BRATISLAVA. Traja doterajší lídri a organizátori protestov Gorila odišli na jeseň minulého roku zo slovenskej pobočky Amnesty International.
Až do novembra jej šéfovala Lucia Janovič, spolu s ňou skončila Alena Krempaská a Peter Weisenbacher.
Pobočku opustili pár týždňov predtým, ako dostali z centrály desaťdňovú suspendáciu. O dôvodoch sa nechce nikomu hovoriť, situáciu má vyriešiť finančný audit.
Vážne ťažkosti
„Počas roka 2011 prechádzala Amnesty International na Slovensku vážnymi organizačnými ťažkosťami, ktoré ovplyvnili jej schopnosť vykonávať prácu,“ hovorí jej dnešná vedúca Martina Mazúrová. Novú správnu radu schválili 15. decembra.
„Súčasní zamestnanci sa budú usilovať o obnovenie spolupráce so slovenskými subjektmi,“ hovorí Mazúrová.
Od dnešných aktivít svojich bývalých pracovníkov sa Amnesty dištancuje.
„Odišla som, pretože som nebola vnútorne uzrozumená s tým, čo sa tam dialo,“ hovorí bývalá šéfka Janovič. Podrobnosti povedať nechce „z úcty k ľuďom, čo tam zostali“.
„Fungoval tam viac korporátny, manažérsky model, menej aktivistický a s tým sme sa nestotožňovali,“ dodáva Krempaská. Zo suspendácie boli sklamaní, londýnske vedenie podľa nej nereagovalo na ich výzvy. Nijaké konkrétne obvinenia nepadali, za odchodom neboli vraj ani peniaze.
Opustili aj protesty
Skupina odídencov v decembri zriadila Inštitút ľudských práv. Práve túto pôdu ponúkali na okrúhle stoly hnutia Antigorila.
Skupina okolo Petra Pčolinského to odmietla. Bývalí pracovníci Amnesty sa v utorok rozišli aj s ostatnými organizátormi protestov.

Beata
Balogová
