhaní plnenia podmienok fiškálnej únie.“

Za problémy s eurovalom možno bude i prémia

Nová vláda môže mať problém s ratifikáciou európskych rozhodnutí, myslí si analytik Nemeckého inštitútu pre medzinárodnú politiku a bezpečnosť KAI-OLAF LANG.

Aká je úloha malých štátov v najhoršej kríze v histórii EÚ?

„V kríze je dôležité vystupovať rýchlo a jednotne. Odklady a výnimky sťažujú krízový manažment. Keďže často funguje konsenzuálne prijímanie rozhodnutí, môžu aj malé štáty proces skomplikovať. Keď chcú menšie štáty ovplyvňovať dianie, ich šance stúpajú, ak sú v kontakte s centrálnymi aktérmi, s Nemeckom a Francúzskom, a samy majú doma solídnu hospodársku situáciu.“

SkryťVypnúť reklamu

S akým rozhodnutím by mohla mať nová vláda problém?

„S fiškálnou konsolidáciou, rizikom hospodárskeho poklesu aj postojom pri rokovaní o viacročnom finančnom rámci v EÚ. Čistí platcovia ako Nemecko budú chcieť zrejme s krajinami ako Slovensko hovoriť o hraniciach solidarity. Podľa väčšiny v novom kabinete môžu byť pre vládu problémom aj ratifikačné procesy, keďže opozícia bude mať malé možnosti brzdiť vládu, nemusela by ju z vnútropolitického kalkulu v otázkach EÚ podporovať. Smer by si nemusel byť istý podporou SDKÚ.“

Čo budú Brusel a Berlín očakávať od vlády?

„Môže byť pre ne dôležité, že budúca vláda bude mať stabilnú väčšinu a v základných európskych otázkach bude viesť dialóg s opozíciou. Možno dostane Slovensko po problémoch s ratifikáciou eurovalu paradoxne prémiu. Každý premiér bude partnerom argumentovať, že potrebuje dobrý kompromis, aby doma neposilnil euroskeptikov. Zvlášť Nemecko bude po víťazstve socialistov vo Francúzsku potrebovať podobne nasmerovanú protiváhu k Parížu. Tou môže byť - napriek straníckemu pozadiu - aj vláda vedená Robertom Ficom. Nakoniec bude dúfať, že nová slovenská vláda sa bude pragmaticky stavať k Orbánovmu Maďarsku.“

SkryťVypnúť reklamu

Anketa

Ktorý hlavný bod vo vzťahu k EÚ bude musieť riešiť nová vláda a ako hodnotíte riešenia strán?

Zuzana Tučeková, EurActiv.sk

Nová vláda musí riešiť tri body: ratifikáciu trvalého eurovalu, zmluvy o fiškálnej disciplíne a rozpočet EÚ na obdobie 2014 - 2020. Prvé dva môžu ovplyvniť aj for-mo-vanie koalície. Miera spra-covania postojov k rozpočtu v programoch sa výrazne líši, viac sa mu venujú Smer a KDH.

Tomáš Valášek, Centrum pre európsku reformu

Ak vytvorenie fiškálnej únie zastaví krízu, Slovensko bude profitovať.Ak nás veľké štáty donútia harmonizovať dane, pribrzdí to náš rast. Najlepšie riešenie ponúka SDKÚ: kombináciu fiškálnej disciplíny a reforiem. SNS víťazí v súboji s SaS o najeuroskeptickejšiu stranu.

Martin Bútora, sociológ, bývalý veľvyslanec

SkryťVypnúť reklamu

Stabilita finančných systémov a udržanie eura. Súbežne sa bude presadzovať na väčšie politické prepojenie. Proeurópske riešenia zdôrazňujú SDKÚ, KDH, Most-Híd aj Smer. Koaličná vláda Smeru a pravice sa na európskej agende dokáže zhodnúť. Ak uspeje pravica, dohoda bude náročná.

Martin Vlachynsky, analytik INESS

Najdôležitejšou témou bude fiškálna únia. Len SaS, SDKÚ a Obyčajní ľudia deklarujú podporu daňovej suverenity Slovenska. Programy demonštrujú, že dopyt po európskej politike je u nás veľmi malý.

Kliknutím tabuľku zväčšíte

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 176
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 271
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 5 953
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 106
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 059
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 231
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 088
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu