Volebné programy sľubujú len nejasnú ochranu prírody.
BRATISLAVA. Ak po voľbách vznikne koalícia a strany si budú deliť posty, o ministerstvo životného prostredia zrejme veľká bitka nebude. Aspoň podľa dôrazu, ktorý téme venujú preferenčne silnejšie strany vo svojich volebných programoch.
Rezort, ktorý hospodári s necelými 400 miliónmi eur ročne, má pritom veľký dosah na život v mestách a obciach od kanalizácií cez skládky odpadov, separáciu zberu až po protipovodňovú ochranu.
Závisí od neho aj to, ako budú vyzerať chránené územia. Aj v stredu sa na súčasného ministra obrátila päťdesiatka známych vedcov, ktorí upozorňujú na devastáciu Tatranského národného parku.
Ministerstvo rozhoduje aj o veľkých zákazkách, ako to ukázala najväčšia kauza rezortu v histórii, keď Slovensko pri predaji emisných kvót za predchádzajúcej vlády prišlo o 66 miliónov eur.
Politické strany sa napriek tomu životnému prostrediu v programoch venujú len okrajovo.
Doprava, klíma a vlastníci lesov
„Až na pár čiastkových výnimiek len deklarujú všeobecné ciele, ale nepíšu o spôsoboch, ako ich chcú dosiahnuť,“ hovorí bývalý poradca českého ministra životného prostredia Ladislav Hegyi, ktorý programy analyzoval.
Najväčší priestor téme venuje KDH, ktoré chce na štyroch stranách riešiť väčšinu hlavných environmentálnych problémov. V mnohých prípadoch však ide iba o všeobecné vyhlásenia typu „podpora ekologickej dopravy“.
Jeho koaliční partneri SDKÚ a Most-Híd sa zasa na necelej strane venujú len dvom – trom kľúčovým témam. Most sa ako jedna z mála strán hotuje znížiť výmeru chránených území, plánuje aj stratégiu proti vplyvom zmeny klímy.
SDKÚ zas navrhuje, ako riešiť zásah do práv vlastníkov pozemkov v chránených územiach. Plánuje aj zrušiť Recyklačný fond, ktorý vyberá poplatky od výrobcov neekologických tovarov a prerozdeľuje ich na projekty podporujúce separáciu. Zabudla však na to, čím systém nahradí.
Rovnaký problém má v programe aj SaS, ktorá je však vo zvyšných návrhoch adresnejšia. Navrhuje napríklad trestnoprávnu zodpovednosť pri budovaní čiernych stavieb či čiernych skládok.
Separovať textil, rozvíjať bane a jadro
Hoci Smer v programe kapitolu životného prostredia nemá, venuje sa jej v časti o trvalo udržateľnom rozvoji. Od drobností ako používanie áut s menšou kubatúrou či separovanie textilného odpadu prechádza až k plánom na rozvoj baní. Podporuje aj rozmach jadrovej energetiky.
Všeobecnými frázami typu „zlepšenie mestskej dopravy“ sa musí čitateľ prelúskať aj v programe Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Apelujú aj na spravovanie lesov „s osobitným dôrazom na morálku lesného personálu“.
Kým spomínané strany sa aspoň pri niektorých bodoch o konkrétne riešenia snažili, pre SNS a 99 % to neplatí.
SNS životné prostredie vybavila piatimi vetami, kde sa dá dočítať napríklad o tom, že čistý vzduch a čistá voda znamená čisté Slovensko.
Strana 99 % venuje téme ešte menej priestoru, jej jediným návrhom je investovanie do zelených technológií, ktoré „vytvárajú nové pracovné miesta“.
Expertov na životné prostredia ukrývajú
Kandidátov na ministra vymenujú iba Obyčajní ľudia. Smer a SNS nenašli ani nikoho na odpoveď.
BRATISLAVA. Odborníkmi na životné prostredie väčšie strany nehýria. Hovorca Smeru Erik Tomáš za dva dni nedokázal nájsť v strane nikoho, kto by odpovedal na dotazník k environmentálnym témam.
Strana s ministerstvom životného prostredia neráta ani vo svojom tieňovom kabinete. Z názvov ministerstiev nie je zrejme ani to, pod ktoré by príroda patrila.
Ministri do zabudnutia
Odpovedať na otázky nedokázala ani SNS, ktorá vo vláde Roberta Fica vystriedala až troch ministrov životného prostredia. Všetci museli po kauzách z postu odísť a už nekandidujú.
„Ak dovolíte, na tejto téme sa nezúčastníme,“ napísala hovorkyňa SNS Jana Benková. Povedala, že na životné prostredie nemajú odborníka.
Koho by mohli ponúknuť na post nového ministra, nechcú povedať ani zvyšné parlamentné strany.
„Máme odborne pripravené minimálne dve osobnosti,“ tvrdí záhadne poslankyňa SDKÚ Jarmila Tkáčová.
Na otázku neodpovedali KDH, SaS ani MostHíd, ktorý nominoval súčasného ministra Józsefa Nagya. Či by ho po voľbách vo funkcii ponechal, jasné nie je.
„Špekuláciami o delení funkcií“ sa nechce zaoberať ani mimoparlamentná strana 99% - občiansky hlas.
Ekológovia a ochranári
Z ôsmich oslovených strán tak odborníkov schopných zastávať tento post predstavilo iba zoskupenie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
„Na kandidátke máme viacerých špičkových ekológov, vedcov a aktivistov, ktorí by vynikajúco zvládli funkciu ministra životného prostredia,“ napísala hovorkyňa Iveta Adamová.
Mohli by nimi podľa nej byť pätka kandidátky a známy ekológ Mikuláš Huba, lesník Ján Mičovský (10), pedagóg Michal Wiezik (21) alebo ochranár Richard Medal (48).
Michal Piško
Kliknite - obrázok zväčšíte.

Beata
Balogová
