BRATISLAVA. Nový prieskum MVK poslal SDKÚ mimo parlamentu a Smer by podľa neho získal až 84 poslancov.
Do Národnej rady by sa dostalo len päť strán - okrem SDKÚ vypadla (4,3) aj SNS (3,6) a 99 percent má 3,4 percenta. Tesne pod hranicou zvoliteľnosti je s 4,7 percenta SMK.
Klub Kresťanskodemokratického hnutia by mal 26 kresiel, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by v parlamente zastupovalo 15 poslancov, voličov strany Sloboda a Solidarita by reprezentovalo 13 zákonodarcov a strana Most-Híd by v Národnej rade získala 12 hlasov.
Ak by voľby dopadli presne v súlade s preferenciami zistenými v tomto prieskume, strana Smer by získala 84 mandátov a mohla by vládnuť sama.
Agentúra MVK uskutočnila prieskum v dňoch 7. až 12. februára na vzorke 1128 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel.
Vzhľadom na termín zberu údajov prieskum zachytáva aj reakciu voličov Obyčajných ľudí na rozpad kandidátky a odchod ľudí z OKS a KDS.
SDKÚ ide nabádať k zodpovednosti
Strana SDKÚ mala vždy kritických, ale zároveň jedných z najzodpovednejších voličov. Zvyšnú časť kampane využijú dzurindovci na to, aby nabádali ľudí k zodpovednosti.
"Lebo sme presvedčení, že nikto z voličov SDKÚ si neželá jednofarebnú vládu Smeru, ktorú by v parlamente kontrolovali novotvary na politickej scéne. Pre úspech vo voľbách urobíme všetko," povedal v reakcii na výsledky dnešného prieskumu volebných preferencií hovorca SDKÚ Michal Lukáč.
Baránek: SDKÚ by pomohlo Dzurindovo odstúpenie
Výsledok prieskumu MVK svedčí o tom, že SDKÚ je momentálne vážne ohrozená a skutočne je na hrane zvoliteľnosti. Pre TASR to povedal analytik Ján Baránek, ktorý si myslí, že strane by pomohlo odstúpenie lídra Mikuláša Dzurindu.
"Pomohlo by im to, a to do tej miery, že by to bol signál voličom," myslí si Baránek. Podľa neho totiž viacerí voliči, ktorí sa dnes už nehlásia k SDKÚ, ešte nie sú napevno rozhodnutí a tento signál by im pri rozhodovaní mohol pomôcť.
"Existuje skupina voličov, ktorá možno čaká na takýto signál a potom bude opäť SDKÚ voliť. Čakajú na signál toho, že tá strana má sebareflexiu a pud sebazáchovy," vysvetlil Baránek.
Politológ Miroslav Řádek si nemyslí, že SDKÚ vypadne z parlamentu. Prieskum síce podľa neho zachytáva neustály pokles preferencií strany, no realita bude iná. "Myslím si, že preferencie SDKÚ budú vyššie a nakoniec strana bude parlamentnou stranou," povedal pre TASR.
Řádek si na rozdiel od Baránka nemyslí, že SDKÚ by pomohlo odstúpenie Mikuláša Dzurindu. "Sú tri týždne pred voľbami a na zmenu je objektívne neskoro. Mohol by to byť síce signál, ale neviem, či by to podnietilo voličov voliť SDKÚ," poznamenal.

Beata
Balogová
