Denník SME si vyžiadal uznesenie, ktorým vojenská prokuratúra zastavila stíhanie údajného úniku informácií z Gorily. Ukazuje na neochotu Mitríkovej SIS.
BRATISLAVA. Pravdivý základ kauzy Gorila už v minulosti policajtom potvrdil bývalý príslušník SIS Peter Holúbek, hoci ho tajná služba odmietla zbaviť mlčanlivosti. Vyšetrovanie išlo do stratena.
Holúbek mal pre SIS v rokoch 2005 a 2006 odpočúvať byt na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák údajne stretával s politikmi.
V októbri 2010 práve Holúbek podal na ministerstve vnútra v kauze Gorila trestné oznámenie. Potvrdil to hovorca rezortu Gábor Grendel.
Závažné skutočnosti
V oznámení Holúbek upozorňoval, že počas odpočúvania „boli získané skutočnosti spôsobilé vážne ohroziť alebo poškodiť hospodárske záujmy SR páchané organizovanou formou“.
SIS vraj tieto informácie nepostúpila polícii ani prokuratúre, ale ich odovzdala neoprávneným osobám.
Medzi funkcionármi, ktorí s kauzou Gorila naložili v rozpore so zákonom, spomínal aj riaditeľa tajnej služby, konkrétne meno neuviedol.
Žiadosť polície o zbavenie mlčanlivosti Holúbeka SIS odmietla. Policajti štyrikrát žiadali aj o sprístupnenie dokumentov.
Tajná služba pod vedením Karola Mitríka (SDKÚ) nevyhovela s vysvetlením, že by to mohlo ohroziť plnenie jej úloh.
Vyplýva to z uznesenia vojenskej prokuratúry o zastavení trestného stíhania, ktoré si denník SME vyžiadal na základe infozákona.
Ministerstvo vnútra nechce postup SIS komentovať. „Nebudeme polemizovať o právnych názoroch cez médiá. Vítame však vyjadrenie predsedníčky vlády, že SIS bude tentoraz maximálne súčinná pri vyšetrovaní,“ povedal Grendel.
Tajná služba trvá na tom, že konala zákonne. Žiadosti polície podľa nej boli nekvalifikované.
„SIS poskytuje orgánom činným v trestnom konaní všetku súčinnosť v zmysle a medziach zákona, ak je o jej poskytnutie požiadaná kvalifikovaným spôsobom.“
Koncom októbra 2010 odovzdal spis Gorila polícii novinár Tom Nicholson, ktorý sa s Holúbekom pozná. Holúbek podľa uznesenia prokuratúry vypovedal 20. júna 2011. Keďže bol viazaný mlčanlivosťou, k veci sa nevyjadril.
Potvrdil však, že trestné oznámenie podal on osobne „z vlastného presvedčenia, lebo mal pocit, že je to správne“.
Čudný podnet Trnkovi
Vyšetrovateľ sa Holúbeka pýtal, či adresoval nejaký podnet Generálnej prokuratúre. Odpovedal, že nie. Ak ho dostala, musel vraj konať niekto iný v jeho mene, „zrejme v snahe vyšetrovanie narušiť“.
Námestník prokuratúry Dobroslav Trnka potvrdil, že 5. apríla 2011 zaevidovali podnet, ktorý mal byť od Holúbeka. Odstúpili ho vojenskej prokuratúre.
Tá stíhanie zastavila v auguste 2011, lebo skutok sa nestal. Holúbek sa pre médiá nevyjadruje.

Beata
Balogová
