BRATISLAVA. Vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku má horší imidž, než je jeho skutočná kvalita, domnieva sa šéf rezortu školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Ako argument uvádza výsledky viacerých analýz.
Jurzyca uznáva, že žiadna slovenská vysoká škola sa nenachádza v prvých stovkách medzinárodných rebríčkov. Na druhej strane však poukazuje na analýzu OECD, podľa ktorej má Slovensko najnižší podiel nezamestnaných vysokoškolsky vzdelaných ľudí z celkovej miery nezamestnanosti v krajine. "V tom je Slovensko na prvom mieste," povedal Jurzyca v rozhovore pre TASR.
Slovensko je v rámci krajín OECD na poprednom mieste aj v návratnosti súkromných zdrojov do vysokého školstva. "Vysoká je aj návratnosť štátnych investícií," doplnil. Podľa výsledkov projektu PISA, v rámci ktorého sa testuje, čo vedia 15-roční žiaci, SR dosahuje priemer. "Ak sme v tomto veku okolo priemeru a zoberieme, že vysokoškolské vzdelanie znamená veľmi nízku nezamestnanosť v porovnaní s inými krajinami, dalo by sa z toho odvodiť, že vysoké školy máme celkom dobré," uviedol Jurzyca.
Stále si však myslí, že pri reforme vysokého školstva treba urobiť ešte veľa práce. "Časť je uložená v šuflíku pod názvom novela vysokoškolského zákona a časť sa darí realizovať prostredníctvom znižovania informačnej nerovnosti," podotkol narážajúc na zverejnenie platov absolventov, či údajov o ich nezamestnanosti.
Portál s platmi absolventov absolventi.iedu.sk spustilo ministerstvo koncom septembra minulého roka. Vznikol spojením databázy Sociálnej poisťovne o priemerných vymeriavacích základoch odvodov z roku 2010 a v prvom štvrťroku 2011 a informácií o počte študentov z roka 2009. Mieru absolventskej nezamestnanosti rezort zverejnil začiatkom minulého roka.
Jurzycovo ministerstvo plánuje do volieb zverejniť aj informácie o tom, ako sa absolventom darí rok po skončení školy. "A to je ďalší rozmer, pretože v tom už nebude zohrávať úlohu len image, ale už aj to, ako sa darí absolventom v reálnom živote," uviedol Jurzyca.