Vyhráte voľby, dáte dvadsať eur na Dzurindu?

Ak správne skombinujete veľmi veľa dobrých tipov, môžete získať toľko, že vás zloženie parlamentu nebude až tak trápiť.

Na voľbách mnohí skúšajú zarobiť.(Zdroj: ARCHÍV SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Ak by ste stavili stovku na to, že Lucia Žitňanská prekoná vo voľbách počtom krúžkov Mikuláša Dzurindu, vyhráte len 130 eur. No ak správne skombinujete veľmi veľa podobných tipov, môžete získať toľko, že vás zloženie parlamentu nebude až tak trápiť.

V redakcii máme čerstvo podaný tiket. Ak voľby dopadnú, ako sme to naplánovali, za päť vložených eur získame 36. Paráda.

Pred voľbami sa do ponuky stávkových kancelárií dostali aj predčasné voľby. Politike sa predsa rozumie každý. Hádam ešte lepšie ako futbalu či hokeju.

Treba len vyplniť tiket a odovzdať ho v niektorej z pobočiek. My sme sa rozhodli dať prednosť tej kamennej pred internetom.

Za priehradkou sedia dve staršie dámy, jedna z tipujúcich vypĺňa športku, dvaja páni uprene pozerajú do kurzového lístka. „Ešte som takého nemala ani jedného,“ odpovedá pani za priehradkou na otázku, či ľudia už začali stavať na voľby a či má nejaké horúce tipy.

stavky-web.jpg

Kurzový lístok s ponukou na výsledok hnutia Igora Matoviča či víťaza súboja KDH verzus SDKÚ visí nepovšimnutý v kúte. „Dajte mi s tým pokoj, je mi z toho zle,“ bráni sa jeden z prítomných tipujúcich. Za väčšiu celebritu ako Fica považuje Messiho.

„Ja by som stavil hádam iba na účasť,“ osmeľuje sa. Nakoniec však skončí s hlavou na futbalovom trávniku. AC Miláno hrá s Arsenalom a na víťazstvo Talianov je kurz 2,08. Za každé stavené euro teda získa dve eurá a osem centov. Taliani vyhrali 4:0. To, že podobný kurz je aj na to, že SDKÚ skončí tretie hneď za Smerom a KDH, mladíka vôbec nezaujíma.

SDKÚ v prvej trojke nie je pre ľudí, čo pripravujú kurzy, nijaká tutovka. Napríklad na výhru Smeru vyplatia za každé vložené euro len jeden cent, to je podľa kurzu vopred vybavené. Zato pri výhre KDH získate za každé euro až 200 eur a za stávku na SNS až osemtisíc. Len by musela vyhrať voľby. Inak na SNS je rovnaký kurz ako na 99 percent. Teda bol v stredu, každý deň sú iné.

3.jpg

Kto proti komu, koľko a s kým

Stávkové kancelárie sa od 90. rokov veľmi nezmenili. Dôchodkyňa sedí za podobným počítačom a prepisuje tipy z papierika do rovnakého čierno-bieleho programu ako kedysi. Na nástenkách visia kurzové lístky, na stolíkoch sú nastrihané papieriky a pri nich plastová nádobka s ceruzkami a nápisom „Neberte nás“. Zostala už posledná.

„Ukážte to, však to nie sú zlé kurzy,“ hovorí po polhodine v stávkovej kancelárii konečne prvý z oslovených. Usmieva sa, stávka na voľby ho láka. „Len tým Mostom si nie som istý,“ pozerá sa na redakciou natipovaný tiket. S ostatným súhlasí. „Stavil by som aj na účasť, percentá Smeru i na Obyčajných ľudí proti 99 percentám,“ hodnotí zasvätene. Takže sme trafili a môžeme sa tešiť na výhru - len s tým Mostom si nie sme istí.

„Hodnota kurzov sa mení denne v závislosti od výsledkov nových volebných prieskumov, ohlasu médií na vystúpenia politikov či záujmu tipujúcich o jednotlivé podujatia,“ hovorí generálny riaditeľ stávkovej spoločnosti Niké Otto Berger. Stanovovanie kurzov sa podľa neho opiera aj o konzultácie s odborníkmi z danej oblasti, v tomto prípade politológmi, sociológmi či novinármi. Výsledkom sú dve strany kurzov najrôznejších možností kto proti komu, koľko a s kým.

„V ponuke budú klasické stávky, teda na celkové umiestnenie, na získaný počet percent, ktorá strana sa umiestni lepšie, na volebnú účasť či na počet strán, ktoré sa dostanú do parlamentu,“ sumarizuje Marián Varga, hlavný bookmaker Fortuny na Slovensku.

Bookmaker je práve ten človek, ktorý jednotlivé kurzy stanovuje. Varga do ponuky zaradí napríklad aj menej tradičnejšie hendikepové stávky. Napríklad či Smer získa viac ako KDH, ktorému prirátajú 30 percent. No ak by sa to dalo takto ľahko, v KDH by sa určite potešili.

„Ak si tipujúci trúfa posúdiť skutočnú voličskú základňu strán, má možnosť staviť si aj na ich percentuálny zisk vo voľbách,“ dodáva zase Berger.

4.jpg

Pre niekoho nočná mora, pre iného príležitosť.

Štátny Tipos zostane mimo

Ak chce stávková kancelária zaradiť do ponuky aj voľby, musí jej to schváliť ministerstvo. „Nejde v žiadnom prípade o ´extra´ povolenie. Takýmto spôsobom sa postupuje pri akejkoľvek nešportovej udalosti,“ vysvetľuje Martin Jaroš, hovorca ministra financií.

Jedným zo žiadateľov je aj stávková kancelária Victory Tip. „Robíme to vždy, naposledy to boli prezidentské voľby, takže s tým už máme bohatú prax,“ hovorí za firmu Tibor Pekarčík, “boli však stratové, nestali sa nijaké prekvapenia“. I tak idú do stávok opäť.

„Je to niečo netradičné, celý tento segment je vlastne zábava a hra a toto sa týka každého z nás, takže aj ľudia, ktorí možno nie sú spokojní, si na tom majú možnosť prilepšiť,“ usmieva sa Tibor Pekarčík. Kombinácií tipovania bude veľa aj na ich kurzovom lístku. „Pre tradičných tipujúcich je to bonbónik, ale práve toto naozaj tipujú aj sviatoční.“

Nie všetky stávkové kancelárie však voľby ponúknu. Napríklad v Tipose sa dala politika tipovať naposledy v roku 2006 a nebol to vraj nijaký dobrý kšeft.

„Po analýze sa zistilo, že tieto stávky nemali veľký ohlas medzi tipujúcimi a nebol o ne príliš veľký záujem,“ vysvetľuje Rastislav Čépe, hovorca Tiposu. Na vypísané kurzy bolo podľa neho vtedy uzatvorených len 1055 stávok v celkovej hodnote o niečo viac ako milión slovenských korún. Priemerná stávka na tiket mala hodnotu približne 980 korún, teda asi 30 eur. S redakčným tiketom za päť eur sme teda hlboko podpriemerní.

Tipos sa tohto typu stávok nezúčastní aj preto, že jeho majiteľom je štát a zrejme nechce nikoho dráždiť. V Niké si záujem o politické stávky pochvaľujú. „V ostatných týždňoch tipy na voľby naberajú na popularite a v aktuálnych dňoch prevyšujú aj doteraz dominantné športové podujatia,“ hovorí Berger. V ponuke majú voľby pravidelne, podobne tak aj vo Fortune.

„Záujem o tipovanie týchto stávok stúpa s približovaním termínu volieb, aj keď sa ani zďaleka nedá porovnať s tipovaním zápasov futbalovej Ligy majstrov,“ hovorí zase Varga. Vklady na parlamentné voľby 2010 prekročili vo Fortune sumu stotisíc eur.

Vo Victory nezarobili, no ani neprerobili.

1.jpg

Čo sú tutovky

Stavil už napríklad aj známy bloger Bohumil Stejskal. „V princípe je tipovanie politiky podobné ako pri športových zápasoch. Každý si myslí, že ak čo len trocha poznáme hráčov, tímy a okolnosti, budeme vedieť predpokladať výsledok,“ hovorí Stejskal.

„Navyše môžem čiastočne uspokojiť aj svoje emócie tým, že podám na alebo proti obľúbenej strane či politikovi. A výsledok môžeme aj ´ovplyvniť´, napríklad celkovú účasť neúčasťou a podobne, hoci naozaj minimálne,“ dodáva.

Na posledné dni pred voľbami si svoju stávku necháva tradičný tipujúci Michal Paška z Liptovského Mikuláša. „Predpokladám, že stavím tak do 50 eur, tiketov bude asi päť,“ hovorí. Za tutovku považuje napríklad vstup KDH do parlamentu.

Časť predpokladaných tutoviek však dokáže zarobiť lepšie. „Napríklad že Smer porazí SDKÚ v Bratislave, alebo že pani Žitňanská prekrúžkuje pána Dzurindu,“ vysvetľuje Stejskal. Stihol už podať aj súboj dvoch kandidátov Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, z ktorých už ani jeden na kandidátke nie je. „Celkom verím tipu, že sa volieb zúčastní menej ako 50 percent oprávnených voličov,“ dodáva Stejskal.

Sviatoční tipujúci i nováčikovia

Keďže ide o nešportovú stávku, cestu k tiketom si nachádzajú podľa kancelárií nielen tradiční tipujúci, ale veľkú časť predstavujú aj príležitostní či dokonca úplní nováčikovia. „Je pomerne častým javom, že naše pobočky navštívia ľudia, ktorí si nechávajú od našich zamestnancov poradiť, ako sa vlastne tipuje,“ vysvetľuje Berger z Niké. Podobne to majú aj vo Fortune.

Šťastie na politické stávky občas skúšajú aj odborníci a profesionáli v oblasti získavania názorov voličov. „Ak by ste chceli staviť všetko, bol by to problém. Konkrétne jednotlivosti sa však dajú uhádnuť celkom spoľahlivo,“ povedal šéf agentúry MVK a sociológ Pavel Haulík. Sám podal tiket aj v roku 2010. Skúšal natipovať päť či šesť prekvapení, a prehral.

„Natipovať, či bude mať niektorá strana viac, či menej percent, sa dá, ak sa však začnú kumulovať tipy, začína to byť zložité,“ dodáva. Dá sa teda zarobiť, ak stavíte veľa peňazí na jasný tip. „Ak však chcete s málom peňazí poskladať vysoký kurz a staviť na prekvapenie, je to problematické,“ dodáva Haulík.

2.jpg

Medzi tipujúcich zatiaľ nepatrí riaditeľ pre výskum a analytik agentúry Focus Martin Slosiarik. „Informácií je veľa a stávkové kancelárie sa rovnako radia s odborníkmi,“ vysvetľuje, prečo do toho zatiaľ nešiel. Výskum ani jemu nepovie, koľko bude mať konkrétna strana presne percent, všetko sa dá len odhadnúť. „Myslím, že tieto voľby sa tipujú o trošku ťažšie ako v roku 2010, pretože preferenciami podstatne viac miešajú kauzy predovšetkým Gorila či povalenie vlády. Taký významný externý vplyv tu v minulosti nebol,“ povedal Slosiarik.

Po pár minútach rozhovoru o stávkach však aj on začal nad odovzdaním nejakého tiketu uvažovať.

Vôbec netipuje Ján Baránek z agentúry Polis. „Ja dnes presnejšie naprognózujem počasie ako voľby. Situácia je taká turbulentná, že ak sa zajtra niečo objaví, sú veľké presuny voličov,“ hovorí. Aj podľa neho sa však nájdu tutovky, napríklad že KDH predbehne SDKÚ. „Desať eur by som na to stavil, ale desaťtisíc nie. Po víkendovej rade SDKÚ sa kurzy zase môžu zmeniť, lebo Žitňanská zavelí do útoku,“ dodáva Baránek.

Pár tipov SME nakoniec dal. Do volieb zostávajú tri týždne, pri hazarde opatrne.

ico

Na voľbách zarobil 55-tisíc

Stavil úspory a kúpil si byt. Po minulých voľbách sa to podarilo mladíkovi z východu republiky.

Parlamentné voľby sa u nás netipujú po prvý raz. Výhru mohla priniesť napríklad už stávka na Ivana Gašparoviča alebo na vládu bez Smeru v roku 2010. Vtedy si 26-ročný nezamestnaný východniar takto prilepšil o 55-tisíc eur.

„Celkovo som podal vo všetkých kanceláriách, ktoré vypísali parlamentné voľby, viac ako sto tiketov,“ povedal SME šikovný mladík. Jeho meno máme v redakcii. Päťtisíc eur, ktoré do toho investoval, zarobil v Anglicku. Za výhru kúpil pre seba a rodinu byt.

„Najprv som to skúsil na internete Bwin, ibaže tam sa nedali tipy medzi sebou kombinovať, tak som ich musel dávať jednotlivo. Potom prišlo na rad Victory Tip, Nike, Fortuna a nakoniec Doxxbet,“ povedal krátko po posledných voľbách. Stavil dokonca aj na to, že Smer vo vláde nebude a vyhral aj to. Prieskumom v agentúrach veľmi neveril, vymyslel si vlastný systém.

„Napríklad pri SaS som analyzoval najmä históriu a stranu ANO, ktorá v roku 2002 získala 8,01 percent pri 70-percentnej účasti,“ povedal východniar.

„V športe je to viac-menej o výkone tímu alebo jednotlivca. Vo voľbách je nepravdepodobné zlyhanie masy ľudí. Určite sa nestane, že zo dňa na deň prejde napríklad množstvo ľavičiarov k pravici,“ hovorí, ktorý kedysi staval aj na šport, no už s tým skončil.

„Bolo to ako začarovaný kruh. Keď vyhráte, chcete ešte viac. Zabijete kopec času, ale skôr či neskôr všetko prehráte,“ dodáva.

Na voľby plánuje staviť aj teraz. Tipuje celkovú výhru pravice nad Smerom i výhru Smeru nad SDKÚ v Bratislavskom kraji.

(trš, jkr)

ico

Tipy odborníkov pre SME

Ján Baránek z agentúry Polis, sociológ, Pavel Haulík, riaditeľ agentúry MVK, sociológ, Martin Slosiarik, riaditeľ pre výskum a analytik agentúry Focus, sociológ.

- Účasť bude menej ako 54 percent.

Baránek – Menej, určite.

Haulík – Bude menej.

Slosiarik – Áno, menej.

- KDH preskočí SDKÚ.

Baránek – Zatiaľ áno.

Haulík – To je takmer isté

Slosiarik – Áno.

- Obyčajní ľudia a 99 percent sa dostanú do parlamentu.

Baránek – Len jeden, 99 percent nie. Obyčajní sa môžu dostať, ale i to je jedna k jednej.

Haulík – Jeden sa dostane. Myslím, že Obyčajní ľudia

Slosiarik – Jeden z nich, ale neviem kto. Bojujú o podobného voliča.

- Smer prekročí 40 percent.

Baránek – Je to jedna k jednej.

Haulík – To je zložitý tip. Bude to práve okolo 40 percent. Skôr by som povedal, že nie.

Slosiarik – Myslím, že nie.

- Smer predbehne SDKÚ v Bratislavskom kraji.

Baránek – Asi áno, predbehne.

Haulík – Vyzerá to, že áno.

Slosiarik – Asi áno.

- SNS sa dostane cez päť percent a do parlamentu.

Baránek – Skôr áno, na 60 percent.

Haulík – Nie

Slosiarik – Skôr nie.

- Koľko strán sa dostane do parlamentu.

Baránek – Päť alebo šesť.

Haulík - Päť alebo šesť

Slosiarik – Päť alebo šesť.

(trš)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 2. Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka!
 3. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou podnikania
 4. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch
 5. Ľudia si už neuvedomujú, že ich svet nekončí na vlastnom prahu
 6. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať?
 7. Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými
 8. EY Podnikateľ roka: hľadáme slovenské príbehy!
 9. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 10. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 1. Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka!
 2. 4 mýty o minerálnej vlne, ktorým by ste nemali veriť
 3. Stavebná fakulta STU na dňoch kariérneho poradenstva
 4. XXIII. Seminár I. Poliačka – Rozvoj cestnej infraštruktúry
 5. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou podnikania
 6. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch
 7. Sieť prevádzok Stop Shop obchodov má už 80 pobočiek
 8. Rozdiel medzi Dič a Ič dph
 9. Ekonomická diplomacia Indonézie
 10. Ako si vieme zabezpečiť štedrý a spokojný dôchodok?
 1. Dvaja Slováci dokázali zázrak. Ich listy chcú po celom svete 34 496
 2. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní 26 543
 3. Platíte si poistenie domova zbytočne? 20 399
 4. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte! 10 354
 5. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch 8 579
 6. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami 7 993
 7. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí 4 355
 8. Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými 3 779
 9. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať? 3 744
 10. Volkswagen T-Cross má z každého niečo 3 533

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Evy Borušovičovej

Ruská zápletka a okradnutý Štefánik

Milan Štefánik mal osud, v ktorom za každým vyriešeným rébusom nájdete ďalší rébus.

DOMOV

Pozadie protestov riešili aj pri Gorile. Bol za tým Kočner

V zákulisí operoval Kočnerov komplic.

Neprehliadnite tiež

Osobnosti kultúry sa rozlúčili s Mariánom Geišbergom

Geišberga zomrelo vo veku nedožitých 65 rokov v sobotu 10. novembra.

Lajčák by vyhral vo všetkých prezidentských súbojoch, ukázal prieskum

Prieskum urobila agentúra Focus pre televíziu Markíza.

Hrnko prirovnal dianie okolo Dankovej práce k bolševickým metódam

Hrnko tvrdí, že Danko získal titul zákonným spôsobom.

Vláda by podľa Tomáša zo Smeru nemala padať na téme Dankovej práce

Súčasná vládna koalícia by nemala padať na téme, ako je rigorózna práca.

Pochované obete 2. svetovej vojny príbuzní stále hľadajú aj na našom území

Takmer stotisíc tiel vojakov 2. svetovej vojny leží pochovaných v slovenskej zemi. Stále nové a nové sa nachádzajú.