Bratislava 9. augusta (TASR) - HZDS by so ziskom 18,2 percenta hlasov zvíťazilo v parlamentných voľbách, ak by sa konali na prelome júla a augusta. Do parlamentu by sa dostalo aj HZD s podporou 7,3 percenta občanov a celkovo by v Národnej rade SR malo zastúpenie osem subjektov.
Druhou najsilnejšou stranou by bol Smer so ziskom 16,5 percenta hlasov a treťou ANO, ktorú by volilo 11 percent občanov. Svojimi poslancami by disponovali aj SMK (získala by 10,3 percenta), SDKÚ (7,6), KDH (7,2) a SNS (5,2).
Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý od 31. júla do 4. augusta uskutočnil Ústav výskumu kultúry a verejnej mienky Národného osvetového centra (NOC) na reprezentatívnej vzorke 1147 respondentov.
Pred bránami parlamentu by ostali SDA (4), PSNS (3,4), SDĽ (3,2), KSS (3,1), DS-DÚ (1,2), ZRS (0,7), Ľavicový blok (0,4), SZS (0,3) a OKS (0,1). Inú stranu by volilo 0,9 percenta opýtaných, na voľbách by sa určite zúčastnilo 50,8 percenta a asi zúčastnilo 31,9 percenta. K urnám by určite neprišlo 6,3 percenta a asi by nezúčastnilo 7,8 percenta respondentov. O účasti vo voľbách sa zatiaľ nerozhodlo 3,2 percenta občanov.
Opýtaní, ktorí už vedia, koho by volili, odpovedali aj hypotetickú otázku, komu by dali "druhý hlas", ak by takúto možnosť slovenská legislatíva pripúšťala. Najviac "druhých hlasov" by získali Smer (9,9), HZD (9,1), ANO (8,1) a SDKÚ (6).
V pôvodnej informácii o výsledkoch prieskumu, ktorú dnes TASR vydala o 15.37 h, boli nezhody medzi tabuľkovou a textovou časťou prieskumu. TASR použila podklady z úplnej, tabuľkovej časti prieskumu. V sprievodnej správe sa tiež objavili viaceré upozornenia na to, že HZD sa podľa prieskumu má stať parlamentnou stranou a svoj priestor dostal aj predseda subjektu Ivan Gašparovič. Agentúra PRime Time, s.r.o., ktorá výsledky prieskumu realizovaného NOC poskytla TASR, neskôr upozornila na chyby pri preferenciách viacerých strán, ktoré mali vzniknúť pri prepise výsledkov v agentúre. V novom znení informácie sa nevyskytuje žiadna zmienka o úspechu HZD. PRime Time sa politickým stranám ospravedlnila za ujmu spôsobenú nepresnou interpretáciou výsledkov. K omylu podľa spoločnosti došlo "z dôvodu predbežného spracovávania výsledkov, kde sa zmeny pri vyhodnocovaní výsledkov neskoršie premietali do tabuľkovej časti".