Bratislava 9. augusta (TASR)- Výsledky dosiahnuté rezortom obrany SR pri plnení programového vyhlásenia vlády dávajú predpoklad, že na pražskom summite dostane Slovensko pozvanie na rokovanie o prístupe do Severoatlantickej aliancie.
Prijatím bezpečnostnej, obrannej a vojenskej stratégie SR, ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, zákona o obrane SR, zákona o Ozbrojených silách SR, zákona o brannej povinnosti v súlade s Programovým vyhlásením vlády sa v uplynulom období vytvorili základné predpoklady pre reformu Ozbrojených síl (OS) SR podľa modelu 2010.
Rezort ministerstva obrany (MO) vytvoril predpoklady preto, aby OS SR boli od roku 2006 plne profesionalizované. Pozitívny vplyv na tento proces majú v roku 2002 prijaté novely zákonov o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o peňažných náležitostiach vojakov. Vytvárajú predpoklady na zvyšovanie funkčných platov a hodnostných príplatkov, ako aj na ďalšie motivujúce príplatky. Dôležitým dokumentom je i vládou schválený Dlhodobý plán štruktúry a rozvoja OS SR ako aj rozhodnutie, že od roku 2003 sa budú zo štátneho rozpočtu vyčleňovať dve percentá HDP na obranu.
V procese približovania sa k NATO bol už v septembri prijatý národný Akčný program členstva SR (NP PRENAME). V rámci posilňovania operačných spôsobilostí OS SR sa prijalo rozhodnutie o posilnení účasti Slovenska v operáciách NATO a EÚ. Konkrétnym krokom spolupráce bolo vytvorenie 1. spoločného česko-slovenského práporu, ktorý plní od marca úlohy v misii KFOR v Kosove. V súčasnosti sa podľa hovorcu MO Františka Kašického pripravuje na vyslanie do Kosova vrtuľníková jednotka. V Topoľčanoch pôsobí od druhého mája veliteľstvo brigády a štáb medzinárodnej spoločnej poľsko-česko-slovenskej brigády, uviedol Kašický. V rámci boja proti medzinárodnému terorizmu vrcholí príprava ženijnej jednotky pred vyslaním do Afganistanu.
MO pozitívne hodnotí stúpajúci trend, ktorý dosiahli vo výcviku vojsk. Zvýšil sa aj počet nalietaných hodín v tomto roku pripadajúcich na jedného pilota a to z 22 hodín v roku 1998 na 56 hodín.
TASR dnes o tom informoval hovorca MO SR František Kašický.