Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA, TATRY. Minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) sa dostal do sporu s vedcami, ktorí chcú chrániť národné parky.
Botanici a ochranári mali ostré konflikty o ochranu Tatier s predchádzajúcou vládou a ministrami SNS, s pravicou doteraz vychádzali. Nagy teraz označil ich návrhy za boľševické.
Zhruba päťdesiatka vedcov a vysokoškolských pedagógov žiada zastavenie výstavby v Tatrách až do schválenia novej zonácie národného parku, teda rozdelenia na oblasti, ktoré majú byť prísne chránené, a tie, kde bude možné stavať napríklad zjazdovky a hotely či ťažiť drevo.
Vytiahli boľševikov
Nagy vedcom odpovedá, že štát nemôže zastaviť výstavbu, urobiť to podľa neho môžu len miestne úrady.
„O stavebnú uzáveru môže požiadať napríklad mesto Vysoké Tatry. Ak by to urobil štát, bolo by to boľševické rozhodnutie v intenciách päťdesiatych rokov,“ povedal minister.
Jeden z iniciátorov výzvy a vysokoškolský pedagóg Juraj Švajda oponuje, že práve prístup ministra Nagya je boľševický. „Buď klame, alebo tomu nerozumie.“
Švajda si myslí, že orgán ochrany prírody má možnosť zasiahnuť. Vedci požiadajú o výklad Európsku komisiu.
„Keď mohlo ministerstvo vyhlásiť moratórium na vyhlasovanie chránených území, prečo by nemohlo urobiť analogický krok pri moratóriu na výstavbu v národných parkoch?“ pýta sa Švajda.
Vedec Ján Topercer zasa hovorí, že sa na možnosť pozastavenia výstavby pýtal aj odborníkov na ministerstve. „Predbežne hovorili, že by sa to dalo,“ povedal.
Zabité vzácne druhy
Signatári spochybnili aj spôsob, ako úradníci doteraz posudzovali výstavbu, ktorá musí spĺňať európske podmienky EIA. Pri nových lyžiarskych projektoch v TANAP-e, ako Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Spálená, Jakubkova lúka, podľa vedcov zničili biotopy európskeho významu s celkovou spoločenskou hodnotou 14,7 milióna eur, a to aj na územiach rezervácií s najvyšším stupňom ochrany.
Minister Nagy hovorí, že proces EIA je v súlade s európskou aj našou legislatívou. Argumentuje, že ani jeden zo 130 podnetov na ministerskej protikorupčnej linke Eurošpión sa netýkal EIA.
Vyše päťdesiat prírodovedcov tvrdí, že systém ochrany životného prostredia je zle nastavený a vytvára priestor na korupciu.

Beata
Balogová
