Dvom sudcom navrhuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská znížiť platy o 70 percent.
BRATISLAVA.
Oznámila to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že obom sudcom navrhuje trest v podobe zníženia platu o 70 percent na jeden rok.
"Sudcovia nerozhodli o väzbe prednostne a urýchlene, ako im to ukladá Trestný poriadok. V oboch prípadoch navrhujem 70-percentné zníženie platu na jeden rok. Je to prísna sankcia, ale považujme to za nevyhnutné," vysvetlila ministerka.
Obaja sú v súčasnosti vo väzbe, ale pre iné činy. Na Libora J., považovaného za jedného zo šéfov bratislavskej skupiny jakšíkovcov, a na ďalšie dve osoby podal prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR obžalobu za trestný čin vydierania a prečin nebezpečného vyhrážania.
Obvinení sa mali skutkov dopustiť sčasti ako členovia organizovanej skupiny a sčasti ako spolupáchatelia v rokoch 2008 až 2010.
Za prísnejší zločin vydierania (spáchaný organizovanou skupinou) umožňuje trestný zákon uložiť trest odňatia slobody na štyri až desať rokov, za prečin nebezpečného vyhrážania trest odňatia slobody až na jeden rok.
Bratislavská skupina jakšíkovcov patrí v hlavnom meste k jednej z najvplyvnejších. Za bossov sú považovaní Libor J. a jeho brat Ivan J., ktorí boli v minulosti do prvej polovice 90. rokov príslušníkmi polície.
Spočiatku úzko spolupracovali so skupinou dnes už zavraždeného Jozefa Slobodu. V minulosti vlastnili sieť barov pod názvom tejto skupiny. Mali viacero podnikateľských aktivít.
Za rok a pol navrhli stíhať 13 sudcov, 34 exekútorov a šiestich notárov
Ministerstvo spravodlivosti od júla 2010 navrhlo disciplinárne stíhať 13 sudcov, 34 exekútorov, šiestich notárov a voči správcom konkurzných podstát bolo začatých 32 správnych konaní. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková (SDKÚ-DS).
Podľa jej slov v šiestich prípadoch podalo ministerstvo návrh na zbavenie funkcie exekútora. Padlo aj trestné oznámenie, keď exekútor vymohol pohľadávku viac ako 400.000 eur a nepripísal ju oprávneným. Zároveň sa exekútor vyhýbal prevzatiu písomnosti a rozhodnutie o pozbavení funkcie mu nebolo doručené dodnes.
V prípade notárov Kolíková poukázala na dva vypuklé prípady, kde padlo aj trestné oznámenie na Úrad boja proti organizovanej kriminalite. "Súvisí to s vydávaním osvedčení o vyhlásení vydržania vlastníckeho práva. Dochádzalo k prípadom osvedčovania nehnuteľností notármi bez toho, aby sa k tomu vyjadril Slovenský pozemkový fond napriek tomu, že ten mal práva k týmto pozemkom," podotkla.
Rezort sa stretol aj s prípadom, keď notárka osvedčila vydržanie svojej matke. "Je to neprípustné, každé konanie pred notárom má prebiehať tak, aby sme uverili v jeho nestranný a nezávislý výkon," vysvetlila.
Na margo správcov konkurzných podstát Kolíková uviedla, že sa začali ich plošné previerky. "Skúmame, či správcovia vôbec majú svoje kancelárie, lebo ak ich nemajú, veritelia si len ťažko môžu podať svoje prihlášky a uplatniť svoje práva," konštatovala. Na Slovensku je okolo 400 správcov, ministerstvo zatiaľ preverilo 122.
tasr