KDH však podľa politológa Kusého ostáva najstabilnejšou politickou stranou na Slovensku.
BRATISLAVA. Ako uviedol Kusý dnes pre agentúru SITA, na líderstvo nestačia len percentá, ale musia byť aj líderské postavy.
„KDH nemá také osobnosti, ktoré by boli líderské pre celú pravicu. Aj Daniel Lipšic je úzko spätý s obmedzujúcimi katolíckymi princípmi,“ uviedol Kusý s tým, že Lipšic vyšiel zo školy zakladateľa KDH Jána Čarnogurského.
V piatok oslávi KDH 22 rokov od ustanovujúceho snemu, ktorý sa konal 17. februára 1990 v Nitre. Snem sa konal po tom, čo už 30. novembra 1989 prišla výzva na zakladanie kresťanskodemokratických klubov.
Strana prešla výrazným prerodom
KDH je však podľa Kusého najstabilnejšou politickou stranou na Slovensku. „Strana prešla výrazným prerodom od pôvodných predstáv Čarnogurského ako strana katolíkov až po koncepciu modernej kresťanskej demokracie, ktorú sem tam v KDH nastoľovali, aj keď sa im to nikdy nepodarilo dosiahnuť,“ konštatoval politológ.
Na druhej strane KDH nie je podľa Kusého celkom spoľahlivou stranou pokiaľ ide o dodržiavanie dohôd. „Vždy sa objaví v KDH moment vypočítavosti. Napríklad takto povalili druhú Dzurindovu vládu,“ pripomenul.
Podľa Kusého by bolo fajn, ak by sa KDH a SDKÚ dokázali dohodnúť na takej spolupráci, ako funguje v Nemecku medzi CDU a CSU. „To však predpokladá kvalitatívnu zmenu v oboch stranách,“ uviedol. Podľa neho na to treba kádrovú výmenu, teda museli by prísť nové tváre a ľudia s novými ideami aj v KDH aj v SDKÚ.
Figeľ: Ficova vláda bola stabilná, ale zadlžovala nás gréckym štýlom
Slovensko potrebuje stabilnú a zodpovednú vládu, len jedno nestačí. Stabilná bola aj vláda Roberta Fica (Smer), ale zadlžovala nás gréckym štýlom. Vo svojom prejave pri príležitosti 22. narodením KDH to vyhlásil líder hnutia Ján Figeľ.
Podľa jeho slov končiaca sa pravicová vláda usilovala o zodpovednosť, no pre populizmus jednej strany nebola stabilná a predčasne skončila. "Slovensko potrebuje stabilitu a zodpovednosť, potrebuje proslovenskú a proeurópsku vládu, ktorá bude cestou z krízy," zdôraznil Figeľ. Je presvedčený, že Slovensko je dnes na križovatke. "Buď si zvolíme socialistické smerovanie, ktoré znamená zadlžovanie a bankrot, alebo si zvolíme cestu zodpovednej slobody, rázneho boja proti korupcii, ozdravenia verejných financií a tvorby nových pracovných miest," argumentoval.
Kríza pravice
Figeľ priznal, že pravica na Slovensku neprežíva dobré časy. "Voliči sú frustrovaní z hádok, nestability a podozrení z korupcie. Neželáme si, aby prepadli hlasy pravice. KDH je lídrom boja proti korupcii a zločinu už 22 rokov," podotkol.
Líder hnutia je presvedčený, že KDH je tu 22 rokov aj preto, lebo vždy výrazne bojovalo proti zločinu a korupcii. "Vždy sme boli v popredí boja za spravodlivé Slovensko, nevzdávali sme sa ani za Mečiara, ani za Fica a Harabina. Neustaneme v tomto úsilí ani naďalej. Slovensko potrebuje deharabinizáciu súdnej moci," apeloval. Figeľ zdôraznil, že mafiáni sedia za mrežami a podozrenia v kauze Gorila sa razantne vyšetrujú.
Predseda sa domnieva, že KDH má šancu byť jednou z rozhodujúcich strán. "Ľudia na Slovensku nám dôverujú čoraz viac. V roku 2006 skončilo KDH na 6. mieste, v roku 2010 sme postúpili na 4. miesto," dodal.